Bankowość

Bankowość

Kursy akcji banków na polskiej giełdzie wystrzeliły w górę, a pomogły temu słowa Jacka Sasina, przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Dał do zrozumienia, że ustawa spreadowa, zakładająca zwrot różnic kursowych, trafi do odstawki. Najmocniej zyskują akcje Getin Noble Banku.

Przez dwa dni klienci mBanku nie mogli zalogować się do systemu CompanyNet, czyli bankowości internetowej dla korporacji. We wtorek popołudniu biuro prasowe banku poinformowało, że system znów działa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował drobny druk w ulotkach i reklamach kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank. Zbyt krótki był też czas wyświetlania tekstu w spotach telewizyjnych, stąd Urząd nałożył na bank ponad 1,7 miliona złotych kary - poinformował UOKiK. - Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem i odwołamy się od wydanej decyzji - mówi Wojciech Sury, rzecznik prasowy Getin Noble Bank.

Według najnowszych danych NBP czerwiec był kolejnym miesiącem spadku popularności lokat bankowych. Wypłat dokonywali zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Gospodarstwa domowe wypłaciły od lutego 2016 roku już prawie 24 mld zł. Firmy wypłaty zaczęły później – w grudniu 2016 roku. Ich saldo lokat spadło o blisko 14 mld zł - zauważa analityk Expandera.

Będzie można odzyskać pieniądze pomyłkowo przelane na niewłaściwe konto - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Kancelarię Prezydenta. We wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała projekt do prac w podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych.

Przed zagranicznymi wakacjami warto przemyśleć, czy lepiej wyjechać uzbrojonym w kartę płatniczą czy gotówkę. - Trzeba wiedzieć, że korzystając z karty zwykle płacimy od 5 do 8 procent więcej za zakupy, niż jeżeli byśmy dokonali wymiany w kantorze - mówił w TVN24 BiS Jarosław Sadowski z firmy Expander. Przy tysiącu wydanych złotych daje od 50 do 80 złotych straty. Nie oznacza to jednak, że branie gotówki na wyjazd zawsze się opłaca.

Informacja o tym, że Amber Gold trafiło na "czarna listę" Komisji Nadzoru Finansowego nie przebiła się do świadomości społecznej. Teraz KNF zmienia swoją stronę internetową, między innymi po to, by lista ostrzeżeń publicznych była lepiej widoczna. Oprócz tego łatwy dostęp do listy ma zapewniać KNF Alert, aplikacja na urządzenia mobilne.

Michał Chyczewski, były wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska będzie zasiadał w zarządzie Alior Banku. Rada nadzorcza powołała do zarządu jeszcze Katarzynę Sułkowską oraz Filipa Gorczycę. Nadal nie wiadomo, kto zastąpi odchodzącego prezesa Wojciecha Sobieraja.

Bank Pekao SA zmienił właściciela. PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju sfinalizowano proces nabycia akcji i cały bank znalazł się w rękach polskich akcjonariuszy. Postanowiliśmy sprawdzić, co to oznacza dla klientów banku.

Polacy pożyczają coraz wyższe kwoty, żeby sfinansować kupno mieszkania, wynika z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej. Wartość przeciętnego kredytu w maju tego roku wzrosła o ponad 10 procent w stosunku do maja 2016 roku.

W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z 10 bankami umowy, na podstawie których będą one mogły udzielać kredytów z gwarancją dla innowacyjnych małych i średnich firm. Tłumaczono, że pozwoli to uruchomić kredyty o wartości ponad 1,4 miliarda złotych.

Osoba, która w 2012 roku miała kredyt hipoteczny, dziś cieszy się ratą o 20 procent niższą. Wszystko dzięki niskim stopom procentowym. Niestety mechanizm ten może zadziałać też w drugą stronę, gdy w końcu Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić koszt pieniądza w gospodarce – przestrzegają analitycy. Dane dotyczą kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie. Gdyby zaoszczędzone pieniądze przeznaczono jedynie na spłatę, dziś przeciętny kredytobiorca byłby bliżej o jedną dwunastą, żeby uwolnić się od obciążenia - wynika z raportu.