Koronawirus w statystykach europejskich zgonów. Jak wypada Polska?

Analiza statystyk zgonów w krajach europejskich z kilku ostatnich lat pokazuje, jak dużym problemem dla mieszkańców i służby zdrowia jest koronawirus. W Polsce - notującej obecnie rekordowe przyrosty zakażeń - dużych wahnięć w zgonach dotychczas nie było nie ma, ale epidemiolog ostrzega: "jeśli będą duże zmiany, to w drugiej połowie roku".

Defilady 15 sierpnia nie będzie

Planowana na 15 sierpnia defilada została odwołana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem - poinformowało MON. Defilada ma się odbyć w innym terminie. "Służby sanitarne nie rekomendowały organizacji tego wydarzenia. Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób" - podkreślił resort.

Opozycyjny bojkot zaprzysiężenia Andrzeja Dudy? "Ważniejsze jest to, co się powie, a nie to, co się zrobi"

Nie mam ochoty uczestniczyć w Zgromadzeniu Narodowym, ale wydaje mi się, że mam ku temu dużo większe uzasadnienie niż Jarosław Kaczyński, który nie przyszedł na Zgromadzenie Narodowe dziesięć lat temu - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Nowoczesnej Adam Szłapka. - Ci, którzy nie przyjdą ze względu na dbałość o swoje zdrowie, mają do tego prawo. Ale ci, którzy robią z tego gest polityczny, najzwyczajniej w świecie wystawiają sobie świadectwo ludzi w krótkich spodenkach - komentował z kolei poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. W czwartek przed Zgromadzeniem ma odbyć się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta.

"Polegniemy przede wszystkim dlatego, że testujemy niewłaściwą populację"

W przeciwieństwie do innych krajów, które odniosły olbrzymi sukces przede wszystkim poprzez inny system testowania, takich jak na przykład Litwa, Łotwa, my polegniemy, bo testujemy niewłaściwą populację - ocenił w "Faktach po Faktach" dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog, mówiąc o walce z epidemią COVID-19. Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i specjalista do spraw profilaktyki zakażeń uważa, że do końca roku powinniśmy wykonywać 100 tysięcy testów dziennie.

Kaleta o tęczowych flagach na pomnikach: akt chuligański, działania organów muszą być twarde

Przede wszystkim mieliśmy do czynienia z aktem chuligańskim - powiedział w "Tak jest" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie tęczowych flag na pomnikach. - Działania organów muszą być twarde, zdecydowane. Mówimy o naruszeniu co najmniej dwóch przepisów Kodeksu karnego - dodał. Poseł KO Marek Sowa przyznał, że dziwi go fakt, iż to jest "na wniosek wiceministra służby działają (...) z dnia na dzień, a jednocześnie mamy szereg przypadków typowego złodziejstwa", w których reakcji nie ma.

Gilotynował na targu żywe karpie. Miał iść do więzienia, ale sąd zmienił wyrok

Sprzedawał przed świętami Bożego Narodzenia na targowisku karpie i na oczach klientów uśmiercał je, nie ogłuszając wcześniej. Sąd najpierw skazał Wojciecha C. na trzy miesiące więzienia. Teraz, po apelacji, sąd w Kaliszu zmienił wyrok na 800 złotych grzywny. Podobny proces innego sprzedawcy karpi toczył się przed sądem w Białymstoku. Tam zapadł zupełnie inny wyrok. Sprzedawca został skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu i grzywnę.

Ratownicy zakażeni koronawirusem, kąpielisko nieczynne

Kąpielisko w Jastarni jest zamknięte z powodu zakażeń koronawirusem wśród ratowników. Jak przekazał pucki sanepid, już u 11 osób potwierdzono SARS CoV-2, a 20 jest w kwarantannie. Są to zarówno ratownicy, jak i osoby, które miały z nimi kontakt.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Sławomira Nowaka

We wtorek w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi i innym został zatrzymany Aleksander D., reprezentujący polską spółkę, ubiegającą się o kontrakt na budowę i remont drogi na Ukrainie. Informację o tym przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.