Kraków

Kraków

"Zrobili wszystko, by uniknąć wstrząsów". Jest raport z kopalni Janina

Służby kopalni robiły wszystko, by uniknąć wstrząsów – tak wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie Wyższego Urzędu Górniczego w kopalni Janina w Libiążu. Ekspertyza została zlecona po serii wstrząsów, do jakich doszło w zakładzie. Możliwe jednak, że zakład będzie musiał wdrożyć dodatkową profilaktykę przeciwwstrząsową.

Noclegownią "rządzili" bezdomni, strażnik przepadł. "Na dyżurce leżały dokumenty, każdy mógł zajrzeć"

Mieszkaniec Brzeszcz chciał zaprowadzić bezdomnego do miejskiej noclegowni, by mężczyzna mógł spędzić noc w ciepłym miejscu. W placówce jednak czekało go rozczarowanie – dyżurka była pusta, a miejscem "rządzili" bezdomni. Nie dość, że brzeszczanin nie mógł skorzystać z pomocy, to według relacji osób, które weszły na teren noclegowni, na dyżurce leżały przez nikogo niepilnowane rejestry lokatorów, zawierające ich dane osobowe.

W Krakowie powstanie pomnik "ofiar smogu"? Władze miasta: to gra pod publikę

Na razie nie wiadomo jak miałby wyglądać i gdzie stanąć. Fundacja im. Zygmunta Starego w Krakowie postuluje jednak, aby pomnik upamiętniający "ofiary smogu" stanął w mieście. Monument miałby upamiętnić tych, którzy tracą zdrowie i życie z powodu trującego powietrza. Jak mówią aktywiści, ma on być odpowiedzią na opieszałość władz w walce ze smogiem.

Wstrząsy dały się we znaki mieszkańcom, ale zamknięcia kopalni Janina nikt nie chce

- Człowiek kładzie się spać i nie wie, co go czeka - tak o wstrząsach w kopalni Janina w Libiążu mówi mieszkaniec jednej z okolicznych miejscowości. Radni miejscy zdecydowali się na zwołanie sesji nadzwyczajnej, by omówić skutki eksploatacji kopalni. Wniosek jest jeden: nikt nie chce zamknięcia zakładu. Kopalnia ma pomóc mieszkańcom w usuwaniu szkód i zadbać o profilaktykę, aby do wstrząsów już nie dochodziło.

Masę krytyczną zatrzymała policja. "Miało być przejście, był przejazd"

Przejazd Krakowskiej Masy Krytycznej zakończył się interwencją policji. Jego uczestnicy zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z przerwaniem zgromadzenia. Urzędnicy odpowiadają, że spotkanie rowerzystów miało się odbyć w formie przejścia, a nie przejazdu. – To są bzdury – komentują organizatorzy i dodają, że nie ma przepisów, które stwierdzają, że zgromadzenie nie może być przejazdem.

Wynajęli dom i założyli plantację konopi indyjskich

Krakowscy policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich i zabezpieczyli ponad trzy tysiące porcji narkotyków. Uprawa była profesjonalnie przygotowana. - Namioty termiczne, wyciąg powietrza, lampy grzewcze oraz urządzenia do nawadniania rozciągały się na prawie całej powierzchni budynku – zauważa Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Aktywiści pytają, ile Kraków wyda na Światowe Dni Młodzieży. "Mamy swoje obowiązki"

Ile pieniędzy wyda Kraków na Światowe Dni Młodzieży? Jakie zadania związane z obsługą imprezy sfinansowane zostaną z miejskiego budżetu? Odpowiedzi na te i inne pytania domagają się od władz miasta aktywiści skupieni wokół akcji "Nie płacę za Światowe Dni Młodzieży”. Urzędnicy nie podają konkretnej kwoty, a komitet organizacyjny wylicza, ile miasto zarobi na wydarzeniu.

W tramwaju ukradł kartę bankomatową, w jego domu policjanci znaleźli broń

Policjanci zatrzymali 21-latka, który ukradł kartę bankomatową, a następnie wykonał przy jej użyciu kilka transakcji bezgotówkowych. Okazało się, że to nie wszystko – kiedy policjanci przeszukali mieszkanie zatrzymanego znaleźli sejf, a w nim broń palną, kilka tysięcy dolarów w gotówce, dowody osobiste i złotą biżuterię - jak podejrzewają śledczy, pochodzącą z kradzieży.

Rozbili grupę handlarzy groźnymi dopalaczami. "Mogły spowodować śmierć kilku osób"

9000 porcji dopalaczy, 200 tys. zł i 5 osób zatrzymanych – to bilans ostatniej akcji funkcjonariuszy CBŚP. Jak przyznaje Katarzyna Balcer, rzecznik prasowy policji, rozbita grupa była wyjątkowo groźna, a rozprowadzane przez nią specyfiki mogły spowodować śmierć od kilku do kilkunastu osób na terenie Polski. Sklepy zakładali głównie w pobliżu szkół. Dzienne obroty wynosiły w nich nawet 150 tys. złotych.

Turysta zaginął w Tatrach. Policja przejmuje sprawę od TOPR

Policja szuka zaginionego Michała Kaczmarka, który w miniony piątek wyszedł w Tatry i od tej pory nie kontaktował się z rodziną. Początkowo 25-latka poszukiwało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jednak w poniedziałek rano sprawę w całości przejęła policja.

Poświęcono obelisk z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Obelisk z symbolami Światowych Dni Młodzieży został uroczyście poświęcony w sobotę na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, gdzie podczas ŚDM 2016 odbędzie się nocne czuwanie i Msza Posłania z papieżem Franciszkiem.

"W Krakowiaku nie zrobisz prania, ale kupisz bilet". Aktywiści inspirują urzędników

Na początku września lokalni społecznicy z Platformy Komunikacyjnej Krakowa w żartobliwym filmiku testowali możliwości nowoczesnego tramwaju zakupionego przez miasto. Dowcipne nagranie nie spodobało się jednak władzom MPK. Ale po dwóch miesiącach urzędnicy miejskiej jednostki najwyraźniej zmienili zdanie, bo na podstawie nagrania budują własną kampanię promującą "Krakowiaki".

Kraków rezygnuje z opłaty klimatycznej, Wrocław chciał ją wprowadzić

Władze Wrocławia chciały, aby od 1 stycznia 2016 r. turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska płacili opłatę miejscową. Wstępnie szacowano, że z tego tytułu do miejskiej kasy wpłynie ponad milion złotych. Ekolodzy takimi planami byli oburzeni. Pomysłodawca, czyli prezydent Wrocławia, poprosił ostatecznie o wycofanie projektu uchwały.