Bankowość

Bankowość

Wpływy z opłat i prowizji rosną, ale zyski banków stopniały

Zysk netto sektora bankowego w okresie od stycznia do października 2017 roku wyniósł 11,7 miliardów złotych, czyli spadł o 3,5 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku - podał Narodowy Bank Polski. Jednak sam październik okazał się rewelacyjny. Zysk w tym miesiącu był o połowę wyższy niż rok wcześniej.

W ten weekend utrudnienia w trzech bankach

Utrudniony dostęp do rachunków przez internet, niedostępność aplikacji mobilnej i infolinii - to tylko część utrudnień, które czekają klientów niektórych banków. Powodem są zaplanowane na najbliższy weekend prace serwisowe.

UOKiK sprawdzi zasady ustalenia kursów walut w trzech dużych bankach

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko bankom BPH, PKO BP i Pekao. Wątpliwości budzą niejasne zasady ustalania kursów walut - podano w komunikacie. Działania UOKiK dotyczą uznania za niedozwolone klauzul zawartych we wzorcach umów, aneksach do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych.

Polityk PiS rozwiewa nadzieje frankowiczów. Kursy banków wystrzeliły

Kursy akcji banków na polskiej giełdzie wystrzeliły w górę, a pomogły temu słowa Jacka Sasina, przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Dał do zrozumienia, że ustawa spreadowa, zakładająca zwrot różnic kursowych, trafi do odstawki. Najmocniej zyskują akcje Getin Noble Banku.

Awaria serwisu mBanku trwała dwa dni

Przez dwa dni klienci mBanku nie mogli zalogować się do systemu CompanyNet, czyli bankowości internetowej dla korporacji. We wtorek popołudniu biuro prasowe banku poinformowało, że system znów działa.

Potężna kara dla banku. Za drobny druk w ulotkach i reklamach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował drobny druk w ulotkach i reklamach kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank. Zbyt krótki był też czas wyświetlania tekstu w spotach telewizyjnych, stąd Urząd nałożył na bank ponad 1,7 miliona złotych kary - poinformował UOKiK. - Nie zgadzamy się z tym stanowiskiem i odwołamy się od wydanej decyzji - mówi Wojciech Sury, rzecznik prasowy Getin Noble Bank.

Miliardy złotych zniknęły z polskich banków

Według najnowszych danych NBP czerwiec był kolejnym miesiącem spadku popularności lokat bankowych. Wypłat dokonywali zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Gospodarstwa domowe wypłaciły od lutego 2016 roku już prawie 24 mld zł. Firmy wypłaty zaczęły później – w grudniu 2016 roku. Ich saldo lokat spadło o blisko 14 mld zł - zauważa analityk Expandera.

Przelałeś pieniądze na złe konto? Łatwiej je odzyskasz

Będzie można odzyskać pieniądze pomyłkowo przelane na niewłaściwe konto - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Kancelarię Prezydenta. We wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała projekt do prac w podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych.

Nieuczciwe kantory i dwucyfrowy spread. Na to trzeba uważać na wakacjach

Przed zagranicznymi wakacjami warto przemyśleć, czy lepiej wyjechać uzbrojonym w kartę płatniczą czy gotówkę. - Trzeba wiedzieć, że korzystając z karty zwykle płacimy od 5 do 8 procent więcej za zakupy, niż jeżeli byśmy dokonali wymiany w kantorze - mówił w TVN24 BiS Jarosław Sadowski z firmy Expander. Przy tysiącu wydanych złotych daje od 50 do 80 złotych straty. Nie oznacza to jednak, że branie gotówki na wyjazd zawsze się opłaca.

Ostrzeżenie o podejrzanych firmach na telefon. Nowa aplikacja KNF

Informacja o tym, że Amber Gold trafiło na "czarna listę" Komisji Nadzoru Finansowego nie przebiła się do świadomości społecznej. Teraz KNF zmienia swoją stronę internetową, między innymi po to, by lista ostrzeżeń publicznych była lepiej widoczna. Oprócz tego łatwy dostęp do listy ma zapewniać KNF Alert, aplikacja na urządzenia mobilne.

Nowi ludzie w zarządzie Aliora. Wśród nich były wiceminister

Michał Chyczewski, były wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska będzie zasiadał w zarządzie Alior Banku. Rada nadzorcza powołała do zarządu jeszcze Katarzynę Sułkowską oraz Filipa Gorczycę. Nadal nie wiadomo, kto zastąpi odchodzącego prezesa Wojciecha Sobieraja.