Kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęta

W środę formalnie ruszyła kampania przed wyborami parlamentarnymi. W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Bronisława Komorowskiego o zarządzeniu wyborów oraz kalendarz wyborczy.

"Katolicy nie mogą stosować in vitro"

"Wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból po podpisaniu ustawy o in vitro" - oświadczyło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przypominają, że katolicy nie mogą stosować tej metody, "ponieważ kosztem urodzonej jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci".

PO traci senatora. "Partia skręciła w lewo w sposób dla mnie nieakceptowalny"

Senator Stanisław Iwan zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. W PO był uważany za konserwatystę. Głosował przeciwko m.in. ustawie o in vitro. Decyzję podjął m.in. w związku z powstającym projektem ustawy o uzgdanianiu płci. - Doszedłem do wniosku, że znowu będę miał problemy z zagłosowaniem na "tak". Znowu bym musiał przechodzić te męki - powiedział w rozmowie z TVN24.

Wpadli w barierę na A2, staranowała ich laweta. Dwoje dzieci nie żyje

Samochód osobowy, którym jechała czteroosobowa rodzina wpadł w bariery dźwiękochłonne i stanął w poprzek autostrady. Wtedy wjechała w niego rozpędzona laweta. Zginęła 13-letnia dziewczynka i jej o dwa lata młodszy brat. Do dramatu doszło nad ranem na autostradzie A2, na wysokości Świnic Warckich w woj. łódzkim. Śledczy nie wykluczają, że kierująca oplem została zajechana przez inny pojazd; policja i prokuratura prosi o kontakt wszystkich świadków wypadku.

Sąd Najwyższy oddalił kasacje wyroku Katarzyny Waśniewskiej

Ostateczny jest już wyrok 25 lat więzienia dla Katarzyny Waśniewskiej za zabicie półrocznej córki Magdy. W środę Sąd Najwyższy oddalił kasacje zarówno obrony, jak i prokuratury. Obrona wnosiła o ponowny proces, prokuratura chciała uchylenia uniewinnienia kobiety z zarzutu kierowania podejrzeń na inną osobę.

"Ta ustawa będzie musiała być zmieniona tak, żeby chronić życie"

- Nie chcemy zakazywać in vitro, ale nie możemy się zgodzić na taką ustawę, w której życie nie jest szanowane - podkreśliła Elżbieta Witek, komentując podpisanie przez Bronisława Komorowskiego ustawy o leczeniu niepłodności. Jak dodała rzeczniczka PiS, ustawa "będzie musiała zostać zmieniona tak, żeby chronić życie".

"Zabezpieczenie płodności na przyszłość". Czego dotyczy artykuł skierowany do TK

Prezydent Komorowski podpisał ustawę o in vitro, ale jeden z artykułów skierował do TK. - To jest artykuł, który ma służyć osobie, która jest nieprzytomna i może zostać osobą bezpłodną. To jest tzw. zabezpieczenie płodności na przyszłość - wyjaśniła rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha. Dodała, że nie podziela obaw kancelarii prezydenta w tej sprawie.

"Die Welt" o Sikorskim: cudowne dziecko schodzi ze sceny

Odnosząc się do zapowiedzi Radosława Sikorskiego, że odchodzi z polityki, niemiecki dziennik "Die Welt" w środę w komentarzu "Cudowne dziecko schodzi ze sceny" pisze w superlatywach o byłym szefie polskiego MSZ. Ocenia, że jest to szok dla obozu rządowego.

Prezydent podpisał ustawę o in vitro. Jeden punkt zbada Trybunał Konstytucyjny

- Nie jestem prezydentem ludzkich sumień, tylko polskich obywateli - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, informując o tym, że podpisał ustawę o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro. Zaznaczył jednak, że jeden z jej punktów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, jak podkreślił, że ustawa wejdzie w życie.

Lewica się jednoczy. "To jest szalupa ratunkowa dla Palikota i Millera"

Polacy szybko rozszyfrują Leszka Millera i Janusza Palikota, że to jest trochę szalupa ratunkowa dla tych dwóch polityków. Tam nie ma nic świeżego, nic nowego - ocenił we "Wstajesz i wiesz" zjednoczenie na lewicy były polityk SLD, Grzegorz Napieralski. Mówiąc o obecnej kampanii wyborczej stwierdził, że Ewa Kopacz i Beata Szydło kontynuują model uprawiania polityki zapoczątkowany przez niego w kampanii prezydenckiej w 2010 roku.

Właściciel drona przesłuchany. Przyznał, że latał w okolicy lotniska

Mężczyzna podejrzewany o sterowanie dronem, który mógł zderzyć się z samolotem na warszawskim Okęciu, został zidentyfikowany i przesłuchany przez policję. Funkcjonariusze zatrzymali 39-latka w jego mieszkaniu w okolicach Piaseczna. Zabrali też samego drona, który prawdopodobnie nagrywał obraz w czasie lotu. Teraz sprawdzą go biegli. Jeśli okaże się, że to ten dron i zagrożenie dla samolotu Lufthansy było realne - mężczyźnie może grozić nawet 8 lat więzienia.

BOR ma chronić, a sam potrzebuje pomocy. Brakuje ludzi i pieniędzy

Dzień i noc pilnują najważniejszych osób w państwie, muszą być zawsze w pełnej gotowości, ale zwyczajnie ich brakuje. Funkcjonariuszy do ochrony najważniejszych osób w państwie jest mniej o 400 od wymaganej liczby, a Biuro Ochrony Rządu na razie nikogo nie zatrudnia. I to nie jedyny problem, który dotyka tej formacji. Materiał magazynu "Polska i świat".