Most Południowy otwarty. Jeden z kierowców nie wytrzymał oczekiwania

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy
Otwarcie Południowej Obwodnicy WarszawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/12
Otwarcie Południowej Obwodnicy WarszawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Fragment Południowej Obwodnica Warszawy jest już otwarty. We wtorek przejechali nim pierwsi kierowcy. Na 15-kilometrowym odcinku znajdą się cztery węzły: Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska oraz nowy most. Do ukończenia pozostaje wciąż ursynowska część inwestycji.

Po godzinie 12 rozpoczęła się uroczystość oficjalnego otwarcia fragmentu obwodnicy. Na moście Południowym pojawili się premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - To ogromna radość, że możemy dzisiaj otworzyć część Południowej Obwodnicy Warszawy. Dzięki takiej wielkiej inwestycji - to koszt około czterech miliardów złotych - Warszawa staje się prawdziwą europejską stolicą pod względem nowoczesności, infrastruktury i zaawansowania połączeń komunikacyjnych - powiedział premier.

- Ta obwodnica, razem z odcinkiem, który oddamy za pół roku z najdłuższym, ponad dwukilometrowym tunelem, będzie obwodnicą, która będzie służyła nie tylko mieszkańcom. Ale to także to obwodnica, która przyciągnie przedsiębiorców. To droga, która zwiększa atrakcyjność inwestycyjną nie tylko samej Warszawy, ale przede wszystkim terenów wokół, bo ona połączy autostradę A2 od strony wschodniej ze stroną zachodnią miasta stołecznego, więc zwiększy perspektywy rozwojowe całego Mazowsza i nie tylko - zaznaczył.

Przypomniał też, że plany budowy POW pojawiły się pół wieku temu. - W 2017 roku prace ruszyły rzeczywiście z kopyta. Ogromne siły i środki zostały przeznaczone na realizację tego projektu - dodał.

Umowa na opracowanie koncepcji programowej trasy została zawarta w 2005 roku. Decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie w kwietniu 2011 roku. Dwa i pół roku później, w grudniu 2013 roku drogowcy ogłosili przetarg na realizację inwestycji w trybie "projektuj i buduj". W maju 2015 roku wybrani zostali wykonawcy poszczególnych odcinków Astaldi (odcinek A), Gulermak (odcinek B) oraz Warbud (odcinek C), a umowy zostały z nimi podpisane pół roku później, w listopadzie.

Prace wystartowały zaś 21 czerwca 2017 roku. Pierwotny termin otwarcia planowany był na sierpień tego roku. 

Niecierpliwi kierowcy

Nieoficjalnie o tym, że południowa jezdnia POW może zostać otwarta już około godziny 10, mówiło się od rana. Od tej godziny przy wjeździe na nową trasę w rejonie Przyczółkowej gromadzili się już kierowcy. Jak relacjonuje nasz reporter Mateusz Szmelter, około południa zaczęli się niecierpliwić i trąbić. - Kierowca mercedesa wykorzystał moment, kiedy samochód służb odgradzający przejazd odjechał na bok. Powstała szczelina przy barierce tarasującej drogę. Mężczyzna próbował się w nią wbić, ale został powstrzymany przez policję. Wywiązała się z tego dyskusja, ale ostatecznie uległ i wycofał się - opisuje nasz reporter.

W tym tygodniu na Południowej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelską trwały odbiory. Rzeczniczka GDDKiA informowała, że nowy odcinek POW uzyskał już pozytywne opinie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i straży pożarnej. Zapowiadała także, że celem GDDKiA jest oddanie do ruchu do końca tego roku tych dwóch odcinków: wawerskiego i wilanowskiego. - Jest to jednak uzależnione od zakończenia wszystkich odbiorów i uzyskania decyzji pozwolenia na użytkowanie - zastrzegała.

W niedzielę na wawersko-wilanowskim odcinku POW był reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. - Droga na odcinku od węzła Przyczółkowa do węzła Lubelska wygląda na skończoną i niemal gotową do jazdy. W niektórych miejscach pracują jeszcze ekipy, które sprzątają albo kontrolują oznakowanie. Nadal stoją tu barierki uniemożliwiające przejazd trasą główną. Pojawiły się też duże drogowskazy - opisywał Węgrzynowicz.

Otwarcie fragmentu Południowej Obwodnicy WarszawaGDDKiA / tvnwarszawa.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Będzie gotowa na wtorek"

Naszemu reporterowi udało się wtedy porozmawiać z jedną z pracujących na miejscu ekip. - Powiedzieli mi, że droga będzie gotowa na wtorek i tego dnia powinni tędy przejechać pierwsi kierowcy - relacjonował Węgrzynowicz. O tym, że POW zostanie udostępniona kierowcom najprawdopodobniej 22 grudnia pisała również "Gazeta Stołeczna".

Na 15-kilometrowy fragment Południowej Obwodnicy Warszawy składają się: węzeł Warszawa Wilanów, nowy most oraz kolejne węzły: Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska. Na tym ostatnim otwarte zostaną dla ruchu relacje: Lublin - Warszawa, Warszawa - Lublin; Warszawa - Mińsk Mazowiecki, Mińsk Mazowiecki - Warszawa. Droga już dziś łączy się z trasą S17 w kierunku Lublina i przechodzi w A2 w kierunku wschodniej granicy.

Kolejne otwarcie w drugim kwartale 2021 roku

Jednocześnie na ursynowskim odcinku POW od węzła Puławska do węzła Warszawa Wilanów trwają intensywne prace. - Zaawansowanie robót to około 89 procent. Zakładamy, że kierowcy pojadą tunelem w drugim kwartale 2021 roku - przekazała we wtorek Tarnowska.

Przypomniała, że kilka dni wcześniej w obrębie przecięcia z budowaną Południową Obwodnicą Warszawy zostały oddane do użytku dwie jezdnie Wału Miedzeszyńskiego. - W ramach prowadzonej przez GDDKiA budowy drogi ekspresowej S2, na skrzyżowaniu jej z drogą wojewódzką nr 801, czyli ulicą Wał Miedzeszyński, powstał węzeł drogowy noszący tę samą nazwę - podkreśliła.

- Realizacja POW wymagała przebudowy około 1400-metrowego odcinka drogi wojewódzkiej. W miejscu dawnej jednojezdniowej ulicy powstała dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Kierowcy praktycznie od rozpoczęcia prac związanych z budową korzystali z tymczasowego objazdu przez Ogórkową - podała. - Łączny koszt budowy trzech odcinków S2 stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy to około 4,6 miliarda złotych, z czego blisko 1,7 miliarda to wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodała.

Problematyczne otwarcie węzła Ursynów Wschód

We wrześniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że zamierza otworzyć dwa ursynowskie węzły: Ursynów Wschód oraz Ursynów Zachód, jeszcze zanim Astaldi dokończy tunel. Takie rozwiązanie oznaczałoby wpuszczenie potoku aut i ciężarówek do wnętrza dzielnicy. Te plany spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem stołecznego ratusza, a także ursynowskich radnych i burmistrza dzielnicy. Ostatecznie, po negocjacjach, GDDKiA zdecydowała się nie otwierać węzła Ursynów Wschód.

Autorka/Autor:mp, kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

W weekend drogowcy będą prowadzić prace w trzech dzielnicach. W związku z budową trasy do Wilanowa i kolektora mokotowskiego zamknięty zostanie fragment południowej jezdni ulicy Gagarina. Na Ciołka i Brożka układany będzie asfalt, remont przejdzie też nawierzchnia ulicy Dzielnej. Remontowany będzie też prawy pas ulicy Grochowskiej.

Pracowity weekend drogowców. Utrudnienia na Mokotowie, Woli i Pradze Południe

Pracowity weekend drogowców. Utrudnienia na Mokotowie, Woli i Pradze Południe

Źródło:
PAP

Nastolatek biegał po trasie S8. Wymachiwał rękami i zmuszał kierowców do gwałtownego hamowania. Strażnicymiejscy ściągnęli 16-latka z jezdni. Powodem nerwowego zachowania nastolatka okazał się zawód miłosny.

16-latek biegał między samochodami na trasie ekspresowej

16-latek biegał między samochodami na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak przekazała policja, kierowca audi, który jest podejrzany o to, że pod Siedlcami wjechał w grupę pieszych i odjechał, został aresztowany.

Potrącił pieszych i odjechał. 38-latek trafił do aresztu

Potrącił pieszych i odjechał. 38-latek trafił do aresztu

Źródło:
PAP

Na terenie zespołu szkół w Przasnyszu (Mazowieckie) doszło do rozpylenia gazu. Jego pochodzenie jest na razie nieznane. Uczniowie oraz personel zostali ewakuowani. 15 osób trafiło do szpitala. Akcja już się zakończyła. Grupa chemiczna przeprowadziła badania w szkole - nie stwierdziła już zagrożenia.

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Gaz w szkole, ewakuowano ponad 300 uczniów. 15 osób trafiło do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Ciechanowie podczas awantury 26-latek zranił nożem swego o dwa lata starszego kolegę. Policja zatrzymała go, gdy przyszedł do szpitala, aby sprawdzić, jak czuje się pokrzywdzony. Obrażenia 28-latka okazały się niegroźne, ale sprawcy napaści i tak grozi do 5 lat więzienia.

Dźgnął kolegę nożem. Wpadł, bo przyszedł go odwiedzić w szpitalu

Dźgnął kolegę nożem. Wpadł, bo przyszedł go odwiedzić w szpitalu

Źródło:
PAP

Pod Mińskiem Mazowieckim przemieszczała się kolumna pojazdów wojskowych, jeden z nich wypadł z drogi i zjechał do rowu. Nikomu nic się nie stało.

Wojskowy pojazd zjechał z drogi do rowu i się przewrócił. Był częścią kolumny Sił Zbrojnych USA

Wojskowy pojazd zjechał z drogi do rowu i się przewrócił. Był częścią kolumny Sił Zbrojnych USA

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Jak ustalił dziennikarz portalu tvn24.pl Robert Zieliński, nowym komendantem stołecznym policji zostanie inspektor Dariusz Walichnowski. Zastąpi powołanego na to stanowisko w 2021 roku nadinspektora Pawła Dzierżaka.

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

To on ma zostać nowym szefem stołecznej policji

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem w warszawskich Włochach doszło do pożaru miejskiego autobusu. Żaden pasażer nie ucierpiał, ale pojazd spłonął doszczętnie. Zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Spłonął miejski autobus

Spłonął miejski autobus

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na oddanym dwa tygodnie temu moście pieszo-rowerowym w Warszawie pojawili się pracownicy wykonawcy. Jego część została wygrodzona barierkami. W Zarządzie Dróg Miejskich usłyszeliśmy, że trwają drobne prace związane z regulacją śrub w barierkach.

Robotnicy i barierki na nowym moście

Robotnicy i barierki na nowym moście

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leżący od miesiąca na wawerskich mokradłach mały samolot przyciąga gapiów. Bezradność służb i śledczych irytuje właścicielkę maszyny. Zwraca uwagę, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W czwartek utknął tam nastolatek, któremu musieli pomóc strażacy.

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Niedoświadczony kierowca fiata nadto zaufał nawigacji. Nie patrząc na znaki ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej numer 50. Jednak na swoje szczęście "nadział się" nad patrol policji. - Gdyby nie spotkał na swojej drodze policyjnego radiowozu, ta historia mogłaby się skończyć tragicznie - informuje Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie.

Zaufał nawigacji, ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej. Zablokowała go policja

Zaufał nawigacji, ruszył pod prąd w stronę drogi krajowej. Zablokowała go policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w piątek rano na trasie S2. Jedna osoba jest pod opieką ratowników. Są utrudnienia w ruchu w kierunku Ursynowa.

Kraksa na Południowej Obwodnicy Warszawy. Są utrudnienia

Kraksa na Południowej Obwodnicy Warszawy. Są utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Profesor Tomasz Nałęcz, były poseł, wicemarszałek Sejmu i doradca prezydenta RP został wybrany na radnego dzielnicy Wawer. - Mam nadzieję, że wykorzystam moje dotychczasowe doświadczenie, pełniąc tę funkcję - mówi tvnwarszawa.pl radny elekt.

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Był popularnym posłem, wicemarszałkiem Sejmu. Sąsiedzi wybrali go na radnego dzielnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa placu Na Rozdrożu. Na swoje miejsce wróciły dwa przystanki autobusowe. Zostały poszerzone i zyskały nową nawierzchnię. Można zejść na nie nowymi schodami. W dalszym ciągu trwają prace przy windach, czy wytyczaniu przejść naziemnych.

Korzysta z nich 13 linii autobusowych. Wróciły na swoje miejsce

Korzysta z nich 13 linii autobusowych. Wróciły na swoje miejsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja wyjaśnia sprawę starszego mężczyzny, który siedział w aucie przy ulicy Pawińskiego na Ochocie z nożem wbitym w klatkę piersiową. Senior trafił do szpitala, gdzie zmarł.

Siedział w samochodzie z nożem w klatce piersiowej. Zmarł w szpitalu

Siedział w samochodzie z nożem w klatce piersiowej. Zmarł w szpitalu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura zmieniła treść zarzutu wobec Doriana S., który - zdaniem śledczych - zgwałcił i zabił młodą kobietę w centrum Warszawy. Mężczyzna już oficjalnie jest podejrzany o zabójstwo.

Gwałt i morderstwo w centrum Warszawy. Prokuratura zmienia zarzut

Gwałt i morderstwo w centrum Warszawy. Prokuratura zmienia zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia, w dniu rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wolontariusze będą wręczać na ulicach stolicy papierowe żonkile. W czyjeś ręce trafi dwumilionowy kwiat. - Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu - powiedziała Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN. Dlaczego akurat żonkile? Ma to związek z pewnym bukietem kwiatów.

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

"Żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu"

Źródło:
PAP

W najbliższy weekend, sobotę i niedzielę, 13 i 14 kwietnia, tramwaje nie będą jeździły Marszałkowską i Puławską, na odcinku pomiędzy placem Zbawiciela, a Jana Pawła Woronicza. Tramwaje linii 4, 10, 18 i 31 zmienią trasę. Objazdem pojadą także autobusy linii 218. W związku z pracami uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa.

Puławska i Marszałkowska bez tramwajów

Puławska i Marszałkowska bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zimie w Warszawie znów zatańczą fontanny. Tym razem przeniosą do czasów, gdy stolicę odwiedził szwedzki zespół ABBA. Inauguracyjny pokaz "Dancing Queen" zaplanowano 1 maja w Multimedialnym Parku Fontann.

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Podróż do roku 1976. Fontanny zatańczą w rytm przebojów zespołu ABBA

Źródło:
PAP

Policjanci z Makowa Mazowieckiego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o uderzenie swojego kolegi cegłą w głowę. Skutek ciosu był tragiczny - poszkodowany zmarł, mimo reanimacji. 44-latek usłyszał zarzut zabójstwa.

"Uderzył cegłówką w głowę kolegi". Zarzut zabójstwa i areszt dla 44-latka

"Uderzył cegłówką w głowę kolegi". Zarzut zabójstwa i areszt dla 44-latka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobiega końca budowa kolektora i trasy tramwajowej na ulicy Jurija Gagarina. Będą zmiany w organizacji ruchu. Południowa jezdnia ulicy Gagarina będzie zamknięta w dwóch etapach. Pierwszy w piątkowy wieczór 12 kwietnia. Wtedy prowadzone tam będą ostatnie prace asfaltowe. Zwężona zostanie również sama Czerniakowska. Po weekendzie prace przeniosą się w pobliże Belwederskiej.

Ostatnie prace na Gagarina. W weekend zamkną południową jezdnię

Ostatnie prace na Gagarina. W weekend zamkną południową jezdnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pacjentka szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego źle się poczuła po zabiegu. Pomoc nadeszła dopiero, gdy zadzwoniła na numer alarmowy 112. Starsza kobieta zmarła. Kontrolę w szpitalu zapowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Pacjentka potrzebowała pomocy, ale nikt nie zareagował. Wezwała do szpitala pogotowie

Pacjentka potrzebowała pomocy, ale nikt nie zareagował. Wezwała do szpitala pogotowie

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Super Express