Nie tylko Komorowski. Timmermans został odznaczony także przez Lecha Kaczyńskiego

Premier Beata Szydło zasugerowała w programie "Jeden na jeden", że wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans może nie być obiektywny w swojej ocenie sytuacji w Polsce, bo "został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego". Tymczasem holenderski polityk wysokie polskie odznaczenie państwowe otrzymał już wcześniej - w 2006 roku - z rąk ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Komorowski: Za jedno odznaczenie dysponuję głosem Timmermansa? Tak nie jest

- Mogę potraktować to jako pochwałę dla swojej skuteczności jako prezydenta - tak Bronisław Komorowski skomentował słowa premier Beaty Szydło o tym, że wręczony przez niego order dla Fransa Timmermansa sprawia, iż unijny polityk "może kierować się w swoich ocenach sympatiami, które nie są do końca z nami związane". Były prezydent był gościem Jolanty Pieńkowskiej w magazynie "Świat" w TVN24 BiŚ.

Nowy szef policji oskarża: "Bizancjum" w KGP. Poprzednik odpowiada

"3 miliony na kompleks gabinetów, "nie może być tak, że im wyżej, tym większe 'Bizancjum'", tak komentował rzekomą niegospodarność byłego szefa KGP wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Nowy szef komendy głównej insp. Zbigniew Maj pokazał natomiast dziennikarzom nie tylko gabinet, ale też pokój wypoczynkowy i łazienkę swojego poprzednika. Gen. Marek Działoszyński odpowiedział na zarzuty w programie TVN24 "Tak jest".

MSZ Rosji: nie zmieniliśmy stanowiska w sprawie wraku Tu-154M

Rosja nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie wraku polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Na zadane w tej sprawie pytanie korespondenta TVN w Moskwie odpowiedziała, że szczątki tupolewa są dowodem w prowadzonym śledztwie. Jak zapewniła, strona rosyjska jest gotowa do rozmów na ten temat. - Nie będzie żadnych pytań, których nie można by było zadać - oznajmiła Zacharowa.

Lewandowski: Polska otwiera zły rozdział w historii Unii Europejskiej

Najsmutniejsze jest to, że to jest precedens. Polska zawsze będzie w annałach jako ten kraj, który był pierwszy - powiedział eurodeputowany PO Janusz Lewandowski odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski procedury ochrony praworządności. Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, jedynym rozwiązaniem premier Beaty Szydło jest wycofanie się z niektórych pomysłów.

Najpierw in vitro, teraz sześciolatki. Łódź kontra rząd PiS

Miejscy urzędnicy poinformowali niedawno, że uruchomią "swój" program finansowania in vitro w miejsce wygaszanego programu rządowego. Teraz samorządowcy zaczynają akcję informacyjną, która ma zachęcić rodziców do wysyłania sześciolatków do podstawówek.

Schulz po rozmowie z Szydło. "Krytykowanie jakiejś partii nie oznacza krytykowania narodu"

Premier Beata Szydło rozmawiała w czwartek telefonicznie z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. - To była dobra rozmowa - powiedziała premier. - Nie rozmawialiśmy o kwestiach merytorycznych, tylko proceduralnych, by zapewnić ramy gwarantujące uczciwą debatę - stwierdził po rozmowie Martin Schulz. Zapewnił przy tym, że konwersacja odbyła się w "doskonałej atmosferze". Krytykę sytuacji w Polsce podtrzymał, choć tłumaczył, że krytykuje rządzącą partię, nie naród.

Wymiana pism, wizyty unijnych polityków. Co teraz czeka Polskę

Procedura w praktyce może potrwać kilka miesięcy, może również skończyć się w ciągu kilku tygodni - mówił w czwartek dr Tomasz Kubin z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwerstetu Śląskiego. W rozmowie z TVN24 ekspert tłumaczył, jak w praktyce będzie wyglądała wszczęta w środę wobec Polski procedura Komisji Europejskiej.

"Beata idzie w bój". W rosyjskiej gazecie rządowej o "nielojalności" Warszawy

- Warszawa demonstruje nielojalność wobec Berlina i Brukseli, co jest próbą podbicia stawki, aby było o co się targować - powiedział cytowany przez "Rossijską Gazietę" ekspert Dmitrij Oficerow-Bielski dodając, że "proces dopiero się zaczyna". Jego opinię rządowy dziennik zamieszcza wraz z artykułem zatytułowanym "Beata idzie na bój".

Nabój w nodze 17-latka. "Możliwe, że z policyjnej broni"

Prokuratura próbuje wyjaśnić sprawę 17-latka, który zgłosił się do łódzkiego szpitala z raną nogi. Twierdził, że przechodził przez ogrodzenie, ale lekarze znaleźli w nodze nabój. - Nie wykluczamy, że pochodzi z policyjnej broni - mówią nam policjanci. Mają teorię, że nastolatek był w grupie pseudokibiców, która w Boże Narodzenie próbowała staranować samochodem patrol policji.

Opozycja o wszczęciu procedury przez KE. "Premier umniejsza jej wagę"

Przedstawiciele opozycji krytycznie oceniają reakcję szefowej rządu na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Polski. - Pani premier nie chce przyznać, że coś się dzieje - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. Rafał Trzaskowski (PO), nawiązując do rozmowy telefonicznej Beaty Szydło z Jean-Claude'm Junckerem, powiedział: - Premier interpretuje jednak chyba trochę inaczej fakty.

Były szef policji: nie inwigilowaliśmy dziennikarzy

W Komendzie Głównej Policji działały dwie grupy funkcjonariuszy, które zajmowały się sprawą "afery taśmowej" - wynika z przeprowadzonego audytu. Komendant główny Zbigniew Maj powiedział w środę, że funkcjonariusze stosowali czynności operacyjne także wobec dziennikarzy i ich rodzin. Na ten temat rozmawialiśmy z Markiem Działoszyńskim, który był komendantem głównym policji w latach 2012-2015.

Debata o Polsce. Takie wystąpienie przygotowała Bieńkowska

"Rozpoczęcie formalnej procedury przeciw Polsce mogłoby być użyte przeciwko idei integracji europejskiej, tak wewnętrznie, jak i w relacjach zewnętrznych przez kraje trzecie, nie zawsze zadowolone ze zjednoczonej Europy i znaczącej roli Polski w Unii Europejskiej" - to fragment wystąpienia, jakie przygotowała na debatę ws. Polski komisarz Elżbieta Bieńkowska. Reporterowi TVN24 udało się dotrzeć do treści notatki przygotowanej przed dyskusją.

Szydło w TVN24: Timmermans może nie czuć do nas sympatii, dostał order od Komorowskiego

Myślę, że on może kierować się w swoich ocenach sympatiami, które nie są do końca z nami związane - powiedziała w czwartek w "Jeden na jeden" w TVN24 premier Beata Szydło, pytana o unijnego komisarza Fransa Timmermansa. To on ogłosił wszczęcie wobec Polski procedury monitorowania praworządności. - Takie przytyki niczemu nie służą - komentuje słowa premier Szydło były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.