Rzeczniczka rządu: apeluję o zakończenie protestu

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zaapelowała w piątek o zakończenie protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Zaproponowała jednocześnie, żeby "usiąść razem i pracować nad mapą drogową systemu wsparcia osób niepełnosprawnych".

Nowa Wieś Wielka: tajemniczy przedmiot spadł na łąkę sołtysa

We wtorek rano sołtys Nowej Wsi Wielkiej (Dolny Śląsk) na swojej łące znalazł bardzo niecodzienny przedmiot. Był roztrzaskany na kilka kawałków, ale jego kształt dość dobrze się zachował. Ni to rakieta, ni to skrzydło. W środku jakiś napis po czesku. Zagadka wkrótce została rozwikłana przez śledczych.

Zdążyli. I Staś do komunii poszedł sam jeden

W kilka godzin przygotowali kościół, zorganizowali się i jeszcze prezenty. – To była najbardziej wzruszająca msza w moim życiu - przyznaje proboszcz, który udzielił pierwszej komunii Stasiowi. Do sakramentu przystąpił tylko Staś, akurat poczuł się lepiej, na dwa dni wyszedł ze szpitala. U ośmiolatka odkryto złośliwy nowotwór.

Platforma: znikną dane o kosztach policyjnej ochrony. Policja: zbędne statystyki

Czy policja chce ukryć koszty zabezpieczania imprez masowych i wydarzeń politycznych? Do tej pory były przejrzyste, ale po lekturze pisma, jakie otrzymał z Komendy Głównej Policji poseł PO Cezary Tomczyk, można podejrzewać, że transparentności już nie będzie. W piśmie jest mowa o daleko idącym uogólnieniu statystyk policyjnych kosztów. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

"Pakt solidarnościowy" podpisany. Opozycja razem za niepełnosprawnymi

Politycy partii opozycyjnych podpisali w piątek przed budynkiem Sejmu "Pakt solidarnościowy", w którym zapowiadają dążenie do spełnienia czterech postulatów na rzecz osób niepełnosprawnych. - To jest ogromne zobowiązanie nas wszystkich - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"Protestujący zostali odcięci od Zgromadzenia Parlamentarnego NATO"

Rozwieszono kotary i kiedy wchodzi się do Sejmu, to Sala Kolumnowa, w której będą się odbywały główne obrady, już jest odcięta. Widać jedną wielką kotarę, która ma zasłonić niewygodny problem - tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 poseł Cezary Tomczyk. Polityk PO z posłanką Agnieszką Ścigaj (Kukiz'15) komentowali także czwartkową interwencję straży marszałkowskiej wobec protestujących.

Koniec nauczania indywidualnego niepełnosprawnych dzieci. "Haniebna sytuacja"

Zgodnie z nowym rozporządzeniem minister edukacji Anny Zalewskiej niepełnosprawnym dzieciom nie będzie przysługiwać nauczanie indywidualne w szkołach. Ich rodzice nazywają to wprost dyskryminacją. - Bez szkoły nie wyobrażamy sobie życia - mówiła reporterowi TVN24 mama jednego z niepełnosprawnych uczniów. - Przepisy są bardzo zagmatwane - podkreślała dyrektor Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, odnosząc się do zmian planowanych przez MEN. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Zamknięte okna, zakazy i opuszczone szlabany. Sejm tylko dla "wybranych"

Ograniczone przepustki, odwołane szkolne wycieczki, zamknięte okna, opuszczone szlabany i kolejne zakazy dla dziennikarzy. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński tłumaczy, że chodzi o bezpieczeństwo. Inaczej jednak atmosferę panującą w polskim Sejmie oceniają dziennikarze, którzy od lat relacjonują wydarzenia z parlamentu. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Prezes krakowskiego Sądu Okręgowego z wotum nieufności od sędziów

Sędziowie z Sądu Okręgowego w Krakowie zdecydowali o wotum nieufności dla prezes sądu Dagmary Pawełczyk-Woickiej. W uchwale podkreślono, że przyjęcie przez nią funkcji prezesa "jest wyrazem lekceważenia porządku konstytucyjnego" i zwrócono uwagę na jej "brak wystarczających kwalifikacji i doświadczenia oraz brak umiejętności współpracy z pozostałymi organami sądu".

Dworczyk: tak, wprowadzamy podatek

Myślę, że to byłby zły pomysł, gdyby mediatorem była Janina Ochojska, która mówi "musicie wytrwać do końca". Ewidentnie jest to jedna ze stron sporu - ocenił w "Kropce nad i" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przyznał, że rząd PiS "wprowadza podatek dla osób, które zarabiają ponad milion złotych rocznie". - Obiecywaliśmy solidarne państwo i staramy się je budować - dodał.

"Program socjalny PiS jest oportunistyczny, cyniczny, ułożony pod potrzeby wyborcze"

Rząd postanowił przeczekać ten protest. Obawia się, żeby nie otworzyć drzwi dla innych tego typu wydarzeń - mówił w "Faktach po Faktach" o proteście osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie były minister spraw zagranicznych i były minister finansów Andrzej Olechowski. - Im dłużej trwa, tym większe jest ryzyko, że zdarzy się coś bardzo przykrego - uznał.

Tak PiS piętnowało "obsadzanie swoimi" spółek za czasów rządów PO

"Spółki Skarbu Państwa są traktowane jak dojne krowy". "Kliki różnego rodzaju, nepotyzm". "Prywata i partyjniactwo". To tylko niektóre określenia, którymi politycy Prawa i Sprawiedliwości opisywali zjawisko obsadzania stanowisk w spółkach skarbu państwa ludźmi związanymi z obozem władzy w czasach, gdy sami zasiadali w opozycyjnych ławach.

Przepychanki w Sejmie. Kim jest mężczyzna, który powstrzymywał protestujące?

Nie znam jego stanowiska służbowego. Wiem, że jest wieloletnim pracownikiem Kancelarii Sejmu - mówił Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu o Robercie Pręgowskim, który brał najaktywniejszy udział w powstrzymaniu w Sejmie protestujących kobiet. Panie chciały wywiesić na zewnętrznej ścianie budynku transparent. Jak mówią, Pręgowski użył wobec nich siły.