Kraków

Kraków

Od 1 stycznia 2013 r. korzystający z krakowskiej komunikacji będą mogli kupić nowy zintegrowany bilet miesięczny. Umożliwi on przejazdy trzema środkami transportu: autobusem, pociągiem i tramwajem.

Prokuratura Rejonowa w Krakowie oskarżyła rodzinę P. o dokonanie ośmiu kradzieży na terenie Krakowa, Warszawy i Śląska. Złodzieje podszywając się pod pracowników różnych instytucji mogli ukraść nawet 40 tys. zł.

54 tys. porcji jedzenia, 15 tys. paczek z żywnością i 6 tys. pierników wydano w Krakowie podczas XVI Wigilii dla Potrzebujących na Rynku Głównym. - Smutne są rekordy ilości posiłków, które wydajemy. Z jednej strony mamy satysfakcję, że tylu osobom możemy pomóc; z drugiej strony przykre jest, że aż tylu ludzi wymaga wsparcia - mówił organizator charytatywnego przedsięwzięcia restaurator Jan Kościuszko.

Kilkadziesiąt schronów przeciwlotniczych pozostało w stolicy Małopolski jeszcze z czasów II wojny światowej i PRL-u. Kilka z nich jest dostępnych dla zwiedzających i znajduje się w parku, w samym centrum Krakowa. - Można przeczekać koniec świata - mówi Tomasz Mierzwa ze Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin".

W katedrze na Wawelu gotowa jest już bożonarodzeniowa szopka. Ręcznie rzeźbione i malowane figury wielkości człowieka przyjechały aż z Włoch.

Milioner-filantrop postanowił przed śmiercią przeznaczyć część swojej fortuny na pomoc młodym ludziom z obszarów wiejskich. Dzięki jego pieniądzom, młodzież ma szansę kształcić się w najlepszych szkołach w kraju. Pod opieką fundacji jest obecnie 160 stypendystów, w przyszłym roku ich grono ma powiększyć się o kolejną setkę. Materiał programu "Polska i Świat".

Krakowska Wielka Parada Smoków znalazła się wśród 50 najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2013 roku na świecie według rosyjskich linii lotniczych Aerofłot.

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pochwalili się sensacyjnym odkryciem. W wykopaliskach przeprowadzonych na terenie zamku w Ojcowie znaleźli scytyjski grot strzały, pochodzący prawdopodobnie z VI w. p.n.e. Może to być ślad najazdu Scytów na te ziemie.

W BASE jumpingu nie ma miejsca na błąd. Na otwarcie spadochronu jest tylko kilka sekund, bo ziemia jest bardzo blisko. Śmiałków jednak nie brakuje, a dwójka z nich skoczyła niedawno ze słynnego krakowskiego "Szkieletora".