Bankowość

Bankowość

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna stopa wynosi nadal 2,5 proc. Taka decyzja była oczekiwana przez analityków.

W styczniu wzrósł dostęp do kredytów hipotecznych. Powodem jest wzrost przeciętnej płacy, a w ślad za nią zdolności kredytowej klientów. Analitycy podkreślają, że rynkowi nie zaszkodziła Rekomendacja S wprowadzająca m.in. obowiązek posiadana wkładu własnego.

Zaokrąglanie końcówek transakcji oraz automatyczne przekazywanie środków na rachunek oszczędnościowy, to coraz popularniejsze sposoby na oszczędzanie. Które banki oferuja swoim klientom takie usługi?

Czas wyznaczony do obniżenia stawek interchange nieubłaganie płynie. Już teraz bankowcy szykując się do spadku przychodów, sięgają głębiej do kieszeni klientów. A najłatwiej jest to zrobić wprowadzają, lub podwyższając, już istniejące opłaty za korzystanie z bankomatów.

Według prognoz NBP, tegoroczne tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) może być o wiele większe niż z prognozowane w listopadzie 2013 r. Zdaniem Andrzeja Raczki, członka zarządu banku centralnego, dzięki wysokiej stopie bezrobocia i niskiej inflacji, nie będzie temu towarzyszyć gwłatowny wzrost płac.

Wzrost gospodarczy w naszym regionie będzie powoli przyspieszać, a będzie to zasługą głównie eksportu - wynika z raportu o sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW) opublikowanego w środę przez Narodowy Bank Polski.

Narodowy Bank Polski chce, by nawet małe płatności między firmami były dokonywane za pośrednictwem przelewów i kart płatniczych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Miałoby to ograniczyć szarą strefę.

- Nie sądzę, by Rekomendacja S zaszkodziła rynkowi. Wręcz przeciwnie, ci którzy będą brali kredyty, będą mogli czuć się spokojniej - uważa Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jego zdaniem "nie będziemy mieli do czynienia z regresem jeśli chodzi o aktywność kredytową banków".

Ponad 500 tys. zł. kary wymierzył UOKiK firmom pożyczkowym: Pomocna Pożyczka oraz Baltic Money. Zastrzeżenia wzbudziła m.in. wysokość opłat przygotowawczych pobieranych przez firmy pożyczkowe.