Bankowość

Bankowość

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Jest przestrzeń do obniżek stóp procentowych o co najmniej 50 punktów bazowych - uważa prof. Jan Czekaj, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Taki ruch jego zdaniem mógłby zachęcić do zaciągania kredytów, bo banki mają 100 miliardów złotych wolnych środków. Czy dzięki temu możliwe jest odbicie w drugiej połowie roku? Jak interpretować dane o PKB za czwarty kwartał?

PKB Polski w 2012 roku wyniosło według danych GUS +2%. Zdaniem prof. Anny Zielińskie-Głębockiej, członkini RPP, gospodarka jest już w koniunkturalnym dołku. Nie wiadomo jednak, kiedy zacznie się wzrost. Szczególnie niepokoi załamanie popytu konsumpcyjnego, który był zaledwie 0,1% na plusie. Zdaniem profesor z komunikatu po posiedzeniu RPP wynika, że jesteśmy w fazie łagodzenia polityki monetarnej, a stopy procentowe będą obniżane stopniowo.

Obecne spowolnienie gospodarcze może być dłuższe i głębsze niż przy pierwszej fali kryzysu w 2009 roku - ocenia profesor Jerzy Hausner z Rady Polityki Pieniężnej i dodaje, że w tej sytuacji oczekiwanie na dalszą obniżkę stóp procentowychy jest uzasadnione.

Polska ma silne fundamenty i solidną politykę, które pomagają zwiększyć jej odporność na kryzysy, ale 2013 r będzie dla niej i jej partnerów handlowych trudny - powiedziała Julie Kozack z MFW. W piątek Fundusz zwiększył rozmiar Elastycznej Linii Kredytowej dla Polski.

Kurs franka szwajcarskiego spadł do poziomu ok. 3,30 zł - tak mało za szwajcarską walutę nie płaciliśmy od połowy 2011 r. To dobra wiadomość dla kredytobiorców spłacających kredyt we frankach. Oznacza, że rata dla spłacających pożyczkę w tej walucie będzie niższa.

Światowa gospodarka uniknęła upadku, ale by zapobiec ponownemu pogorszeniu, wciąż jest wiele do zrobienia, m.in. na polu zatrudnienia, a także ukończenia reform rynków finansowych - oceniła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Wprowadzająca w błąd kampania reklamowa, zwlekanie z przekazywaniem informacji o spłacie kredytu czy niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny - to przykłady praktyk zakwestionowanych przez Prezes UOKiK w trzech bankach - PKO BP, Pekao SA oraz Raiffeisen Bank Polska. Suma nałożonych kar to ponad 6,5 mln zł. Banki już zapowiedziały odwołania.

Hossa na giełdzie może się utrzymać niezależnie od dynamiki wzrostu gospodarczego a indeks WIG może w tym roku wzrosnąć o 50% - uważa Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao SA. Jego zdaniem ważniejsze są zyski spółek, na które pozytywnie wpłyną coraz niższe stopy procentowe.

EBC nie zmieniło wysokości stóp procentowych, wobec czego główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 0,75%. Banki umożliwiają spłatę kredytu bezpośrednio w walucie. Potrzebne jest do tego dodatkowe konto. Jednakże chcąc zaoszczędzić, należy wpłacać samodzielnie kupioną walutę. W bankach spready są dużo większe niż np. w kantorach czy na platformach wymiany walut. O tym jak zaoszczędzić na wysokości raty kredytu mówi Marcin Krasoń z Open Finance.

Jak złagodzenie reguł tzw. Bazylei III wpłynie na polskie banki? W tym tygodniu innym ważnym wydarzeniem jest posiedzenie RPP. Rynek spodziewa się trzeciej z rzędu obniżki stóp na najbliższym posiedzeniu RPP. Spadek stóp negatywnie wpłynie na wynik całego sektora bankowego. Czy jest szansa, by banki zrekompensowały sobie to wyższymi opłatami za usługi?

Przybyło osób bez pracy. Jak podał GUS, stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12,9 proc. wobec 12,5 proc. w październiku. Z danych GUS, wynika też, że Polacy mniej kupują. Sprzedaż w ujęciu miesięcznym spadła o 6,4 proc.

Szwajcarski bank UBS przyznał się do oszustwa i zgodził się zapłacić 1,4 mld franków (około 1,1 mld euro) grzywny, w ramach ugody z władzami USA, Szwajcarii i W.Brytanii. Bankowcy potwierdzili, że manipulowali stopą kredytu międzybankowego Libor.