"Wierzę, że Paweł jest tutaj ze mną, patrzy z góry i się cieszy"

Wierzę, że dobro musi wygrać. Nie możemy pozwolić dać się zastraszyć, nie możemy przegrać - powiedziała Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, który podczas ubiegłorocznego finału WOŚP został zaatakowany nożem i zmarł. Europosłanka PO w niedzielę kwestowała na gdańskich ulicach. - Moje dzieci bardzo przeżywają, że tutaj jestem, dla mnie również jest to duży strach - wyznała.

Sponsorem tych "luksusowych" foteli jest WOŚP

Trzy, cztery godziny. Albo i więcej, bo dla wcześniaka każda chwila spędzona z rodzicem jest bezcenna. - Dziecko uczy się jeść, wzbogaca florę bakteryjną - mówią specjaliści w Centrum Zdrowia Matki Polki. I pokazują fotele do kangurowania. - Nie byłoby ich, gdyby nie WOŚP - podkreślają.

"Drzwi dla marszałka Senatu są w Pałacu Prezydenckim zawsze otwarte"

- Wizyta Komisji Weneckiej w sensie formalnym nie była uprawniona - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do pobytu przedstawicieli tego organu w Polsce. - Traktujemy ten wyjazd jako mało oficjalny, prywatny. Myślę, że za dwa dni nikt nie będzie o tym pamiętał - stwierdził Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli przeczytamy statut Komisji Weneckiej, to jesteśmy w stanie obronić tezę, że tak naprawdę każdy obywatel Unii Europejskiej może zaprosić Komisję Europejską do siebie - przekonywał wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński.

"Trudno jest mi zdjąć sutannę". Bartosz Bielenia o swoich rolach, planach i marzeniach

Nie byłem oczywistym wyborem. Janek Komasa zaufał mi, pozwolił mi się przez kilka miesięcy przygotować do tej roli, zrobić dobry research na temat postaci, zbudować sobie ją wewnętrznie - opowiadał w rozmowie z TVN24 Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało". Odnosząc się do ról, w których wcielał się w postać księdza, żartował, że "trudno jest mu zdjąć sutannę". Zdradził też, z którym z hollywoodzkich reżyserów chciałby współpracować i dlaczego chciał zostać listonoszem na Alasce.

Puszka na wynos i z dowozem

Złożyła Cię grypa albo dzieci chorują, a może po prostu "włączył Ci się leń", ale chciałbyś pomóc, bo to silniejsze od Ciebie? Co robić? Jeśli akurat mieszkasz w Międzychodzie w Wielkopolsce lub okolicy, możesz zadzwonić po puszkę "od pana Owsiaka". Wpadną do Ciebie 3-letnia Asia i 8-letni Jaś. Jeśli nie mieszkasz w tym mieście, i bez wychodzenia z domu dasz radę wesprzeć chore dzieci.

Uwaga, tylko w niedzielę Sosnowiec wydaje paszporty w limitowanej edycji

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w Sosnowcu, będą tam budować ogromny żagiel, a na koniec wystąpią Patrycja Markowska i zespół Dżem. Ale z Jurkiem Owsiakiem grają także inne miasta w województwie śląskim. Tychy już licytują nazwę ronda, w Częstochowie pobiegną, w Bytomiu pojadą na rowerach, w Gliwicach będą ścigać się wrakami, w Dąbrowie Górniczej wejdą do jeziora, a w Jaworznie będą gotować i jeść.

Widok z okna? Na ocean. Potem kurs do spożywczego. "To nie będą resortowe wakacje"

Prawdziwa Afryka na wyciągnięcie ręki. Ocean Indyjski, ale i zakupy w mięsnym i spożywczym, obiecuje Katarzyna Werner, dziennikarka TVN24, która wyprowadziła się na Zanzibar. A na wycieczkę – deklaruje - zabierze do domu, w którym Freddie Mercury spędził pierwsze dziewięć lat swojego życia. Wystarczy wziąć udział w licytacji na rzecz wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Biegun gorących serc. Finał WOŚP w Suwałkach z TVN

Amerykańscy żołnierze i wypiekany na żywo sękacz. Kąpiel w zalewie Arkadia i w bani ruskiej. Samochody rajdowe i hokej na lodzie. To wszystko za wrzutkę do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stolica wysuniętego najdalej na północny wschód polskiego powiatu zaprasza na swój biegun gorących serc.

Zamek jest już za mały. Orkiestra zagra na targach

Zamkowe korytarze zamienili na targowe hale. A tradycyjne fajerwerki na "tytkę z glancem na telefonie". W Poznaniu po raz pierwszy Orkiestra zagra na dwie hale, a prezydent Jacek Jaśkowiak weźmie udział w pojedynku na cztery szachownice naraz.

"Pamiętam to tak, jakby było wczoraj". Agata Młynarska wspomina finał z 1993 roku

- Orkiestra to nie jest żadna organizacja. To ruch ludzi, którzy wierzą, że czynienie dobra jest czymś absolutnie ponadczasowym, ponad wszelkimi podziałami i różnicami poglądów - powiedział w "Faktach po Faktach" Bogdan Maruszewski z zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Agata Młynarska z TVN Style wspominała pierwszy Finał WOŚP, który prowadziła 27 lat temu.

Rzeszów gra z sercem

Naukowe pokazy, taniec, kultowe samochody? Rzeszów ma coś dla każdego. I wielkie serce dla dzieciaków. 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w tę niedzielę. Jak można wesprzeć Orkiestrę (i przy okazji świetnie się bawić) w Rzeszowie?

Bądź jak młody i nieustraszony David Hasselhoff za kółkiem legendarnej fury

Który z fanów nie wyobrażał sobie siebie za kółkiem KITT-a, superinteligentnego auta, którym jeździł nieustraszony Michael Knight (młody David Hasselhoff z burzą loków na głowie i w skórze) w kultowym serialu "Knight rider"? Który z tychże fanów pokusi się o spełnienie swoich młodzieńczych fantazji i wylicytuje w słusznej sprawie zawadiackiego Pontiaca Trans Am, jakby żywcem wyjętego z amerykańskiej produkcji?

Rybki zdechły, więc pieniądze szły do akwarium

Prowadzący? Ambitni, ale ciągle nieopierzeni. Montaż? Spontaniczny. Grafiki i plansze tytułowe? Awangardowe. Tak wyglądał pierwszy finał WOŚP, realizowany przez telewizję osiedlową w Łodzi. Nagrania sprzed 27 lat udostępnił nam Michał Koliński, który był jednym z prowadzących imprezy.

"Nie wiem, czy obywatele zdają sobie sprawę, że to jest coś, co bezpośrednio ich dotyczy"

Tak zwana ustawa represyjna ogranicza prawo obywatela do niezależnego sądu - oceniła w programie "Babilon" w TVN24 BiS Joanna Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Elżbiety Bińczyckiej z Unii Europejskich Demokratów w kwestii sądownictwa i praworządności "stoimy już nad przepaścią". - Wydaje mi się, że nie jesteśmy w przededniu chaosu, tylko w tym chaosie tkwimy od lat - stwierdziła Gabriela Masztafiak z Konfederacji.

"Najpierw atakuje się sędziów, prokuratorów, prawników, a później zwyczajnego człowieka"

Sędziowie, prokuratorzy, którzy szli w "Marszu Tysiąca Tóg", nie walczyli o swoją korzyść. Wprost przeciwnie, będą prawdopodobnie szykanowani. Walczyli o dobro obywatela - wskazywał w "Faktach po Faktach" Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW. - Najpierw atakuje się sędziów, prokuratorów, prawników, a później zwyczajnego człowieka - tłumaczył. Sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ocenił, że frekwencja na demonstracji była "imponująca".

"Wzruszająca inscenizacja" czy "igranie z przeszłością"? Pytania o odgrywanie egzekucji w szkole

Udając zabijanie w szkole, igramy z przeszłością, gdyż ją trywializujemy - uważa nauczyciel Jacek Staniszewski. Natomiast lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk broni kontrowersyjnych przedstawień jako formy pracy z dziećmi. Po tym, jak zdjęcia uczniów w pasiakach obiegły media społecznościowe, zrodziła się dyskusja, czy odgrywanie egzekucji to właściwy sposób edukowania dzieci.

Morawiecki o "piętnie komunistycznych sędziów" i wyroku TSUE. Komentarz Gersdorf

Komunistyczni sędziowie w latach dziewięćdziesiątych kształcili swych następców i tym samym odcisnęli na nich swoje piętno - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt". Przekonywał, że sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE zajmowali się tematem polskiego sądownictwa "tylko powierzchownie". - Wyroków sądowych i boskich się nie komentuje, tylko się je wykonuje - skomentowała słowa premiera Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

"Marsz się zakończył, ale nie nasza droga do przywrócenia praworządności"

Pozbawienie nas tóg nie oznacza pozbawienia nas wartości. Bo praworządność jest w naszych sercach, nie w togach i łańcuchach, chociaż są one dla nas świętością - mówił prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz w przemówieniu na zakończenie "Marszu Tysiąca Tóg" w Warszawie. Marsz był protestem przeciwko tak zwanej ustawie dyscyplinującej sędziów, nazywanej represyjną. - Marsz przebiegał w milczeniu, ale my milczeć nie zamierzamy - przekonywał Markiewicz.

Spotkają się pod gwiazdą, którą Adamowicz zadedykował "swoim kochanym dziewczynom"

Na ulicach pojawią się flagi Polski i Gdańska, a Długa rozbłyśnie światłami. Będzie można się spotkać na wspólnej modlitwie przy grobie, pod gwiazdą, którą śp. Paweł Adamowicz zadedykował "swoim kochanym dziewczynom", a przy Katowni, w miejscu, gdzie został zaatakowany, wmurowana zostanie tablica. Mieszkańcy Gdańska uczczą pierwszą rocznicę śmierci swojego prezydenta.