Bankowość

Bankowość

Polacy "zarabiają" na kredycie. Ale raty wkrótce mogą poszybować

Osoba, która w 2012 roku miała kredyt hipoteczny, dziś cieszy się ratą o 20 procent niższą. Wszystko dzięki niskim stopom procentowym. Niestety mechanizm ten może zadziałać też w drugą stronę, gdy w końcu Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić koszt pieniądza w gospodarce – przestrzegają analitycy. Dane dotyczą kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie. Gdyby zaoszczędzone pieniądze przeznaczono jedynie na spłatę, dziś przeciętny kredytobiorca byłby bliżej o jedną dwunastą, żeby uwolnić się od obciążenia - wynika z raportu.

Przegląd prasy. Banki mają nową broń na dłużników

Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) banki znalazły nowy, bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od swoich klientów, którzy nie spłacają kredytów. Chodzi o sądowy nakaz zapłaty - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Awaria w Alior Banku przez problemy z serwerem

Przyczyną niedostępności Systemu Bankowości Internetowej Alior Banku oraz T-Mobile Usługi Bankowe były przejściowe problemy z serwerem - poinformował rzecznik prasowy Alior Banku Julian Krzyżanowski.

Morawiecki kusi inwestorów. Ekspert: Podatek bankowy może to utrudnić

Jest szansa na przyciągnięcie inwestorów do Polski - ocenił prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC komentując plany wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który wybiera się do Londynu, aby zachęcić zagraniczne banki do inwestowania w Polsce. Zwraca jednocześnie uwagę na retorykę rządu niechętną zagranicznym bankom. - Takie wizyty pomagają, ale mam wątpliwości, czy przełożą się na inwestycje - twierdzi z kolei Roland Paszkiewicz z Pekao.

Bankier aresztowany na lotnisku. Za spekulacje na rynku

Mark Johnson, były szef działu handlu walutami w banku HSBC został aresztowany na międzynarodowym lotnisku JFK w Nowym Jorku. Jest podejrzany o rynkową spekulację walutami. HSBC, który jest drugim największym bankiem świata, musiał zapłacić 618 mln dolarów kary za wywołany przez swoich pracowników skandal.

Globalny system bankowy na muszce hakerów. Trzy ataki i miliony dolarów strat

Cyberprzestępcy ukradli 9 mld dolarów z ekwadorskiego banku Banco del Austro. Mimo że do ataku doszło rok temu, dopiero teraz ta informacja została ujawniona. A być może, gdyby to zdarzenia nie było trzymane w tajemnicy, nie doszłoby do kolejnych rabunków - banku centralnego Bangladeszu oraz komercyjnego bank z Wietnamu. Bo metody zastosowane podczas tych trzech ataków na globalny system SWIFT są te same.