"Chronić Polskę, sojusz NATO". Amerykańscy i polscy żołnierze na filmie ambasady USA

Amerykańscy żołnierze służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Ich misja w Polsce jest jasna - chronić Polskę, sojusz NATO i wschodnią flankę paktu oraz odstraszać wszelkie zagrożenia - zapewniają żołnierze na filmie opublikowanym przez ambasadę Stanów Zjednoczonych, dotyczącym zaangażowania wojskowego USA w Polsce. - Silna Polska to silne Stany Zjednoczone - dodają.

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Sąd uznał, że dziecko ma dwie matki

Sąd w Krakowie zatwierdził akt urodzenia dziecka, które ma dwie matki. Uznał, że decyzja urzędnika stanu cywilnego, który przepisał akt brytyjski, była słuszna. Nieprawomocny jeszcze wyrok jest precedensem, bo w polskim prawie dziecko musi mieć ojca i matkę. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Siemoniak: jeżeli Tusk stanie do wyborów prezydenckich, to je wygra

Wierzę, że Donald Tusk zdecyduje się kandydować w wyborach prezydenckich i wygra z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Komentował też - jego zdaniem "bardzo dobre" - wtorkowe wystąpienie szefa Rady Europejskiej w Gdańsku. Stwierdził, że Tusk "udzielił kilku ważnych wskazówek" przed kampanią do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Nocna seria pożarów. W ogniu składowiska odpadów i magazyny paliw

W nocy ze środy na czwartek strażacy zmagali się z trzema dużymi pożarami. Dwa z nich - w Studziankach w województwie podlaskim i w Trzebieniu w województwie dolnośląskim - wybuchły na składowiskach odpadów. Z kolei w Jaworze, także na Dolnym Śląsku, zapaliły się dawne magazyny cukrowni, w których przechowywano paliwa alternatywne.

"Będziemy doświadczalnymi królikami". Kilkadziesiąt osób walczy o jedno miejsce

Po likwidacji gimnazjów w tym roku o miejsce w liceach powalczą dwa roczniki. W związku z tym na jedno miejsce w liceum przypadać będzie nawet kilkudziesięciu kandydatów. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w ośmiu województwach zabraknie miejsc dla uczniów. - Będziemy doświadczalnymi królikami - mówi jedna z uczennic III klasy gimnazjum. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

Przybywa niepłodnych mężczyzn. "Plemniki zawierają zdefragmentowany materiał genetyczny"

Naukowcy ostrzegają - spada jakość męskiego nasienia. Przez ostatnie 40-50 lat aż o 50 procent. Plemniki coraz częściej zawierają zdeformowany materiał genetyczny - zauważają lekarze. W związku z tym coraz więcej mężczyzn zmaga się z niepłodnością. Problem jest poważny, bo nic nie wskazuje na to, by w przyszłości sytuacja miała zmienić się na lepsze. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Książę Karol podziękował polskim weteranom

Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotkał się z weteranami operacji z czasów II wojny światowej. Hołd polskim weteranom złożył także książę Walii - poinformował Sztab Główny Wojska Polskiego.

"Dzisiaj PiS straszy, że udział samorządowców ma doprowadzić do podziału Polski"

Przemówienie Donalda Tuska w Gdańsku było słabiutkie merytorycznie. Nie wiem, czy go słońce raziło. Moim zdaniem leczy rany po tej porażce z 26 maja, która jest również jego zasługą - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Bartosz Kownacki z PiS. Zdaniem Cezarego Tomczyka (PO), to były "słowa potrzebne, słowa nadziei i otuchy". - Donald Tusk mówił jasno, że musimy zrobić wszystko, żeby wygrać te wybory na jesieni - dodał.

"Minister Czerwińska, przenosząc się do NBP, ogołociła rząd z ekonomistów"

Wystąpienie Donalda Tuska zrozumiałem jako próbę powiedzenia: "Słuchajcie, to da się zrobić". Niewątpliwie da się wygrać wybory, ale nikt jeszcze nie wie, jak - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były minister finansów i były szef polskiej dyplomacji, komentując wtorkowe wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej. Mówił też o rekonstrukcji rządu. Jego zdaniem nowi ministrowie to "trochę takie zatkajdziury", a Teresa Czerwińska, przechodząc do NBP, "chyba ogołociła rząd z ekonomistów".

Działania Macierewicza i Misiewicza "niezgodne z przepisami prawa". Opinia sądu

"Nie można dla jakichkolwiek celów, zwłaszcza politycznych, działać niezgodnie z normami prawnymi" - tak warszawski sąd ocenił działania byłego szefa MON i jego podwładnych w sprawie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Stwierdzenie to znalazło się w uzasadnieniu umorzenia śledztwa przeciwko byłym szefom CEK NATO, do którego dotarli dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl. Działania Antoniego Macierewicza i Bartłomieja Misiewicza "były niezgodne z przepisami, zarówno prawa krajowego, jak i prawa międzynarodowego" - uznał sąd. Sprawa dotyczy między innymi nocnego wejścia do siedziby CEK w grudniu 2015 roku.

Skarga zdegradowanej major oddalona. "Negatywny sygnał dla ludzi, którzy służą w służbach"

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił w środę skargę Magdaleny E., funkcjonariuszki Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zdegradowanej w 2016 roku ze stopnia majora. - Bardzo brzydki i negatywny sygnał dla ludzi, którzy służą w służbach. Nie warto się narażać, bo można zginąć, po prostu trzeba swoje przesiedzieć - skomentował mecenas Antoni Kania-Sieniawski, obrońca byłej major. Magdalena E. planuje zaskarżyć środowy wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pamiątkowe numizmaty Prokuratury Krajowej. Z błędami językowymi

W Prokuraturze Krajowej wręczono medale w związku z rocznicą 25-lecia Pionu do Spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. Dodatkowo kilkudziesięciu osobom rozdano pamiątkowe numizmaty. Pojawiły się na nich jednak dwa błędy językowe - w tym jeden w zapisie znanej łacińskiej sentencji prawniczej. "W wybitej na rewersie sentencji została z winy wykonawcy zamieniona litera" - przyznała Prokuratura Krajowa. - Szkoda pieniędzy wydawać na bubla - ocenił w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".

"Cieszę się na rozmowę". Morawiecki zaprosił Dulkiewicz. Jest data spotkania

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz odbędzie się we wtorek o godzinie 13.30 w KPRM - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Mueller. Zaznaczył, że zaproszenie do rozmowy wyszło ze strony szefa rządu. "Przyjęłam zaproszenie od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego" - odpowiedziała w internecie Dulkiewicz. "Cieszę się na rozmowę" - dodała.

Zanim został ministrem, mówił o karcie LGBT i "oddawaniu dzieci pedofilom". Politycy komentują

Nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski, oceniając w marcu kartę LGBT, stwierdził, że to "próba seksualizacji dzieci na siłę" i "wychowania dzieci, które zostaną oddane w jakimś momencie pedofilom". Te słowa komentowali w środę politycy. Adam Szłapka z Nowoczesnej stwierdził, że Piontkowski to "skrajny fundamentalista". Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego jedna wypowiedź nie może przekreślać "fachowego przygotowania" ministra.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową brytyjskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas środowej wizyty w Wielkiej Brytanii z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Spotkanie szefów rządów odbyło się przy okazji uroczystych obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Rozmawiał również między innymi z prezydentem USA Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Po aresztowaniu księdza zgłaszają się kobiety, które miał molestować przed laty

Proboszcz jednej z parafii w województwie dolnośląskim został aresztowany po tym, jak usłyszał zarzut dokonania innej czynności seksualnej w stosunku do małej dziewczynki. Informacja ta poruszyła lawinę. Do zgorzeleckiej prokuratury napływają kolejne zgłoszenia domniemanych ofiar księdza Piotra M. Na razie jest 10 zgłoszeń, a najstarsze dotyczy zdarzenia z 1978 roku.

13 osób zatrzymanych w sprawie "afery śmieciowej"

13 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się składowaniem i transportowaniem wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów zatrzymali wielkopolscy policjanci. Uczestnikom "afery śmieciowej" grozi do 12 lat więzienia.

Politycy o apelu Tuska o "powtórkę z rozrywki". "Prawdziwa zmiana, przywrócenie praworządności"

Proszę was wszystkich, abyście poszli śladem naszych bohaterów samorządu terytorialnego i żebyście przekonali się, że w wyborach do Senatu możemy im zrobić powtórkę z rozrywki - apelował we wtorek w Gdańsku Donald Tusk, nawiązując do wyborów z 1989 roku. W środę politycy komentowali słowa szefa Rady Europejskiej. Zdaniem Jana Grabca z PO realizacja propozycji Tuska byłaby "prawdziwą zmianą, przywróceniem praworządności". Ryszard Czarnecki z PiS ocenił, że to "political fiction".

Ksiądz skazany za molestowanie przekonuje, że jego "kapłaństwo trwa". Kuria milczy

- Nie pracuję w duszpasterstwie. Nie dlatego, że nie mogę, ale dlatego, że nie chcę. Jednak moje kapłaństwo trwa, bo msze odprawiam – mówi tvn24.pl ksiądz Mirosław Bużan, skazany w 2011 roku za molestowanie 15-letniej Oli. Kapłan nie chce powiedzieć, gdzie przebywa. - To moje prywatne życie. Proszę się zgłosić do kurii – ucina. Gdańska kuria nie odpowiada na nasze pytania.

"Witek mogłaby wsiąść do limuzyny i powiedzieć: niech pan jedzie, wszędzie mnie potrzebują"

To zawsze jest suma pewnych ustaleń - powiedział w w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin pytany, kto zdecydował o nominacji dla Elżbiety Witek na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jego zdaniem, może ona pełnić "każde stanowisko rządowe czy administracyjne". - Pani Witek mogłaby śmiało wsiąść do rządowej limuzyny i powiedzieć kierowcy: "niech pan jedzie". "Dokąd?", "Wszędzie mnie potrzebują" - skomentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Kilkadziesiąt kolizji nowych samochodów pościgowych policji

Policjanci prowadzący nowe, szybkie samochody mieli już przynajmniej 75 wypadków i kolizji – dowiedział się portal tvn24.pl. Komenda główna wyjaśnia, że zdecydowana większość "zdarzeń drogowych" nie obciąża policjantów, a innych kierowców. Jednak funkcjonariusze usiedli za kierownicami mocnych samochodów bez szkoleń doskonalących technikę jazdy.