Bankowość

Bankowość

Polski sektor bankowy jest jednym z najbezpieczniejszych w Europie - ocenił w "Jeden na Jeden" w TVN24 były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, odnosząc się do zamieszania wokół opodatkowania cypryjskich depozytów. Jego zdaniem, Polacy mogą się czuć bezpiecznie i nie muszą wycofywać z banków swoich pieniędzy.

Rząd Cypru idzie na ustępstwa i łagodzi zapisy ustawy o opodatkowaniu depozytów bankowych. Zwolnione z opłaty miałyby być oszczędności nie przekraczające 20 tys. euro. Czy to skłoni parlament do przyjęcia ustawy? Jeszcze dziś rano rzecznik rządu był pesymistą. Sprawą środków oszczędnościowych, które wywołały chaos na wyspie i gorącą debatę w Europie, parlament zajmie się dziś po południu.

Cypryjskie władze podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich banków we wtorek i środę - podaje agencja Reutera. Ma to być zabezpieczenie związane z głosowaniem przez parlament nad kontrowersyjną ustawą o specjalnym podatku od wkładów bankowych. Perspektywa zabrania przez władze od kilku do kilkunastu procent oszczędności wywołała falę oburzenia i paniki. Protestuje nawet Rosja.

Władimir Putin zabrał głos w dyskusji na temat planowanego przez Cypr opodatkowania wkładów bankowych. Prezydent Rosji miał nazwać ten pomysł "nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym". Z kolei premier Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że jest to "konfiskata cudzych pieniędzy". Nie jest tajemnicą, że wielu najbogatszych Rosjan ma miliony dolarów w cypryjskich bankach.

Prezydent Cypru Nikos Anastassiadis wezwał parlament cypryjski do poparcia podjętej w Brukseli decyzji opodatkowania wszystkich depozytów na wyspie. Zastrzegł jednak, że bez względu na to, jaki będzie wynik głosowania, uzna ten rezultat.

Cypryjski parlament rozważa opodatkowanie wszystkich depozytów na wyspie w celu ocalenia kraju przed bankructwem. Opłata ma być ściągnięta nie tylko od Cypryjczyków, lecz także od cudzoziemców, mających konta w cypryjskich bankach. To rozwiązanie może być bolesne dla Rosjan - ci, wedle szacunków, mają w cypryjskich bankach ok. 20 miliardów euro.

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła dziesiąty raz z rzędu wzrosty indeksu Dow, natomiast S&P 500 jest już tylko o włos od rekordu wszech czasów z 2007 roku. Wzrostom na amerykańskiej giełdzie sprzyjały tym razem lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmie SKOK-i - zadecydował w piątek Sejm. To krok, który sprawi, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe będą działały teraz na takich samych zasadach jak banki.

- Bezprecedensowy w historii transformacji gospodarczej w Polsce - tak o rządowym programie wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw mówi Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś instytucja przez niego kierowana podpisała z bankami pierwsze umowy, w ramach których, BGK będzie udzielał im gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów obrotowych.

Bardziej prawdopodobna wydaje się decyzja o dalszym obniżaniu poziomu stóp procentowych przez RPP, uważa Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Dodaje on że pole do obniżek nie jest już zbyt duże. Jego zdaniem nie ma wśród członków Rady wielu zwolenników ciecia stóp poniżej poziomu 3,5%.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych. Pakt fiskalny ustanawia automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny finansowej. Według CBOS 57% Polaków popiera zwiększenie kontroli nad budżetami państw strefy euro a 45% popiera ratyfikację paktu fiskalnego przez Polskę. Rozmowa z prof. Markiem Ratajczakiem, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Choć jestem euroentuzjastą, to jestem mniej entuzjastycznie nastawiony do bardzo szybkiego przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę - powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Wall Street Journal" prezes NBP Marek Belka. Dodał, że na Polskę można patrzeć jak na "Hiszpanię sprzed kilku lat" i jest to komplement.

Pogarszanie się sytuacji na rynku pracy jest według Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, kolejnym argumentem za cięciem stóp procentowych. Jego zdaniem scenariusz recesyjny w Polsce jest wykluczony, ale gospodarka wciąż potrzebuje pobudzania.

W Polsce mamy coraz mniej placówek bankowych. Tak wynika z opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego raportu dotyczącego sektora bankowego.

W ciągu ostatniego półrocza raty złotowych kredytów hipotecznych zmalały średnio o ponad 13 proc. Zdaniem ekspertów bankowych w kolejnych miesiącach tendencja spadkowa utrzyma się. Nie wszyscy jednak od razu będą się cieszyć niższymi ratami.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.