Premier Mateusz Morawiecki powołał Kazimierza Kujdę do rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformował w czwartkowym komunikacie BGK. Kujda należał do najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, stał między innymi na czele związanej z PiS spółki Srebrna.
BGK poinformował w czwartkowym komunikacie, że "prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał z dniem 11 kwietnia 2023 r. Kazimierza Kujdę na członka Rady Nadzorczej BGK". W tej samej informacji podano, że rezygnację z funkcji członka zarządu banku złożył Dariusz Szwed.
Czytaj także: Dariusz Szwed ma pokierować największym bankiem w Polsce
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju. Działa na postawie ustawy uchwalonej 14 marca 2003 r. Ustawa o BGK reguluje zakres zadań, a także opisuje sposób powoływania i działania władz banku.
Kim jest Kazimierz Kujda
Kazimierz Kujda należał do najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dwukrotnie - w latach 1995-98 i 2008-15 - był prezesem spółki Srebrna. Jego nazwisko pojawiło się w publikacji "Gazety Wyborczej", w której zaprezentowano stenogram nagrania rozmowy z lipca 2018 roku między innymi Jarosława Kaczyńskiego z austriackim przedsiębiorcą Geraldem Birgfellnerem, którego firmy miały przygotować budowę w Warszawie dwóch wieżowców dla spółki Srebrna.
Ponadto Kujda pełnił trzykrotnie funkcję prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kierował NFOŚiGW od 2015 roku do lutego 2019 roku. Wcześniej pełnił funkcję prezesa NFOŚiGW w latach 2000-2002 oraz 2006-2008. Był też członkiem Narodowej Rady Rozwoju działającej przy prezydencie Andrzeju Dudzie.
Był też członkiem rad nadzorczych w spółkach Bank Ochrony Środowiska i Polskie Koleje Państwowe.
Postępowanie lustracyjne
Na przełomie stycznia i lutego 2019 roku pojawiły się doniesienia medialne dotyczące współpracy prezesa Kazimierza Kujdy ze Służbą Bezpieczeństwa. Sprawę, przedstawiając m.in. zawartość teczek, opisali dziennikarze "Gazety Wyborczej" i portalu Onet. "Rzeczpospolita" podawała, że Kujda "widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach".
Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej w lutym 2021 roku przekazało, że Kazimierz Kujda złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Postępowanie prokuratora IPN dotyczyło współpracy Kujdy ze Służbą Bezpieczeństwa. Z dokumentów, z którymi Polska Agencja Prasowa zapoznała się w Instytucie Pamięci Narodowej, wynikało, że Kazimierz Kujda 21 grudnia 1979 roku w Warszawie na piśmie złożył oświadczenie dotyczące "nawiązania dialogu" ze Służbą Bezpieczeństwa. Oświadczenie to - jak podawała PAP - poprzedzone było m.in. szczegółowym wnioskiem SB o zatwierdzenie dokonanego pozyskania Kujdy na tajnego współpracownika o pseudonimie Ryszard. Dokumenty te znajdują się w teczce personalnej, którą założyła SB, dotyczącej - jak wskazała Agencja - Kazimierza Kujdy, ur. 14 czerwca 1952 roku.
W rozmowie z PAP Kazimierz Kujda utrzymywał, że złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i zaprzeczał współpracy z SB.
W czerwcu 2022 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Kazimierz Kujda złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.
O to, jak przyjmuje informacje o wyroku sądu w sprawie Kujdy, pytany był na konferencji prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Ja miałem okazję zapoznać się z tymi materiałami, mam tutaj inne zdanie. W ogóle orzecznictwo sądów polskich jest przeze mnie od wielu lat bardzo zdecydowanie i jednoznacznie krytykowane - odpowiedział.
Interwencja Krzysztofa Brejzy
W czwartek senator Krzysztof Brejza wystąpił z interwencją do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie "powołania byłego współpracownika komunistycznej Służby Bezpieczeństwa do rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego". Senator chce odpowiedzi na pytania: dlaczego premier powołał do rady nadzorczej BGK tajnego współpracownika komunistycznej bezpieki oraz czy decyzja o powołaniu Kujdy była samodzielną decyzją Mateusza Morawieckiego, czy też decyzja ta wynikała z rekomendacji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę Kazimierza Kujdy z Jarosławem Kaczyńskim m.in. w spółce Srebrna.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes