Kraków

Kraków

Światowe nazwiska, setka filmów. Rusza 9. Netia Off Camera

300 przedstawicieli świata kina, 100 filmów, 10 sekcji tematycznych i jedna z najważniejszych światowych nagród dla twórców kina niezależnego - Krakowska Nagroda Filmowa, której wartość wynosi 100 tys. dolarów. W piątek 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie.

Łańcuch dla burmistrza za 10 tysięcy złotych

Burmistrz Olkusza będzie miał ozdobny łańcuch, którego koszt to około 10 tys. złotych. Inwestycja budzi kontrowersje. - Mieszkańcy domagają się wyposażenia bibliotek w książki czy wymiany drzwi w placówkach oświatowych. Na to często brakuje pieniędzy, a na takie luksusy, jak widzimy, nie - mówi Michał Mrówka, olkuski radny.

Proces byłego marszałka Podkarpacia przeniesiony do Rzeszowa

Proces byłego marszałka woj. podkarpackiego Mirosława Karapyty oskarżonego m.in. o gwałt i korupcję, oraz pięciu innych oskarżonych w sprawie osób, ma się toczyć przed sądem rejonowym w Rzeszowie – tak zdecydował w środę na niejawnym posiedzeniu Sąd Okręgowy w Przemyślu.

Delegacja z Watykanu odwiedziła Brzegi przed ŚDM. Sprawdzali bezpieczeństwo

- To najlepsze z możliwych miejsc - powiedział szef Żandarmerii Watykańskiej o podkrakowskich Brzegach. To właśnie tam mają odbyć się główne uroczystości podczas Światowych Dni Młodzieży. Zadaniem watykańskiej delegacji, która od poniedziałku przebywała w Polsce, było sprawdzenie bezpieczeństwa miejsc gdzie w lipcu papież spotka się z młodzieżą.

Zamknął psa w kojcu i zaczął do niego strzelać. Był pijany

36-latek z Kluczewska (woj. świętokrzyskie) został zaatakowany przez swojego psa. Mężczyzna w odwecie zamknął zwierzę w kojcu i zaczął do niego strzelać. Kiedy na miejsce przyjechała policja okazało się, że mężczyzna ma trzy promile alkoholu organizmie.

Gimnazjaliści mieli sprofanować hostię. Grozi im ekskomunika

Nastolatkowie z Jasła (woj. podkarpackie) mieli sprofanować konsekrowaną hostię. Jak podaje lokalny portal, dwójka uczniów gimnazjum po przystąpieniu do komunii wypluła komunikant i zdeptała go. Za taki czyn kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego przewiduje ekskomunikę, czyli wykluczenie ze wspólnoty wiernych. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo i sprawdza, czy doszło do obrazy uczuć religijnych.

Nie ruszył proces byłego marszałka. Będzie odrębne postępowanie

Przed Sądem Okręgowym w Przemyślu nie rozpoczął się proces byłego marszałka woj. podkarpackiego Mirosława Karapyty. Sąd na niejawnym posiedzeniu przyjął wnioski stron o wyłączenie siedmiorga oskarżonych, w tym Karapyty, do odrębnego postępowania przed sądem w Rzeszowie.

107 ekologicznych autobusów na Światowe Dni Młodzieży

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie otrzyma ponad 115,7 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na zakup 107 ekologicznych autobusów. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice miasta na przełomie czerwca i lipca tego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.

Śmiertelny wypadek na Rysach

Do tragicznego wypadku doszło w czwartek na Rysach. Turysta poślizgnął się i stoczył się w dół. Na miejsce ruszyli ratownicy TOPR, ale mężczyzny nie udało się uratować.