Kraków

Kraków

Krakowski oddział IPN, prowadzący śledztwo w sprawie śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, poddał konserwacji i digitalizacji wszystkie akta śledztwa. Z planów IPN wynika, że śledztwo najwcześniej zakończy się w grudniu tego roku.

Ratownicy odnaleźli w Tatrach w rejonie Świnicy ciało 24-letniego mężczyzny. W czwartek rano śmigłowiec przetransportował zmarłego turystę do Zakopanego.

Zakopiańska policja ostrzega przed oszustami, którzy pojawią się pod Tatrami wraz z najazdem turystów na majowy weekend. Oszuści w Zakopanem naciągają na gry hazardowe, fałszywą śliwowicę oraz wirtualne kwatery.

- Dałbym czas Jarosławowi Gowinowi na sprecyzowanie planów. Rozumiem, że ludzie reagują na takie kwestie jak dymisja i starają się projektować naprędce dalszą drogę polityczną - mówił szef rządu pytany o słowa byłego ministra sprawiedliwości, który zastanawia się nad kandydowaniem na prezydenta Krakowa w 2014 roku. - Sam pomysł wydaje mi się interesujący - dodał Tusk.

Tegoroczne oficjalne uroczystości święta 3 maja w Krakowie mają się odbyć w nowej formule - bez pochodu patriotycznego z Wawelu na pl. Matejki. Budzi to kontrowersje w wielu środowiskach, m.in. w PiS. Działacze tej partii zapraszają mieszkańców na organizowany na własną rękę przemarsz.

Nielegalna impreza na 22 tysiące osób wyrwała się spod kontroli. 28-latek spadł ze skarpy i w ciężkim stanie trafił do szpitala. Urzędnicy rozkładają ręce i tłumaczą, że na imprezy zwoływanie przez internet nie ma procedur. Nie ma też wobec kogo wyciągnąć konsekwencji.

– Chcemy, żeby na ul. Stachiewicza powstał mural z obrazem Stachiewicza, na Weissa – z dziełem Weissa itd. – tłumaczą autorzy pomysłu pomalowania bloków na Azorach. Czy na krakowskie osiedle zawita młodopolska sztuka?

Osiem projektów o łącznej wartości 2 mln zł zostanie zrealizowanych w Tarnowie w ramach budżetu partycypacyjnego. Tarnów to pierwsze małopolskie miasto, które oddało w ręce swoich mieszkańców możliwość decydowania o podziale części publicznych pieniędzy.

Krakowska prokuratura nie będzie prowadziła postępowania w sprawie obrażania uczuć religijnych przez Adama Darskiego, "Nergala". Miał on się ich dopuścić podczas koncertu grupy "Behemot" w 2007 r. Śledczy uznali, że sprawa uległa przedawnieniu. Proces w tej samej sprawie toczy się w Gdyni.

Prokuratura wnioskuje o przedłużenie obserwacji psychiatrycznej Brunona K. Biegli po blisko czterotygodniowej obserwacji nie są w stanie wydać jednoznacznej opinii o jego stanie psychicznym. Oznacza to, że prokuratura będzie musiała wystąpić o przedłużenie aresztu dla Brunona K. - dowiedziała się TVN24.

Ministrowie transportu podpisali polsko-słowacką deklarację o budowie drogi ekspresowej do przejścia granicznego w Zwardoniu po słowackiej stronie. Do tego Sławomir Nowak uzyskał deklarację od czeskiego ministra o budowie drogi R11 do przejścia granicznego w Lubawce.