Zaatakowali grabarzy, gdy ci kopali grób

Kopali grób na cmentarzu w Licheniu Starym (woj.wielkopolskie), wtedy zaatakowało ich dwóch mężczyzn. Grabarz, który akurat był w wykopie, został uderzony w głowę deską i łopatą. Podejrzani to 20- i 28-latek. Obaj byli pijani.

"To będą pytania o fundamenty ustrojowe"

Kwestia referendum konstytucyjnego i wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w szpitalu, w którym leży Jarosław Kaczyński - to dwa główne tematy internetowej części "Jeden na jeden" z Krzysztofem Łapińskim. - Pan prezydent był u stomatologa - stwierdził rzecznik prezydenta, pytany czy Andrzej Duda odwiedził prezesa PiS. Odniósł się również do kwestii spotkania z Kaczyńskim w sprawie zapowiadanego referendum konstytucyjnego.

Niewygodne pytania do Szydło, protest na spotkaniu z Piotrowiczem

Politycy Prawa i Sprawiedliwości w weekend ruszyli w Polskę na spotkania z wyborcami. - Nie będzie już w Polsce żadnego rządu, który odważy się cofnąć program 500 plus - przekonywała wicepremier Beata Szydło, która w niedzielę wizytowała Zakopane. Była premier była pytana między innymi o to, dlaczego nie ma jej w Sejmie, gdzie trwa protest niepełnosprawnych. Spotkanie posła PiS Stanisława Piotrowicza zakłóciły krzyki, wywieszono transparenty z hasłami "Przeproś i spadaj" oraz "Precz z komuną".

"To porażka wszystkich rządów po 1989 roku"

Prezydent mówi jasno, że pomaganie osobom niepełnosprawnym, spełnienie tych czy innych postulatów, jest naszą powinnością - podkreślił w "Jeden na jeden" w TVN24 Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, komentując protest trwający w Sejmie. Na pytanie, czy prezydent może ponownie odwiedzić osoby niepełnosprawne i ich opiekunów w parlamencie, Łapiński odpowiedział, że Duda "zna postulaty protestujących".

Timmermans przedstawi efekt dialogu z Polską

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przedstawi w poniedziałek na spotkaniu ministrów do spraw europejskich krajów Unii stan rozmów prowadzonych pomiędzy Polską i Komisją Europejską na temat praworządności. Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej nie komentuje doniesień przekazywanych przez europosła PiS Karola Karskiego, według których Polska wypracowała już wstępne porozumienie z Komisją Europejską.

"Temat niepełnosprawnych nie kończy się na tym proteście"

Sytuacja społeczno-gospodarcza zmieniła się diametralnie przez 30 lat. Nikt nie wziął się za reformę instytucji, które są skostniałe - podkreśliła w "Faktach po Faktach" Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz'15, komentując sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce. Jak mówiła, osoby protestujące w Sejmie "nie mogą doprosić się godnych pieniędzy". Natomiast zdaniem Roberta Kwiatkowskiego z SLD - Lewicy Razem postulaty protestujących w Sejmie zostaną spełnione, bo rząd "jest już na kolanach".

Anna Dymna: protest w Sejmie to krzyk o godność

- Kiedy rozmawiam z osobami z niepełnosprawnościami, to bardzo często okazuje się, że to nie choroba ich najbardziej boli. Najbardziej boli ich to, że są ciągle traktowani w naszym kraju jak kosmici - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Dymna, aktorka i szefowa Fundacji Mimo Wszystko, której głównym celem jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie.

Królikowski: moje zatrzymanie było zbędne i bezpodstawne

"Po zapoznaniu się z zarzutami postawionymi mi przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku oświadczam, że są one bezzasadne i wynikają z niezrozumienia relacji lojalności adwokata wobec jego klientów" - napisał w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu były wiceminister sprawiedliwości profesor Michał Królikowski. W zeszłym tygodniu usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy w celu osiągnięcia znacznej korzyści majątkowej.

"12 razy wyłudził pieniądze". Wpadł przez przechodnia

45-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego miał wielokrotnie wyłudzać pieniądze metodą "na policjanta". Został zatrzymany dzięki relacji przypadkowego świadka, który na ulicy zauważył, jak seniorka przekazuje oszustowi kopertę z pieniędzmi.

"Po przykładzie węgierskim widzimy, jak bardzo ważna jest mobilizacja do współpracy"

Koalicja Obywatelska to jest gwarant naszego bezpieczeństwa, bo musimy zbudować bardzo silny mur, aby nie dopuścić do tego, aby PiS wygrał w wyborach samorządowych - powiedziała w "Kawie na ławę" Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, komentując Marsz Wolności. - Ludzie wychodzą na ulicę dlatego, że widzą, że w Polsce mamy wygaszany parlamentaryzm - mówił Michał Kamiński z PSL-UED. Z kolei Patryk Jaki oceniał, że "brakuje mu oferty programowej opozycji", która byłaby przeciwwagą dla działań Zjednoczonej Prawicy.

Zalewska: projekt w sprawie wyprawki na następnym posiedzeniu rządu

- Będą zarówno wyprawki dla wszystkich uczniów, jak i darmowe podręczniki - powiedziała w sobotę minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas spotkania z mieszkańcami Oławy w województwie dolnośląskim. Poinformowała, że projekt w sprawie wyprawki dla uczniów trafi na obrady Rady Ministrów na następnym posiedzeniu.

Pomnik Katyński w Jersey City stanie "w lepszym miejscu"

- Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty w lepsze miejsce niż to, w którym teraz stoi - powiedział dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA Eric Lubaczewski. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki wspierał polską stronę w negocjacjach z władzami Jersey City.

Zawalił się dach kościoła w Grudziądzu

W budynku należącym do parafii Kościoła Polskokatolickiego pod wezwaniem Imienia Jezus w Grudziądzu w sobotę zawalił się dach. W akcji ratowniczej brała udział specjalistyczna grupa strażaków z Poznania. Pod gruzami nikogo nie znaleziono.

Od demokracji do dyktatury. "Powstało wrażenie, że Piłsudski to drugi Mussolini"

Dla Polaków w 1918 roku nie było oczywiste, jaką demokrację chcieliby mieć we własnym kraju. Powstało choćby pytanie, czy do współdecydowania o państwie dopuścić mniejszości narodowe - mówi prof. Andrzej Friszke. W sobotę w debacie "Sto lat niepodległości" w TVN24 historycy zastanawiali się, jak to się stało, że II Rzeczpospolita przeszła drogę od postępowej demokracji do rządów autorytarnych.

"Biznes najlepszy z możliwych". "Superwizjer" o podziemiu tytoniowym

33 miliony złotych w gotówce w domu biznesmena spod Grójca - podejrzewa się, że mogły pochodzić z produkcji i sprzedaży papierosów bez akcyzy. Ta kwota daje wyobrażenie, jakie zyski można osiągać na oszukiwaniu Skarbu Państwa. Nielegalna produkcja papierosów w Polsce jest jedną z największych na świecie i jest na nią społeczne przyzwolenie. W "Superwizjerze" TVN reportaż Jakuba Stachowiaka o wartym miliardy złotych podziemiu tytoniowym.

Jezioro Jamno znika. "To będzie tragedia"

Przy Kanale Jamneńskim odbył się w sobotę protest przeciwko degradacji jeziora Jamno. Zdaniem uczestników, zbiornikowi grozi katastrofa ekologiczna – gwałtownie obniża się poziom wody i rośnie jej temperatura. Winne mają być wrota sztormowe otwarte 5 lat temu.

"Nie dzielmy się marszami". W "Babilonie" o Marszu Wolności

W sobotę w Warszawie odbył się Marsz Wolności organizowany przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Komitet Obrony Demokracji, o którym dyskutowali goście Piotra Marciniaka w programie "Babilon". - Ten marsz jest po to, żeby powiedzieć, że jesteśmy Polską otwartą, uśmiechniętych, szczęśliwych ludzi - mówiła Marta Golbik z PO. Mirosława Stachowiak-Rożecka z PiS podkreśliła: - Nie dzielmy się marszami, akceptujmy to, dopóki jest legalne i wszystko jest w porządku. Ewa Lieder z Nowoczesnej stwierdziła z kolei, że Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) nie ma racji, mówiąc, że Marsz Wolności i marsz narodowców z 11 listopada są równorzędne. W dalszej części programu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus skomentowała swoje odejście z Nowoczesnej.