Bankowość

Bankowość

Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) banki znalazły nowy, bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od swoich klientów, którzy nie spłacają kredytów. Chodzi o sądowy nakaz zapłaty - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Przyczyną niedostępności Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku oraz T-Mobile Usługi Bankowe były przejściowe problemy z serwerem - poinformował rzecznik prasowy Alior Banku Julian Krzyżanowski.

Jest szansa na przyciągnięcie inwestorów do Polski - ocenił prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC komentując plany wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który wybiera się do Londynu, aby zachęcić zagraniczne banki do inwestowania w Polsce. Zwraca jednocześnie uwagę na retorykę rządu niechętną zagranicznym bankom. - Takie wizyty pomagają, ale mam wątpliwości, czy przełożą się na inwestycje - twierdzi z kolei Roland Paszkiewicz z Pekao.

Mark Johnson, były szef działu handlu walutami w banku HSBC został aresztowany na międzynarodowym lotnisku JFK w Nowym Jorku. Jest podejrzany o rynkową spekulację walutami. HSBC, który jest drugim największym bankiem świata, musiał zapłacić 618 mln dolarów kary za wywołany przez swoich pracowników skandal.

Cyberprzestępcy ukradli 9 mld dolarów z ekwadorskiego banku Banco del Austro. Mimo że do ataku doszło rok temu, dopiero teraz ta informacja została ujawniona. A być może, gdyby to zdarzenia nie było trzymane w tajemnicy, nie doszłoby do kolejnych rabunków - banku centralnego Bangladeszu oraz komercyjnego bank z Wietnamu. Bo metody zastosowane podczas tych trzech ataków na globalny system SWIFT są te same.

Po doniesieniach IBM, o ataku na polskie systemy dostępu do bankowości elektronicznej, Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega klientów banków, jak powinni się zachowywać. - Nie należy otwierać podejrzanych linków. Warto cyklicznie zmieniać hasło - podaje KNF.