Most Południowy otwarty. Jeden z kierowców nie wytrzymał oczekiwania

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy
Otwarcie Południowej Obwodnicy WarszawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/12
Otwarcie Południowej Obwodnicy WarszawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Fragment Południowej Obwodnica Warszawy jest już otwarty. We wtorek przejechali nim pierwsi kierowcy. Na 15-kilometrowym odcinku znajdą się cztery węzły: Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska oraz nowy most. Do ukończenia pozostaje wciąż ursynowska część inwestycji.

Po godzinie 12 rozpoczęła się uroczystość oficjalnego otwarcia fragmentu obwodnicy. Na moście Południowym pojawili się premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - To ogromna radość, że możemy dzisiaj otworzyć część Południowej Obwodnicy Warszawy. Dzięki takiej wielkiej inwestycji - to koszt około czterech miliardów złotych - Warszawa staje się prawdziwą europejską stolicą pod względem nowoczesności, infrastruktury i zaawansowania połączeń komunikacyjnych - powiedział premier.

- Ta obwodnica, razem z odcinkiem, który oddamy za pół roku z najdłuższym, ponad dwukilometrowym tunelem, będzie obwodnicą, która będzie służyła nie tylko mieszkańcom. Ale to także to obwodnica, która przyciągnie przedsiębiorców. To droga, która zwiększa atrakcyjność inwestycyjną nie tylko samej Warszawy, ale przede wszystkim terenów wokół, bo ona połączy autostradę A2 od strony wschodniej ze stroną zachodnią miasta stołecznego, więc zwiększy perspektywy rozwojowe całego Mazowsza i nie tylko - zaznaczył.

Przypomniał też, że plany budowy POW pojawiły się pół wieku temu. - W 2017 roku prace ruszyły rzeczywiście z kopyta. Ogromne siły i środki zostały przeznaczone na realizację tego projektu - dodał.

Umowa na opracowanie koncepcji programowej trasy została zawarta w 2005 roku. Decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie w kwietniu 2011 roku. Dwa i pół roku później, w grudniu 2013 roku drogowcy ogłosili przetarg na realizację inwestycji w trybie "projektuj i buduj". W maju 2015 roku wybrani zostali wykonawcy poszczególnych odcinków Astaldi (odcinek A), Gulermak (odcinek B) oraz Warbud (odcinek C), a umowy zostały z nimi podpisane pół roku później, w listopadzie.

Prace wystartowały zaś 21 czerwca 2017 roku. Pierwotny termin otwarcia planowany był na sierpień tego roku. 

Niecierpliwi kierowcy

Nieoficjalnie o tym, że południowa jezdnia POW może zostać otwarta już około godziny 10, mówiło się od rana. Od tej godziny przy wjeździe na nową trasę w rejonie Przyczółkowej gromadzili się już kierowcy. Jak relacjonuje nasz reporter Mateusz Szmelter, około południa zaczęli się niecierpliwić i trąbić. - Kierowca mercedesa wykorzystał moment, kiedy samochód służb odgradzający przejazd odjechał na bok. Powstała szczelina przy barierce tarasującej drogę. Mężczyzna próbował się w nią wbić, ale został powstrzymany przez policję. Wywiązała się z tego dyskusja, ale ostatecznie uległ i wycofał się - opisuje nasz reporter.

W tym tygodniu na Południowej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelską trwały odbiory. Rzeczniczka GDDKiA informowała, że nowy odcinek POW uzyskał już pozytywne opinie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i straży pożarnej. Zapowiadała także, że celem GDDKiA jest oddanie do ruchu do końca tego roku tych dwóch odcinków: wawerskiego i wilanowskiego. - Jest to jednak uzależnione od zakończenia wszystkich odbiorów i uzyskania decyzji pozwolenia na użytkowanie - zastrzegała.

W niedzielę na wawersko-wilanowskim odcinku POW był reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. - Droga na odcinku od węzła Przyczółkowa do węzła Lubelska wygląda na skończoną i niemal gotową do jazdy. W niektórych miejscach pracują jeszcze ekipy, które sprzątają albo kontrolują oznakowanie. Nadal stoją tu barierki uniemożliwiające przejazd trasą główną. Pojawiły się też duże drogowskazy - opisywał Węgrzynowicz.

Otwarcie fragmentu Południowej Obwodnicy WarszawaGDDKiA / tvnwarszawa.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Będzie gotowa na wtorek"

Naszemu reporterowi udało się wtedy porozmawiać z jedną z pracujących na miejscu ekip. - Powiedzieli mi, że droga będzie gotowa na wtorek i tego dnia powinni tędy przejechać pierwsi kierowcy - relacjonował Węgrzynowicz. O tym, że POW zostanie udostępniona kierowcom najprawdopodobniej 22 grudnia pisała również "Gazeta Stołeczna".

Na 15-kilometrowy fragment Południowej Obwodnicy Warszawy składają się: węzeł Warszawa Wilanów, nowy most oraz kolejne węzły: Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska. Na tym ostatnim otwarte zostaną dla ruchu relacje: Lublin - Warszawa, Warszawa - Lublin; Warszawa - Mińsk Mazowiecki, Mińsk Mazowiecki - Warszawa. Droga już dziś łączy się z trasą S17 w kierunku Lublina i przechodzi w A2 w kierunku wschodniej granicy.

Kolejne otwarcie w drugim kwartale 2021 roku

Jednocześnie na ursynowskim odcinku POW od węzła Puławska do węzła Warszawa Wilanów trwają intensywne prace. - Zaawansowanie robót to około 89 procent. Zakładamy, że kierowcy pojadą tunelem w drugim kwartale 2021 roku - przekazała we wtorek Tarnowska.

Przypomniała, że kilka dni wcześniej w obrębie przecięcia z budowaną Południową Obwodnicą Warszawy zostały oddane do użytku dwie jezdnie Wału Miedzeszyńskiego. - W ramach prowadzonej przez GDDKiA budowy drogi ekspresowej S2, na skrzyżowaniu jej z drogą wojewódzką nr 801, czyli ulicą Wał Miedzeszyński, powstał węzeł drogowy noszący tę samą nazwę - podkreśliła.

- Realizacja POW wymagała przebudowy około 1400-metrowego odcinka drogi wojewódzkiej. W miejscu dawnej jednojezdniowej ulicy powstała dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Kierowcy praktycznie od rozpoczęcia prac związanych z budową korzystali z tymczasowego objazdu przez Ogórkową - podała. - Łączny koszt budowy trzech odcinków S2 stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy to około 4,6 miliarda złotych, z czego blisko 1,7 miliarda to wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodała.

Problematyczne otwarcie węzła Ursynów Wschód

We wrześniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że zamierza otworzyć dwa ursynowskie węzły: Ursynów Wschód oraz Ursynów Zachód, jeszcze zanim Astaldi dokończy tunel. Takie rozwiązanie oznaczałoby wpuszczenie potoku aut i ciężarówek do wnętrza dzielnicy. Te plany spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem stołecznego ratusza, a także ursynowskich radnych i burmistrza dzielnicy. Ostatecznie, po negocjacjach, GDDKiA zdecydowała się nie otwierać węzła Ursynów Wschód.

Autorka/Autor:mp, kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, w stolicy zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą trasą warszawskiego szlaku martyrologii żydowskiej, odmawiając psalmy. Marsz organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Dziś Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl