Bankowość

Bankowość

Czas wyznaczony do obniżenia stawek interchange nieubłaganie płynie. Już teraz bankowcy szykując się do spadku przychodów, sięgają głębiej do kieszeni klientów. A najłatwiej jest to zrobić wprowadzają, lub podwyższając, już istniejące opłaty za korzystanie z bankomatów.

Według prognoz NBP, tegoroczne tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) może być o wiele większe niż z prognozowane w listopadzie 2013 r. Zdaniem Andrzeja Raczki, członka zarządu banku centralnego, dzięki wysokiej stopie bezrobocia i niskiej inflacji, nie będzie temu towarzyszyć gwłatowny wzrost płac.

Wzrost gospodarczy w naszym regionie będzie powoli przyspieszać, a będzie to zasługą głównie eksportu - wynika z raportu o sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW) opublikowanego w środę przez Narodowy Bank Polski.

Narodowy Bank Polski chce, by nawet małe płatności między firmami były dokonywane za pośrednictwem przelewów i kart płatniczych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Miałoby to ograniczyć szarą strefę.

- Nie sądzę, by Rekomendacja S zaszkodziła rynkowi. Wręcz przeciwnie, ci którzy będą brali kredyty, będą mogli czuć się spokojniej - uważa Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jego zdaniem "nie będziemy mieli do czynienia z regresem jeśli chodzi o aktywność kredytową banków".

Ponad 500 tys. zł. kary wymierzył UOKiK firmom pożyczkowym: Pomocna Pożyczka oraz Baltic Money. Zastrzeżenia wzbudziła m.in. wysokość opłat przygotowawczych pobieranych przez firmy pożyczkowe.

Rząd przyjął projekt założeń do ustawy tzw. odwróconej hipoteki, która ma z jednej strony pomóc Polakom wyciągnąć trochę pieniędzy z ich domów i mieszkań, a z drugiej ukrócić oszustwa. Projekt zakłada, że bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez jakiś czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości.

Rosjanin Dymitr Agarkow miał dość ofert kart kredytowych "skierowanych tylko do niego". Jedną z przesłanych mu przez bank umów zeskanował i zmienił w niej warunki, ustalając zerowe oprocentowanie i brak opłat czy limitu na karcie. O dziwo bank podpisał umowę, ale teraz chce się z tego wycofać. Sprawa trafiła do sądu.

Sensacyjne wyroki w sprawie kredytów we frankach - sądy w Chorwacji i Hiszpanii uznały kredyt w szwajcarskiej walucie za "narzędzie spekulacyjne" i unieważniły umowy z klientami. Zaskarżone kredyty mają być oddane albo przeliczone ponownie po kursie z dnia, kiedy je zaciągnięto. Miliony kredytobiorców w całej Europie, w tym w Polsce, ważą szanse i myślą o podobnych pozwach.

Gospodarka polska najgorsze ma już za sobą - powiedział w środę prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Belka zapowiedział koniec cyklu obniżek stóp procentowych, który - jego zdaniem - jest wyrazem optymizmu RPP.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają kredyty w złotym. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP będzie od jutra wynosić zaledwie 2,5 proc. w skali rocznej. To rekordowo niski pułap.

- Ludzi to irytuje, ale nic nie robią, bo najczęściej po prostu nie wiedzą, że sprzedawca nie ma prawa narzucać im minimalnej kwoty płatności kartą - mówią eksperci. Skąd bierze się problem? Przede wszystkim z bardzo wysokich prowizji. Ale nie tylko. Bo ich obniżanie nie przekłada się na to, że kartki z informacją "płatność od ..." znikają. - Liczymy, że sytaucja rozwiąże się samoistnie - przyznają politycy. Dzięki nowym przepisom. Ale czy na pewno?