Bankowość

Bankowość

Ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych - to cel ustawy, do której poprawki Senatu zaakceptował w piątek Sejm. Jedna z nich zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku, a nie 1 stycznia tego roku.

PZU jest zainteresowany kupnem Banku Ochrony Środowiska - podaje agencja Bloomberg. To kolejny bank, który może trafić do portfolio polskiego ubezpieczyciela.

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii ma wejść w życie pakiet przepisów prawnych, które spowodują, że bankierzy staną się bezpośrednio odpowiedzialni za naruszenia zasad dotyczących swojego zawodu. Nowe regulacje stanowią odpowiedź na malwersacje bankierów z londyńskiego City, które wyszły na jaw przy okazji wybuchu kryzysu finansowego z 2008 roku.

Polski kapitał kontroluje 40 proc. branży bankowej w naszym kraju, a zagraniczny – 60 proc. Proporcje powinny być odwrotne, mówi „Gazecie Wyborczej” prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że konsolidacja sektora sprawi, że z rynku znikną małe banki.

Banki i SKOK-i będą zobowiązane do szukania spadkobierców osób zmarłych, które zostawiły pieniądze na prowadzonych przez nie kontach - zakłada projekt ustawy o "uśpionych rachunkach", który trafił właśnie do Senatu. Jego autorzy chcieliby, by Sejm zajął się nim już w lutym.

Zysk wypracowany w 2013 r. przez banki komercyjne został w 54,7 proc. przeznaczony na wypłatę dywidendy, a pozostała część zasiliła kapitały banków - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. W efekcie do akcjonariuszy trafiło 7,5 mld zł.