Kempa: NIK ma prawdopodobnie zlecenie na mnie. Cymański: jest smakowitym kąskiem

Najwyższa Izba Kontroli to zbyt poważny organ konstytucyjny i nie wolno go wykorzystywać do brutalnej, prymitywnej walki politycznej - podkreśliła europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Kempa. Stwierdziła, że po skierowaniu do prokuratury zawiadomień dotyczących rządowego programu "Praca dla więźniów" NIK ma "kolejne zlecenia". - Prawdopodobnie może to dotyczyć również mojej osoby - dodała. W reakcji na jej słowa NIK oświadczyła, że przeprowadzona przez nią kontrola "nie była 'zleceniem', a standardową procedurą".

Markiewicz: Nie gramy w rosyjską ruletkę. Sąd chce jak najszybciej wyjaśnić wątpliwości

To rzecz niebywała, żenująca, skandaliczna. Coś, co wydawało się całkowicie niemożliwe - tak Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", skomentował "podjęcie czynności" przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego wobec sędziów z katowickiej apelacji. Zapytali oni Sąd Najwyższy o status sędziego, który był rekomendowany przez upolitycznioną KRS. - To bardzo mądre, rozważne i jak się okazuje odważne postępowanie sędziów - ocenił.

Zderzenie z winy SOP, Gowin mówi, że "nie było zagrożenia". Generał Janicki: co to znaczy?

To, co się wczoraj stało, to jest dla mnie brak zdrowego rozsądku - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 generał Marian Janicki, były szef Biura Ochrony Rządu. Odniósł się w ten sposób do środowej kolizji auta SOP jadącego z wicepremierem Jarosławem Gowinem do Gdańska. - Co znaczy stwierdzenie, że życie i zdrowie nie było zagrożone? To nie powinno mieć miejsca - skomentował słowa Gowina po tym zdarzeniu.

"TSUE dał sądom mapę, a sądy będą z tej mapy korzystać. To nie ostatni przypadek"

Będziemy mieli mnóstwo takich pytań, mnóstwo wniosków o wyłączenie i tak dalej. Polskie sądy będą korzystać z mapy, którą dostały od unijnego trybunału sprawiedliwości - mówił w poranku "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy". Komentował w ten sposób pytanie katowickiego sądu o status sędziego powołanego przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa, które zostało skierowane do Sądu Najwyższego.

Inni wystawili "figury na szachownicę", a lewica? "Nie pociągnie mnie pan za język"

Podejmiemy tę decyzję w grudniu. Nie ukrywam, my się z tym nie spieszymy - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" lider Lewicy Razem Adrian Zandberg pytany, kiedy Lewica przedstawi swojego kandydata na prezydenta. - Nie pociągnie mnie pan za język, jeżeli chodzi o kandydaturę Lewicy, bo (...) jesteśmy dosyć konsekwentni w tym, że za język nie dajemy się w tej sprawie pociągać - dodał.

Morawiecki spotka się z von der Leyen i Sassolim

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - poinformowały służby prasowe Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej.

Jaskinia w Sudetach zasypana azbestem. Zrobiono z niej zsyp na śmieci

W Jaskini z Filarami nieopodal Wałbrzycha od lat składowane są śmieci. Stare opony, puste butelki, ale też ciężkie odpady budowlane. Grotołazi z Patrolu Jaskiniowego, zaniepokojeni tym faktem, pobrali próbki do analizy. Wyniki badań są szokujące - okazało się, że w komorze jaskini część gruzu to eternit zawierający rakotwórczy azbest, stanowiący zagrożenie dla turystów i grotołazów.

Warszawskie żłobki zamknięte dla dzieci bez szczepień

Warszawscy radni zdecydowali, że nieszczepione dzieci nie dostaną się do żłobka. Ta decyzja oznacza ulgę dla jednych, ale też kłopoty dla wielu innych rodziców. Pokazuje też skalę tego, jak wiele dzieci nie ma szczepień. W Warszawie jest ich ponad dwa tysiące. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Spór o powoływanie członków PKW. Sejmowa komisja przyjęła zmiany

To implementacja najbardziej szkodliwych dla demokracji przepisów - mówił poseł Jarosław Urbaniak (KO) podczas debaty sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych nad zmianami w regulaminie izby. Chodzi o wdrożenie do regulaminu przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących powołania przez Sejm siedmiu z dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Komisja w środę przegłosowała wprowadzenie zmian.

Sędzia Rączka o słowach premiera: nie powinny paść

- Z przykrością to muszę stwierdzić, ale niestety pan premier nie po raz pierwszy nas obraża. Już trudno milczeć i używać delikatnych, eufemistycznych słów. Nie wolno. To się nie godzi - mówił w "Faktach po Faktach", sędzia Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka. Skomentował w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego o oporze "tych, którzy bronią swoich przyczółków" wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości i sędziach "powołanych przez Radę Państwa PRL", którzy "dzisiaj dla obrońców status quo są sędziami właściwymi".

Sasin o sprawie Banasia: rzecz jest banalnie prosta

Chcielibyśmy znaleźć takie środki prawne, które spowodowałyby, że możliwe byłoby odwołanie pana prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Niestety wszystko wskazuje na to, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji - powiedział w "Kropce nad i" wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przekonywał też, że nie zgadzając się na wprowadzenie zmian w ustawie zasadniczej, "to opozycja niestety bierze na siebie odpowiedzialność, że pan prezes Banaś w dalszym ciągu będzie pełnił tę funkcję".

Auto SOP wyprzedza na "wysepce" i szybko znika. Nagranie tuż sprzed stłuczki

Wiozący Jarosława Gowina samochód Służby Ochrony Państwa zderzył się w środę z ciężarówką. Nikomu nic się nie stało, kierowca SOP został ukarany mandatem. TVN24 dotarła do nagrania, na którym widać, jak niedługo przed kolizją samochód SOP wykonuje manewr wyprzedzania na "wysepce". W dalszej części filmu na poboczu stoi ciężarówka, a kilkadziesiąt metrów dalej stoi auto Służby Ochrony Państwa. Widać, że odpadł z niego zderzak.

"Jesteśmy wysuszeni jak gąbka i wszędzie na świecie tak jest"

Powoli już opada ze mnie ten kurz bitewny. Mam teraz swoje pięć minut przy okazji Nagrody Nobla, a potem zamykam tę część mojego życia - w taki sposób Olga Tokarczuk podsumowała w "Faktach po Faktach" wydarzenia związane z przyznaniem jej literackiego Nobla za rok 2018. Mówiła, że na scenie była "bardzo spokojna". Powiedziała też, o co odważyła się zapytać króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Tysiące rodzin otrzymało pomoc, rekord pobity. Podsumowanie Szlachetnej Paczki

Tegoroczna Szlachetna Paczka, dzięki pomocy ponad pół miliona darczyńców, trafiła do ponad 14,5 tysiąca rodzin i osób starszych. Podczas konferencji podsumowującej akcję podano, że łączna kwota, jaką przeznaczono na pomoc potrzebującym, wyniosła prawie 46 milionów złotych. - Z wielkim optymizmem patrzymy w przyszłość, z wielkim optymizmem myślimy o przyszłym roku - mówiła Joanna Sadzik, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje zbiórkę.

Na liście lektur tylko jedno opowiadanie Tokarczuk. Minister: nauczyciele mają dużą swobodę

- W podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Olgi Tokarczuk - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany, czy resort rozważa rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki. Dodał, że "nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla" na przykład w ramach godzin wychowawczych.

Zatrzymany podczas egzaminu na prawo jazdy. "Pił alkohol, ale dzień wcześniej”

Mężczyzna próbował zdać egzamin na kategorię C, bo chciał prowadzić samochody ciężarowe. W trakcie jazdy po mieście egzaminatorka wyczuła od niego woń alkoholu. Po chwili pojawili się policjanci z podlaskiej grupy Speed. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna był w stanie po użyciu alkoholu, miał 0,4 promila w organizmie - podaje policja.