Pandemia nie powstrzymała Onkobiegu. Jego uczestnicy i tak wystartowali, aby pomóc osobom walczącym z nowotworami. Zmieniła się jedynie formuła imprezy.
W niedzielę po raz kolejny wystartował Onkobieg, ale tym razem, przez pandemię, zmieniono jego formułę. W poprzednich edycjach biegacze zakładali pomarańczowe koszulki i stawiali się na starcie przed Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Biegali przez maksymalnie godzinę wokół budynku.
Chorzy kibicowali z okien, a niektórzy choć na jedno okrążenie dołączali do biegaczy. Albo siedzieli na ławkach i przybijali piątki z uczestnikami imprezy. W tym roku było inaczej.
Nowa formuła
- W tym roku wyjątkowy, 13. Onkobieg, w całej Polsce (odbywa się - red.) w konwencji online, zważywszy na koronawirusa. Każdy krok w tej imprezie ma znaczenie – mówi Szymon Bubiłek ze stowarzyszenia Sarcoma, organizator biegu.
W tegorocznej edycji miejsce biegu było dowolne. Uczestnicy musieli jedynie wystartować między godziną 7.00 a 13.00 w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, na przykład w parku, i pokonać dystans zadeklarowany podczas rejestracji.
Mieli na to godzinę. Zdjęcie opatrzone hasztagiem #Onkobieg musiały trafić na Facebook i/lub Instagram. "Podkreślając wagę bezpieczeństwa, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii koronawirusa, organizatorzy zmienili nieco formułę wydarzenia zachowując tę samą ideę – wsparcie pacjentów w trakcie terapii onkologicznej" - podali w komunikacie prasowym organizatorzy.
Organizatorzy prowadzili transmisję online, podczas której kibicowali uczestnikom. - To pierwszy raz, kiedy startuję i już od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad formą zorganizowanej pomocy dla ludzi, którzy cierpią na nowotwory różnego rodzaju. Też mam w rodzinie taki przykry przypadek, gdzie moja babcia zmarła. To forma pomocy i wsparcia dla tych ludzi, którzy gdzieś tam za tymi oknami leżą i myślą o śmierci, a my będziemy się starali trochę umilić im ten czas – skomentował Maciej Rachwalski, jeden z uczestników biegu.
Darowizny od biegaczy i pieniądze od partnerów wydarzenia przeznaczone zostaną na rehabilitację, leki, protezy, dojazdy do referencyjnych klinik, a także działania edukacyjne prowadzone przez Stowarzyszenie Sarcoma.
Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24