Prezydent Andrzej Duda uda się w niedzielę do Budapesztu. Weźmie udział w obchodach 60 rocznicy rewolucji węgierskiej z 1956 r. Andrzej Duda spotka się także z prezydentem Węgier Janoszem Aderem.
Prezydent Andrzej Duda jest jedynym szefem państwa z zagranicy, który został zaproszony na państwowe uroczystości upamiętniające Rewolucję Węgierską 1956 roku. Obchody odbędą się w niedzielę popołudniu na Placu Kossutha w Budapeszcie. Przemawiać będzie premier Węgier Wiktor Orban. Również Andrzej Duda wygłosi przemówienie.
Przed uroczystościami prezydent Duda spotka się z prezydentem Aderem. Na cmentarzu w Rakoskeresztur Duda złoży wieniec pod pomnikiem Rewolucji’56. Złoży też kwiaty na grobie premiera Węgier Imre Nagy’a oraz pod drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji’56. Pod pomnikiem gen. Józefa Bema prezydent spotka się z Polakami przybyłymi na obchody 60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej.
Ostatnim punktem wizyty będzie udział prezydenta w inauguracji w Instytucie Polskim w Budapeszcie wystawy poświęconej Rewolucji Węgierskiej 1956 r. - "W walce o wolność zawsze jesteśmy razem" In memoriam 1956.
Przyjaźń polsko-węgierska
Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że wizyta prezydenta w Budapeszcie ma charakter rocznicowy, ale jednocześnie jest wielkim dowodem na przyjaźń polsko-węgierską.
- Historia polsko-węgierskich relacji to historia przyjaźni i braterstwa. Rok 1956 jest z jednej strony jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii naszych narodów i naszej przyjaźni, ale też jednym z najpiękniejszych, gdyż pokazał, że bliskość między Polakami i Węgrami nie ma charakteru tylko i wyłącznie geograficznego, ale kryje się za tym wielka sympatia, wspólnota losu i umiłowanie wolności, które łąccy nasze narody - powiedział Kolarski.
Jak zaznaczył, bunt polskich robotników z czerwca 1956 roku w znaczącym stopniu przyczynił się do wybuchu powstania węgierskiego w październiku. - Prezydent podczas swej wizyty odda hołd bohaterem węgierskiego powstania, złoży kwiaty na budapesztańskim cmentarzu, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła powstańców węgierski, oraz na grobie przywódcy węgierskiego powstania Imre Nagy’a i w symbolicznym miejscu, gdzie upamiętnione są ofiary poznańskiego czerwca i węgierskiego powstania - dodał.
Rok 2016 Solidarności Polsko - Węgierskiej
Dla uczczenia przypadającej w tym roku 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca oraz powstania na Węgrzech z 1956, Senat a następnie Sejm przyjęły uchwałę ws. ustanowienia 2016 roku, Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Analogiczną uchwałę przyjęło kilka dni później także Zgromadzenie Narodowe Węgier.
Powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską, wybuchło 23 października 1956 roku. Jego uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.
Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2500 osób. Po upadku powstania ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało. Kilkaset osób stracono, a tysiące uwięziono.
Poprzednia wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. (18.03.16)
Autor: KB/gry / Źródło: PAP