Bankowość

Bankowość

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział szybkie przedstawienie koncepcji stworzenia Banku Eksport-Import, który miałby wspierać przedsięwzięcia polskich firm na zagranicznych rynkach uważanych za ryzykowne. Bank ma powstać jeszcze w tym roku.

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie nadal wynosić 2,5 proc. w skali rocznej. - Stopy powinny być niezmienione co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku - twierdzi prof. Marek Belka, prezes NBP.

Dalsza ingerencja Rosji w sprawy na Krymie powinna spotkać się ze zdecydowaną reakcją Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a w konsekwencji nałożeniem na Moskwę dotkliwych sankcji - podkreśla "Financial Times".

48,3 proc. mógł zyskać inwestor, który od 2000 roku regularnie co miesiąc inwestowałby 100 zł w fundusz polskich akcji - wyliczył Open Finance. Zgromadziłby prawie 25,4 tys. zł wobec odłożonych ze składek 17,1 tys. A mógłby zarobić jeszcze więcej, gdyby zdecydował się na "timing".

Na początku kwietnia NBP zacznie stopniowo wprowadzać do obiegu banknoty 10, 20, 50 i 100 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian. Dotychczasowe banknoty pozostają ważne bezterminowo.

Problemy u naszego wschodniego sąsiada nie zaszkodziły złotówce. Wręcz przeciwnie - inwestorzy zauważyli, że polska gospodarka jest stabilna i rośnie prawie dwa razy szybciej od europejskiej - twierdzi Bloomberg. Dlatego inwestorzy chętnie kupowali, w ostatnim czasie, naszą walutę.

- W wielu SKOK-ach sytuacja jest trudna - poinformował rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz. Prezes Krajowej SKOK Rafał Matusiak odpiera te zarzuty twierdząc, że kondycja kas oraz ich wyniki są dobre i to pomimo, zdaniem prezesa, utrudniających codzienną pracę działań KNF.

Kwestionowane przez posłów PiS rozporządzenia ministra finansów dotyczące zasad rachunkowości stosowanych przez SKOK-i są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o tworzenie rezerw na spłatę "złych długów", czyli tych kredytów, których kredytobiorcy nie spłacają. Zdaniem TK rozporządzenia nie naruszają zasad wydawania rozporządzeń.