Bankowość

Bankowość

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 3,25 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Ekonomiści przewidują, że taki stan będzie prawdopodobnie utrzymany do końca roku.

Ochroniarze przed bankami, policja na ulicach - tak Nikozja przygotowywała się na otwarcie banków po kilkunastodniowej przerwie. Chwilę po godz. 11.00 czasu polskiego banki zostały otwarte. Będą one pracować kilka godzin, a klienci muszą się liczyć z ograniczeniami m.in. dotyczących wysokości przelewów, kwot pobieranych za granicą za pomocą kart oraz ilości gotówki wywożonej z kraju. W środę do Banku Centralnego przyjechały ciężarówki z konterenami wypełnionymi pieniędzmi.

Wielu Polaków, patrząc na to, co dzieje się na Cyprze, zadaje sobie pytanie, czy my także powinniśmy się obawiać? Takiego krachu finansów raczej nie. Ale ta kryzysowa sytuacja ujawniła - niebezpieczny dla wszystkich w Unii - precedens. Po raz pierwszy - w obliczu bankructwa kraju - spróbowano sięgnąć do prywatnych oszczędności. A to, jak przyznają eksperci, podważyło zaufanie do banków i instytucji finansowych, także w Polsce.

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być "nieodwołalne". Hollande dodał, że Cypr jest "specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem".

Rada dyrektorów Bank of Cyprus nie przyjęła rezygnacji prezesa tej instytucji Andreasa Artemisa. Postanowił on we wtorek złożyć funkcję, protestując przeciw wyznaczeniu administratora banku, którego zadaniem miałoby być przeprowadzenie jego restrukturyzacji.

Większość miliardów euro, które Rosjanie zdążyli wycofać z Cypru, lub uda im się to jeszcze zrobić, trafi do innego kraju UE. Eksperci najczęściej wskazują Łotwę - byłą republikę ZSRR, z dużą populacją Rosjan, z niskimi podatkami i perspektywą wejścia do strefy euro już w 2014 roku.

Andreas Artemis, prezes Bank of Cyprus złożył rezygnację ze stanowiska. Specjalnym administratorem największego cypryjskiego banku komercyjnego został Dinos Christofides. Agencji Reutera powiedział we wtorek, że został mianowany przez bank centralny. Pracownicy Bank of Cyprus obawiają się jego upadku.

Cypryjskie banki, nieczynne od 10 dni, pozostaną zamknięte do czwartku, a nie do wtorku jak wcześniej zakładano - poinformował w poniedziałek wieczorem Bank Centralny Cypru.

Cypr osiągnął z Grecją porozumienie w sprawie sprzedania greckich filii cypryjskich banków, które kupi grecki Pireus Bank - poinformował urząd prezydenta Cypru.

Szef banku centralnego Cypru Panikos Demetriades zapowiedział restrukturyzację sektora bankowego, tak aby zapobiec niekontrolowanym bankructwom i chaosowi. Przyciśnięty do muru rząd cypryjski pracuje intensywnie nad kolejnymi propozycjami, które pozwoliłyby otrzymać miliardy euro pomocy. Eurogrupa deklaruje gotowość wsparcia, pod warunkami.

Pracownicy cypryjskiego Popular Banku starli się z policją przed budynkiem parlamentu. Powodem zamieszek były pogłoski o tym, że drugi największy pożyczkodawca w kraju ma zostać sprzedany. Restrukturyzację sektora bankowego zapowiedział w czwartek szef banku centralnego Cypru Panikos Demetriades.

Unia Europejska chce przekonać cypryjski rząd, aby w celu uniknięcia bankructwa na długi okres zamroził kapitał w bankach - informuje anonimowe unijne źródło zbliżone do negocjatorów. W cypryjskich bankach złożone są już zlecenie przelewów na nawet 7 mld euro. Taka suma natychmiast opuściłaby Cypr po otwarciu banków. Ale to najwcześniej we wtorek.

Europejski Bank Centralny dał Cyprowi czas do poniedziałku na uzgodnienie planu ratunkowego ze strefą euro i MFW, grożąc, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis oświadczył w środę wieczorem, że w czwartek przedstawi liderom politycznym kraju awaryjny plan sfinansowania pakietu ratunkowego - podała cypryjska telewizja.