Szef MSZ: cieszymy się, że ktoś w KE przeżył pewną refleksję

Nie dociekam, czy to jest szukanie wyjścia z twarzą. Nas interesuje dialog, perspektywa wyjaśnienia sprawy i doprowadzenia do szczęśliwego końca - odpowiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, pytany o możliwe odłożenie przez KE przyjęcia opinii na temat praworządności w Polsce.

Lider KOD na rozmowach w Brukseli. Spotkał się z Tuskiem

Komisja Europejska nie chce zaogniania sytuacji z Polską - ocenił po poniedziałkowych rozmowach w Brukseli szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. Wraz z delegacją KOD spotkał się z przedstawicielami gabinetu szefa KE Jeana-Claude'a Junckera oraz szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Sondaż: rośnie poparcie dla PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w maju, PiS zwyciężyłoby z wynikiem 39 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Drugie miejsce zajęłaby PO z 17 proc. głosów; Nowoczesna mogłaby liczyć na 11, a Ruch Kukiz'15 - na 7 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Petru chce informacji, co jest w opinii KE

- Dobrze by było, gdyby przedstawiciel rządu poinformował kluby opozycyjne na wtorkowym spotkaniu ws. TK, co jest zawarte w stanowisku Komisji Europejskiej - powiedział w Sejmie Ryszard Petru (Nowoczesna). - Ta opinia będzie ważna, ale ona nie zmienia sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego - przekonywał w poniedziałek Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Szydło: Polska będzie zwiększać pomoc humanitarną

Nie godzimy się na pozostawienie milionów ludzi na świecie bez pomocy - oświadczyła na Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ premier Beata Szydło. Dodała, że trzeba skupić się na bezpośrednim wspieraniu państw dotkniętych kryzysami humanitarnymi.

Wiceszef MSZ: nie traktujemy pytań KE jako wrogiej działalności

- Chcemy rozwiązać kwestię "nieładu" wokół TK z powodów krajowych, a nie z powodu nacisków zewnętrznych - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Zadeklarował też, że rząd jest zawsze gotowy, aby z "najlepszą wolą" uczestniczyć w dialogu z Komisją Europejską.

Przegląd prasy. Szef podkomisji smoleńskiej zapowiada budowę kopii tupolewa

- Powstanie wierna kopia samolotu w mniejszej skali. Sprawdzimy, jak Tu-154 zachowuje się w różnych sytuacjach w locie, przy lądowaniu, ze zmiennym położeniem klap, również przy utracie końcówki skrzydła - zapowiedział szef podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński.

"Nie na taką Unię się umawialiśmy"

- Pani premier w rozmowie z wiceszefem KE Fransem Timmermansem złożyła daleko idące propozycje kompromisowe. Sam byłem świadkiem tej rozmowy - powiedział w poniedziałek Witold Waszczykowski. Minister spraw zagranicznych mówił w ten sposób o kulisach dialogu pomiędzy polskimi władzami a Komisją Europejską w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny.

"Wróg jest w Brukseli". Tak #PisząoPolsce

"Krew, ofiary i wolność tutaj, tam intrygi, arogancja i wrogość" - tak niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ironizuje na temat stosunku polskiego rządu do Unii Europejskiej. Artykuł w podobnym tonie zamieszcza "Sueddeutsche Zeitung". Autor stwierdza w nim, że według polskiego rządu "wróg jest w Brukseli". Tak #PisząoPolsce.

"Panowie z Komisji Europejskiej oderwali się od rzeczywistości"

- Bruksela chce przekroczyć swoje kompetencje i być superrządem. To jest niedopuszczalne - powiedział w "Jeden na jeden" szef MSWiA, Mariusz Błaszczak, odwołując się do planowanej na dziś opinii o Polsce autorstwa Komisji Europejskiej. Jego zdaniem Komisja straciła swoją wiarygodność.

Szef MSW o sposobie zatrzymania córki radnej PiS: to nieakceptowalne

- Jeżeli doszło do złamania prawa, to można było przeprowadzić zatrzymanie w inny sposób - powiedział szef MSWiA, Mariusz Błaszczak w "Jeden na jeden" w TVN24 o zatrzymaniu córki radnej PiS, Marii Kołakowskiej, podczas manifestacji w Gdańsku. Jego zdaniem funkcjonariusze nie powinni tak potraktować kobiety.

Olechowski: niepokojące i antyunijne wystąpienie pani Szydło

- Jeśli to nie jest przygotowanie do jakiejś inicjatywy, która by sprawę TK załatwiła, to znaczy, że nasi rządzący strzelają na oślep - powiedział Andrzej Olechowski w "Faktach po Faktach". Były minister finansów i spraw zagranicznych komentował spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Wybuch butli z gazem. Pięć osób rannych

W jednym z bloków w Gliwicach doszło do eksplozji butli z gazem. Na skutek wybuchu pięć osób zostało poszkodowanych. Teraz inspektor nadzoru budowlanego ma ocenić, czy do budynku mogą wrócić mieszkańcy.

Kukiz już nie żąda kamer, PiS bez decyzji kogo wyśle

- Matką głupich cię nazwali nadziejo - chcę uchodzić za głupca, chcę wierzyć, mam nadzieję, że to porozumienie jest możliwe - powiedział poseł PiS, Joachim Brudziński, w programie "Kawa na ławę" komentując zaplanowane na wtorek spotkanie partii ws. Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem posła PO, Rafała Trzaskowskiego, przed rozmowami o kompromisie PiS powinno wycofać się z "decyzji, które łamią konstytucję".

"Polska nie przyjmuje do wiadomości języka ultimatum"

Niektórzy w Brukseli mają wobec nowych państw członkowskich poczucie, że wiedzą lepiej i to czasem bywa natrętne - stwierdził w programie "Horyzont" Konrad Szymański, wiceszef MSZ ds. europejskich, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej wobec Polski. - Polska nie przyjmuje do wiadomości języka ultimatum, natomiast to nie oznacza, że chcemy zahamować rozwój rozmów - powiedział.

Komornik zlicytował lawetę za ułamek wartości. Nie ma sobie nic do zarzucenia

Komornik odebrał przedsiębiorcy lawetę, choć ten spłacił dług. Nie uiścił jednak opłaty za koszty postępowania komorniczego, czyli niespełna 400 zł. Komornik o niedopłacie jednak Dariusza Wasilewskiego nie poinformował, tylko pod jego nieobecność zlicytował za ok. 1200 zł lawetę wartą dziesięciokrotnie więcej. Teraz twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Materiał magazynu "Blisko ludzi".