Łódzka Izba Celna zarekwirowała maszyny pozwalające na samodzielne robienie papierosów. Dzięki maszynom, paczkę papierosów można było kupić za 5,5 złotego. Przedsiębiorcy skarżą się na celników i instalują nowe automaty.
Celnicy zabezpieczyli maszyny w ubiegłym tygodniu.
- W dwóch punktach w Łodzi sprzedawany był wyrób akcyzowy w postaci suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych - informuje Marta Zbaliszyn z Izby Celnej w Łodzi i dodaje: zabezpieczyliśmy dowody w tej sprawie.
Stanowiskiem izby oburzeni są przedsiębiorcy.
- Izba mocno mija się z prawdą. Nikt nie sprzedawał suszu. W punktach sprzedawany jest wilgotny tytoń, klienci sami go suszą - wyjaśnia Bartosz Bączek, właściciel firmy sprzedającej automaty do robienia papierosów. - Izba Celna nie potrafi pogodzić się z tym, że można w Polsce prowadzić niebanalny biznes - denerwuje się przedsiębiorca.
Sprzedawcy z Łodzi, którzy w ubiegłym tygodniu stracili maszyny, znowu sprzedają tanie papierosy. W miejscu zarekwirowanych automatów, postawili nowe.
Zrób to sam
Tłumaczą, jak to robią, że nie płacą podatku akcyzowego: klient kupuje od sprzedawcy mokry tytoń i gilzy na papierosy, następnie płaci za dzierżawę maszyny suszącej i tnącej tytoń. Potem klient samodzielnie używa automatu, żeby wysuszyć, pociąć i nabić tytoń w gilzy.
- Nie musimy płacić akcyzy, bo nie sprzedajemy papierosów. Klient robi papierosy na własny użytek - przekonuje Bartosz Bączek.
Zrobiona w ten sposób paczka papierosów (koszt tytoniu, gilz i dzierżawy maszyn) kosztuje 5,5 złotego.
Walka prawna
W Polsce jest kilkadziesiąt punktów, które w ten sposób sprzedaje tanie papierosy. Kilka miesięcy temu celnicy zabezpieczyli maszynę do robienia papierosów w Głogowie pod Wrocławiem.
- Decyzją sądu maszyny zostały zwrócone, a argumenty celników zostały uznane za bezzasadne - przypomina Bączek.
Zdaniem przedsiębiorców, celnicy nie wyciągnęli wniosków z ostatniego zatrzymania i w dalszym ciągu bezprawnie nękają przedsiębiorców.
- Nikt nie oddał pieniędzy biznesmenowi z Głogowa, który przez kilka miesięcy nie mógł z winy celników prowadzić działalności. Przygotowujemy pozew odszkodowawczy w tej sprawie - mówi Bączek.
Nowe prawo skreśli tanie papierosy?
- Przedsiębiorcy, którzy sprzedają "tanie" papierosy omijają prawo dla własnych zysków - komentuje Magdalena Włodarczyk, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego. - Na szczęście w niedługim czasie ten proceder powinien się skończyć, dzięki zmianom prawym, które nałożą obowiązek płacenia akcyzy również za mokry tytoń - zaznacza Włodarczyk.
Ustawa, która ma stanowić kres tanich papierosów jest częścią ustawy okołobudżetowej. Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku.
Autor: bż/iga / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź