W płomieniach stracili miejsce pracy. Niepewna przyszłość części pracowników zakładu w Turku

Jeszcze wczoraj zakład produkujący w Turku (woj. wielkopolskie) trawił ogień. Po miejscu pracy 300 osób zostały zgliszcza i zgniecione fragmenty blachy. Strażacy uporali się z ogniem. Teraz zarząd spółki i pracownicy muszą się na nowo odnaleźć w tej trudnej sytuacji. - Musimy ocenić, jak szybko jesteśmy w stanie podnieść zakład i znów produkować - mówi Piotr Chełmiński, prezes firmy.

"Ministerstwo Sprawiedliwości gra z nami w pomidora"

Mam wrażenie, że to nie koniec zainteresowania sędzią ze strony ministerstwa i rzeczników dyscyplinarnych - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Skomentował w ten sposób decyzję o cofnięciu delegacji sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi z Olsztyna, który wezwał Kancelarię Sejmu do dostarczenia list poparcia kandydatur do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"To, czym jest małżeństwo, jest zapisane w konstytucji"

Gdybym została prezydentem, podpisałabym ustawę o związkach partnerskich. To, czym jest małżeństwo, jest zapisane w konstytucji - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" Małgorzata Kidawa-Błońska, która w prawyborach Platformy Obywatelskiej ubiega się o kandydowanie na urząd prezydenta. Dodała, że jest przekonana o swojej "silnej pozycji", ale "nigdy nie ma słodkiej pewności wygranej".

Prezydent: nie wyobrażam sobie, żeby Banaś pełnił funkcję, jeżeli zarzuty się potwierdzą

Jeżeli którykolwiek z poważnych zarzutów, które do tej pory pojawiły się w sferze medialnej, okazałby się prawdziwy, to ja sobie nie wyobrażam, żeby ktoś, kto jest takim zarzutem obciążony, mógł sprawować urząd prezesa Najwyższej Izby Kontroli - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do wątpliwości dotyczących oświadczeń majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia.

Sędziowie pytają o nową KRS i mają kłopoty

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie razem z dwoma innymi sędziami sądu drugiej instancji miał ocenić wcześniejszy wyrok asesora. Zanim przystąpił do sprawy, zapytał, czy asesora powołała nowa Krajowa Rada Sądownictwa, czy też jeszcze poprzednia. Okazało się, że poprzednia, ale samo zapytanie okazało się ryzykowne. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Sędziowie muszą być niezależni, byśmy mogli w tym kraju spokojnie spać"

W środę wieczorem przed Sądem Rejonowym w Olsztynie demonstrowali mieszkańcy miasta na znak poparcia dla Pawła Juszczyszyna - sędziego odwołanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego po tym, jak w jednym z postępowań zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Przyszłam do szkoły, ale była zamknięta"

Na podwyżki pieniądze znaleźć się muszą, więc na remont szkoły już nie starczy. Rodzice uczniów szkoły w Rębielicach Szlacheckich zostali zaskoczeni informacją o zamknięciu placówki. Samorządy stają przed coraz trudniejszymi wyborami: gdzie szukać oszczędności, aby wystarczyło pieniędzy na zreformowaną oświatę. Bo wbrew obietnicom, zmiany sporo kosztują, a dodatkowych środków nie ma. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Marcin Warchoł zrzekł się funkcji wiceministra sprawiedliwości

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł zrezygnował z funkcji pełnionej w resorcie. Decyzję tłumaczył wolą objęcia mandatu poselskiego, którego nie może objąć podsekretarz stanu. Warchoł dodał, że nie ma żadnej wiedzy o tym, czy będzie powołany na pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.

"Schetyna dzisiaj osłabia naszego kandydata"

Niepewna sytuacja w Platformie Obywatelskiej będzie działała obciążająco dla naszego kandydata w wyborach prezydenckich, więc nie możemy sobie pozwolić na sytuację, żeby status naszego przewodniczącego był niepewny - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha. - Grzegorz Schetyna dzisiaj osłabia naszego kandydata - dodała. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Artur Soboń z Prawa i Sprawiedliwości ocenił Schetynę jako polityka "nie z tej epoki".

Banaś "śmieje się nam wszystkim w twarz"

To szczyt bezczelności. Śmieje się nam wszystkim w twarz - mówił Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej, komentując w "Kropce nad i" oświadczenie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, odczytane podczas posiedzenia komisji, gdzie wybrano dwóch wiceprezesów NIK. - Jest to problem, on wymaga wyjaśnienia - mówił drugi gość programu Marcin Horała, który wstrzymywał się od oceny oświadczenia.

Banaś "śmieje się nam wszystkim w twarz"

To szczyt bezczelności. Śmieje się nam wszystkim w twarz - mówił Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej, komentując w "Kropce nad i" oświadczenie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, odczytane podczas posiedzenia komisji, gdzie wybrano dwóch wiceprezesów NIK. - Jest to problem, on wymaga wyjaśnienia - mówił drugi gość programu Marcin Horała, który wstrzymywał się od oceny oświadczenia.

Czego wciąż nie wiemy o sprawie Mariana Banasia?

Marian Banaś pojawił się w Sejmie na posiedzeniu komisji ds. kontroli państwowej, gdzie rekomendował dwóch kandydatów na wiceprezesów izby, którą kieruje. Pod koniec posiedzenia odczytał oświadczenie, jednak wiele pytań - mimo wyjaśnień prezesa NIK - pozostaje bez odpowiedzi.

Rozstrzygnięty ostatni protest wyborczy Koalicji Obywatelskiej

Sąd Najwyższy uznał za bezzasadny protest pełnomocnika wyborczego Koalicji Obywatelskiej w sprawie wyborów do Senatu w okręgu numer 26 obejmującym powiaty zgierski, pabianicki i łaski - poinformował w środę zespół prasowy Sądu Najwyższego. Sąd ten rozpatrzył już 232 spośród 275 otrzymanych protestów wyborczych.

"Ucieka przed posłami, bojąc się pytań o samego siebie"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie wniosku o zwołanie kolejnego posiedzenia komisji sejmowej, na którym prezes Najwyższej Izby Kontroli miałby odpowiedzieć na pytania dotyczące wątpliwości wokół jego oświadczeń majątkowych. - Do sprawy Mariana Banasia wrócimy, bo jego oświadczenie sprawy nie zamyka - zapewnił przewodniczący komisji Wojciech Szarama z Prawa i Sprawiedliwości.

Wymusiła pierwszeństwo, zepchnęła auto. Trzy osoby ranne

Dwie kobiety i mężczyzna zostali ranni w wypadku, do którego doszło w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Jeden z samochodów został zepchnięty z drogi, dachował i wylądował w rowie. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dla prokuratury "polityczny happening". Dla współorganizatora "pikieta wieszania zdrajców"

Zdrajcy zasługują na to, żeby ich nazwać zdrajcami. My nie możemy się pi******* i nazywać ich (...) europosłami - tak o manifestacji, na której w 2017 roku wieszano na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów mówił jeden z jej organizatorów. W tym tygodniu prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie, nazywając manifestację "politycznym happeningiem", a wieszanie podobizn "inscenizacją", która "miała charakter symboliczny, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XVIII wieku".

Od pięciu lat na służbie nie zginęło tylu polskich żołnierzy, ilu w tym roku

Aż sześciu żołnierzy Wojska Polskiego zginęło na służbie w mijającym roku. To najtragiczniejszy bilans, odkąd siły zbrojne mocno ograniczyły swą obecność na misjach zagranicznych. Również ogólna liczba wypadków w wojsku po okresie spadku znów zaczęła rosnąć. I to mimo że w 2018 roku zwierzchnik sił zbrojnych apelował do generałów o podwyższenie standardów bezpieczeństwa.

"Panuje całkowita sztama pomiędzy politykami PiS a panem Banasiem"

- Zachowanie polityków partii rządzącej podczas posiedzenia komisji może wynikać stąd, że ujawnienie pewnych kwestii związanych z tą sprawą jest dla nich daleko niewygodne - ocenił dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel, odnosząc się do środowego posiedzenia sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej, na którym pojawił się prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Kittel stwierdził, że "panuje całkowita sztama pomiędzy politykami PiS a panem Banasiem".

Nowe porządki Kamińskiego. "Czekał ze zmianami personalnymi do wyborów"

Przesądzona jest dymisja komendanta głównego straży pożarnej Leszka Suskiego - dowiedział się tvn24.pl. To element nowych porządków wprowadzanych przez ministra Mariusza Kamińskiego, który do wyborów unikał zmian personalnych. Nie jest jasne, czy zmiana nastąpi również w fotelu komendanta największej mundurowej formacji, czyli policji.