Juncker odpowie na list Pawłowicz? "Nie ma takiego obowiązku"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie ma obowiązku, by odpowiedzieć na list Krystyny Pawłowicz - relacjonował z Brukseli reporter TVN24 Michał Tracz. Posłanka PiS zarzuciła mu chorobę alkoholową. - Moim zdaniem rzeczywiście Rada Europejska powinna się z tym problemem zmierzyć (...) Chorobę widać gołym okiem - skomentował europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Krajowa rada sędziów Ziobry? Możliwość więcej niż teoretyczna

W razie masowego buntu sędziów Sejm będzie mógł powołać do Krajowej Rady Sądownictwa... urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości. Brzmi to jak żart, ale taki scenariusz jest możliwy. W dodatku sędziowie przyznają coraz częściej, że wcale nie jest to możliwość tylko teoretyczna.

Tusk stawi się na przesłuchanie. Jego rzecznik potwierdza

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek - przekazał w czwartek jego rzecznik Preben Aaman. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje portalu tvn24.pl dotyczące terminu przesłuchania.

"Należy tę szarżę ukrócić ustawowo"

Ta sprawa wymaga pilnego uregulowania. Wierzymy, że w tej sytuacji nasz projekt zyska poparcie pozostałych klubów - powiedział we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 poseł PO Krzysztof Brejza. PO złożyła w Sejmie projekt ograniczający możliwość korzystania przez osoby pełniące kierownicze stanowiska państwowe z uprzywilejowanych kolumn. W środę doszło do kolejnego w ostatnich miesiącach wypadku z udziałem rządowej limuzyny.

Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR. Jest gotowy projekt

Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony trafi w czwartek do konsultacji wewnątrzresortowych - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowa formacja zastąpi Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów.

Pani ma zaufanie do swojego kierowcy? "Absolutnie"

Jeżdżę bezpiecznie. Tak szybko, jak tylko można i nic się nie dzieje - powiedziała w "Jeden na jeden" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, pytana, czy ma zaufanie do swojego kierowcy. W środę w Warszawie doszło do stłuczki z udziałem limuzyny wiceszefa MON Bartosza Kownackiego. To już kolejny w ostatnich miesiącach wypadek z udziałem rządowego samochodu.

Matka tłumaczyła siniaki chorobą. Dwuletnia Lilianna nie żyje

Małe, bezbronne dziecko i ślady, które - jak zapewniała mama - są efektem niskiej krzepliwości krwi. Wyjaśnienia potraktowano poważnie, dziewczynkę badano, ale żadna choroba krwi się nie potwierdziła. Teraz dwuletnia dziewczynka nie żyje. Według ustaleń prokuratury do śmierci przyczynił się ojczym, który rzucił dzieckiem o metalową framugę (Materiał "Uwagi!" TVN).

Johnson i Waszczykowski rozmawiali o Brexicie

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson poinformował ministra Witolda Waszczykowskiego o notyfikacji uruchomienia przez Wielką Brytanię art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych o środowej rozmowie telefonicznej poinformowało w komunikacie.

"Zagrożenie dla życia nie tylko dzieci, ale również pacjentek". Alarmujący raport

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przedstawiła w raporcie nowe propozycje wycen procedur ginekologicznych i położniczych. Poważne zmniejszenie stawek miałoby dotyczyć najtrudniejszych przypadków, w tym patologii ciąży. - W ocenie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego będzie to stanowiło zagrożenie dla życia nie tylko dzieci, ale również pacjentek - podkreśla profesor Wojciech Rokita, wiceprezes PTG ("Polska i Świat").

134 miliardy euro i ponad 11 tysięcy kilometrów dróg. Bilans Unii

Bilans finansowy obecności Polski w Unii to proste działanie. Od 2004 roku dostaliśmy z Brukseli ponad 134 miliardy euro. Do unijnego budżetu musieliśmy się dołożyć, płacąc składki o wysokości prawie 44 miliardów euro. Daje to ponad 90 miliardów euro - 389 miliardów złotych - na plus. Co przyniosła nam obecność w Unii? ("Czarno na białym")

Rzecznik rządu po stłuczce wiceministra: wszyscy doskonale wiemy, że wypadki się zdarzają

Wszelkie tego typu sprawy są analizowane i należy im się przyglądać – mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany, czy środowa kolizja z udziałem auta, którym jechał wiceszef ministerstwa obrony narodowej, jest powodem do wyciągnięcia jakichś wniosków w sprawie transportu VIP-ów. Dodał przy tym, że na ulicach polskich miast dochodzi do "setek, o ile nie tysięcy" "codziennych kolizji".

"Nie ma żadnego powodu, żeby jechał w ten sposób"

Limuzyna wioząca wiceministra MON Bartosza Kownackiego wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle, jako pojazd uprzywilejowany. Zgodnie z ustawą, warunkiem takiego postępowania jest zachowanie szczególnej ostrożności. - Gdyby kierowca zachował szczególną ostrożność, niewątpliwie do zdarzenia by nie doszło - ocenia Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ("Polska i Świat").

"Bez niezależnej władzy sądowniczej, prawa obywateli nie będą dostatecznie chronione"

- Myśmy się zwrócili do OBWE o jej sporządzenie. Ona potwierdza w dużej części te zastrzeżenia, które zgłosiliśmy do tego projektu - przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski komentował w "Faktach po Faktach" opinię OBWE, dotyczącą projektu ministra sprawiedliwości o zmianach w KRS. Sam Ziobro ocenił ją jako "skrajnie nieprofesjonalną, pełną merytorycznych błędów".

30 złotych za udawanie Polaków. SBU: akcja rosyjskich służb

Ok. 150 osób zablokowało w środę trasę między Lwowem a prowadzącym do Polski przejściem granicznym w Rawie Ruskiej, domagając się m.in. "zaprzestania ludobójstwa Polaków". Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu lwowskiego Wiktor Andrejczuk mówi, że za tymi wydarzeniami stoją rosyjskie służby specjalne.