Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw w kolejnych pięciu postępowaniach prowadzonych przez Komisję Majątkową przesłało CBA do Prokuratury Generalnej - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.
CBA od października 2010 roku szczegółowo analizuje działalność Komisji Majątkowej. - Dotychczasowym wynikiem tych działań jest ujawnienie już 16 przypadków, w których mogło dojść do przestępstw między innymi niegospodarności, przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentach - powiedział Dobrzyński.
Śledczy zdecydują
Pod koniec lutego szef CBA powiadomiło Prokuraturę Generalną o 11 takich przypadkach.
Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował wówczas, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Tam mają zapaść dalsze decyzje procesowe - czy wszczynać śledztwa, czy też tego odmówić.
20 lat działalności
Komisja Majątkowa przestała istnieć z początkiem marca br., po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat. Rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części.
W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. W czasie pracy komisja przekazała stronie kościelnej - w ramach rekompensat i odszkodowań - ponad 65 tys. 537 ha i ponad 143, 5 mln zł.
Do rozpatrzenia w sądach pozostało 216 spraw.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CBA