PO i pełnomocnik Birgfellnera: prokuratura odmówiła śledztw w sprawie "wież Kaczyńskiego"

Dostaliśmy zawiadomienie z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o tym, że sprawa dwóch wież trafia do kosza - poinformował w poniedziałek poseł Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Chodzi o budowę w Warszawie wieżowca przez związaną z PiS spółkę Srebrna. Jak przekazali pełnomocnicy Geralda Birgfellnera, prokuratura odmówiła również wszczęcia śledztwa z zawiadomienia austriackiego biznesmena o możliwości popełnienia oszustwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Prokuratura tłumaczy, że "nie zaszły okoliczności wskazujące na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa". Obie decyzje zapadły tuż przed wyborami.

Blokowali marsz narodowców w Hajnówce, teraz stanęli przed sądem

W Sądzie Rejonowym w Hajnówce (województwo podlaskie) w poniedziałek ruszył jeden z trzech procesów 26 osób obwinionych o blokowanie 23 lutego IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz w tym miasteczku zorganizowali narodowcy. Przed sądem staną głównie działacze Obywateli RP i KOD-u, którzy z białymi różami w rękach siadali na trasie marszu.

Jest data beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego

Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku - poinformował w poniedziałek metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Ceremonia odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych kardynał Giovanni Angelo Becciu.

Wyższe mandaty za parkowanie bez biletu w Poznaniu. "Były za małe"

Już nie 50, a 200 złotych - tyle w Poznaniu wynoszą od wtorku kary za pozostawienie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) bez ważnego biletu. - Chcemy, by te kary były bardziej bolesne. By ludzie korzystali z tej strefy tak, jak powinno się z niej korzystać - tłumaczył decyzję prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

500 złotych miesięcznie za dwie nieruchomości. "Rzeczpospolita" o umowie Banasia z kombatantem AK

Szczegóły umowy dożywocia, na mocy której prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś otrzymał od byłego AK-owca Henryka Stachowskiego między innymi kamienicę w Krakowie, w której potem działał hotel na godziny, opisała "Rzeczpospolita". Nieruchomość wycenioną w 2001 roku na 130 tysięcy złotych Banaś sprzedał niedawno za 4,5 miliona złotych - czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety.

Tomczyk: mieszkamy w republice banasiowej

Panie prezesie, czas stanąć przed Polakami i wyjaśnić, jaka była natura pana kontaktów z gangsterem i skąd pochodzi pana majątek. Bez tego nie ma pan moralnego prawa pełnić urzędu - mówił rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, apelując do prezesa NIK. Grabiec wraz z Cezarym Tomczykiem (PO-KO) zapowiedział złożenie wniosku do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o wszczęcie śledztwa w sprawie Mariana Banasia. Jak powiedział Tomczyk, w tej sprawie mamy do czynienia z "republiką banasiową".

"Wypowiedź prezydenta stanowi większe wyzwanie dla obozu rządzącego niż dla Banasia"

Jeżeli taką presję i deklarację zgłasza prezydent, to - aby nie była gołosłowna - muszą za nią iść jakieś czyny, a tutaj żadnych czynów w zasięgu nie ma - ocenił w TVN24 profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do słów Andrzeja Dudy, który, komentując sprawę szefa NIK, powiedział, że "jeśli którykolwiek zarzut z przedstawianych w mediach okaże się prawdziwy, to Marian Banaś musi odejść".

"Nie ma żadnego komunikatu o tym, że ktokolwiek bada tę sprawę"

Nie ma żadnego kompleksowego badania, nie ma żadnego postępowania prokuratury, żadnego prokuratora, który dałby swoją twarz do tego, że wyjaśnia tę kwestię - zauważył w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel, autor reportażu "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Bohater jego materiału, prezes NIK Marian Banaś powrócił w zeszłym tygodniu do wykonywania obowiązków. - Państwo w tym przypadku kompletnie odwróciło się do sprawy plecami i udaje, że nie ma tematu - ocenił dziennikarz.

"Dziecko, które szło ku śmierci". Motorniczy publikuje nagranie ku przestrodze

Szła prosto na tory, patrząc w ekran telefonu. Prawdopodobnie nie zdawała sobie sprawy, że jest o krok od tragedii. Szczeciński motorniczy opublikował nagranie z młodą dziewczyną, która omal nie wpadła pod prowadzony przez niego tramwaj. "Dziecko, które szło ku śmierci" - napisał w opisie. Wcześniej pokazał nagrania z innymi pieszymi, których nieodpowiedzialność i nieuwaga mogły skończyć się groźnymi wypadkami.

Nurkowała w Dolinie Pięciu Stawów, straciła przytomność

Sprzyjająca pogoda sprawiła, że w miniony weekend tatrzańskie szlaki wyraźnie się zaludniły. W niedzielę zdarzyło się jednak kilka poważnych wypadków, do których było wzywane TOPR. Ratownicy pomogli m.in. kobiecie, która zbyt szybko wynurzyła się z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

"Unijni przywódcy mają już dosyć Brytyjczyków"

Jak będzie szansa pozbyć się Wielkiej Brytanii, to Unia się jej bez żalu pozbędzie - przekonywał w "Faktach po Faktach" Michał Broniatowski z Politico. Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii "brexitu nie będzie". - Myślę, że to jest gra. Bardzo cyniczna gra - ocenił działania premiera Borisa Johnsona. Goście programu rozmawiali także o gwałtownych zamieszkach w Katalonii.

"Kaczyński ma w tej chwili o wiele poważniejsze problemy niż sprawa Banasia"

Po bardzo dobrym wyniku wyborczym Porozumienia i Solidarnej Polski może się okazać, że rządzenie przez Zjednoczoną Prawicę nie będzie takie łatwe, proste i oczywiste, jak było do tej pory - oceniła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kasia, filozofka z "Kultury Liberalnej". Również Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61 wskazywała, że kluczową kwestią w obozie władzy są teraz warunki stawiane Prawu i Sprawiedliwości przez koalicjantów.

Klucze do miasta i tłum wielbicieli. Wrocław przywitał Olgę Tokarczuk

Pękające w szwach Narodowe Forum Muzyki, tłum wielbicieli twórczości Olgi Tokarczuk przed budynkiem, a także klucze do miasta Wrocławia i pamiątka po Wisławie Szymborskiej. To wszystko czekało na noblistkę podczas pierwszego w Polsce, po informacji o przyznaniu nagrody, publicznego spotkania. Odbyło się w niedzielę w stolicy Dolnego Śląska.

"Kaczyński nie będzie w stanie utrzymać wszystkich buldogów"

Jarosław Kaczyński ma dziś przede wszystkim Jarosława Gowina, który będzie próbował powiększyć sferę swoich wpływów, ma Zbigniewa Ziobrę ze swoimi posłami. Bez nich nie ma żadnej większości - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz, którego zdanie podzieliła Joanna Scheuring-Wielgus, mówiąca, że prezes PiS jest "w kleszczach Ziobry i Gowina". - Nie bójcie się o Zjednoczoną Prawicę, gwarantuję, że przetrwamy cztery lata - zapewniał Michał Woś.

"Łatwiej jest, jeżeli kandydat bardzo różni się od urzędującego prezydenta"

Łatwiej jest, jeżeli kandydat bardzo różni się od urzędującego prezydenta. To powoduje, że na zasadzie kontrastu łatwiej jest prowadzić kampanię - mówiła w "Babilonie" Katarzyna Lubnauer (KO). W programie rozmówczynie dyskutowały o najnowszym sondażu prezydenckim, w którym najlepszy wynik po opozycyjnej stronie uzyskała Małgorzata Kidawa-Błońska. - Pani marszałek osiągnęła znakomity wynik w dużym mieście, ale o tym, kto wybiera prezydenta, w dużej mierze decyduje prowincja - zaznaczyła Urszula Pasławska z PSL.

Prezydent Duda opowiada dowcip

Setki absolwentów i dziesiątki wykładowców z całej Polski. W takim otoczeniu, podczas uroczystej jubileuszu krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, prezydent Andrzej Duda podzielił się ze zgromadzonymi żartem. Materiał "Szkła Kontaktowego" TVN24.

Mosbacher: Prasa w Polsce jest niezależna i krytyczna. Wierzę, że tak pozostanie

Wolność prasy i wyrażania opinii są filarami naszych demokracji. To wartości, które USA i Polska podzielają - powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher w rozmowie z "Die Welt". Pochwaliła ona także rozwój demokracji w Polsce w minionych 30 latach, a także wskazała, że nasz kraj jest "strategicznie ważny" dla NATO.

"Mam nadzieję, że następnym prezydentem Rzeczypospolitej będzie kobieta"

W sytuacji ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich Andrzejowi Dudzie najtrudniej byłoby wygrać z Małgorzatą Kidawą-Błońską - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Katarzyna Piekarska (KKW Koalicja Obywatelska) oceniła w "Faktach po Faktach", że wyniki tych pierwszych sondaży są "bardzo optymistyczne". - Sondażami nie wygrywa się wyborów - odpowiedział drugi gość programu, Jan Kanthak (KW Prawo i Sprawiedliwość).

"Chcemy, żeby foliówki zniknęły ze sklepów". Uszyły już prawie tysiąc toreb

Jedne szyją, drugie prasują, trzecie obcinają nitki, jeszcze inne kroją - opisuje Zofia Szlacheta z Klubu Seniora w Nowym Warpnie (Zachodniopomorskie). Cel jest jeden - z gminy mają zniknąć jednorazowe foliówki. Zastąpić je mają torby, które kobiety same szyją ze starych firanek, pościeli, a nawet spodni. Powstało ich już prawie tysiąc, większość trafiła do gminnych sklepów. I, jak mówią kobiety, to nie koniec.