Wrocław

Wrocław

Pod ziemią i wzdłuż zabytków. Bieg przełajowy z historią w tle

Kilkuset uczestników wzięło udział w biegu przełajowym na 10 kilometrów. Główną atrakcją zawodów był bieg przez kamiennogórskie podziemia oraz trasa, prowadząca przez najciekawsze historyczne zabytki aż na Górę Parkową. Organizatorzy postawili na aktywność fizyczną połączoną z edukacją regionalną. - To jedyne zawody tego typu w Polsce, gdzie uczestnicy mogą biec przez podziemne sztolnie - zapewniają pomysłodawcy IV Biegu Zdobywcy Góry Parkowej.

Wrocław stał się stolicą tatuażu

Wrocław po raz czwarty stał się stolicą tatuażu. Przez weekend w stolicy Dolnego Śląska miłośnicy malunków na ciele mogą spotkać się z najlepszymi tatuatorami w Polsce. W sobotę Zaklęte Rewiry odwiedziło rekordowe 4 tysiące osób. - Tatuaż to uzewnętrznienie siebie. Ludzie jak widzą kolorowy malunek, to nie patrzą na to, jak na tatuaż więzienny. W więzieniu przecież się takiego nie zrobi - mówi Adrian, uczestnik Tattoo Konwentu we Wrocławiu.

Szpital we Wrocławiu chce przeszczepiać ręce

Transplantolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu będą przeszczepiać pacjentom ręce. Prawdopodobnie pierwsze operacje odbędą się jeszcze w tym roku. Wrocław może być trzecim ośrodkiem tego typu w Polsce, po Trzebnicy i Gliwicach.

Zachowała się ostatnia świątynia Hitlera. "Miała rozpowszechniać nazizm"

Hitlerowski pomnik "dumy, chwały i siły" oficjalnie upamiętniał ofiary I wojny światowej, w rzeczywistości był miejscem kultywowania nazistowskich idei. Przetrwał do dziś mimo że podobne obiekty, kojarzone z faszystami, były masowo przez Rosjan wysadzane. Teraz zapomniane mauzoleum niszczeje, a władze Wałbrzycha mierzą się z jego trudną historią.

Trzymiesięczny areszt dla podejrzanych o śmiertelne pobicie

Na 3 miesiące do aresztu trafiła kobieta i dwóch mężczyzn podejrzanych o rozbój i pobicie ze skutkiem śmiertelnym - informują dolnośląscy policjanci. Pokrzywdzony zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń kilka dni po zdarzeniu. Teraz podejrzanym grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

Księgozbiory po Tadeuszu Różewiczu trafią do Ossolineum

Rękopisy, korespondencja i książki - cała spuścizna po Tadeuszu Różewiczu trafi do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. - Chcemy, aby te archiwalia pozostały we Wrocławiu - mówi prezydent tego miasta Rafał Dutkiewicz. Czekają go jeszcze rozmowy z rodziną zmarłego przed rokiem poety.

Ukradł "Szachownicę" - jedyną taką skałę na świecie. "Lubi ładne kamienie"

Wygląda jak specjalnie ułożony bruk, ale jest niezwykle cenną skałą. Geolodzy mówią, że "Szachownica" to jedyny taki kamień na świecie. Ktoś właśnie go ukradł. Szybko jednak udało się odzyskać skałę. Złodziej wykopał ją, bo... "lubi ładne kamienie". Teraz stróże prawa zastanawiają się, jakie zarzuty postawić miłośnikowi kamieni.

Pielęgniarki protestują u wojewody. "Żądamy podwyżki o 1500 złotych"

Grupa kilkuset pielęgniarek protestowała w środę pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Kobiety domagają się podwyżek pensji o 1500 złotych, mniejszego obciążenia pracą oraz umów, będących gwarancją stałej opieki nad pacjentami. - Sytuacja jest dramatyczna i nikt nie chce słuchać o naszych problemach - alarmują pielęgniarki z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Niezwykła podróż zaginionej książki. Po 70 latach wróciła na zamek

W tajemniczych okolicznościach po II wojnie światowej z biblioteki na Zamku Książ wywieziono ponad 64 tysiące książek. Ich los do dziś nie jest znany. Nieoczekiwanie, po 70 latach, jedna z książek wróciła do Wałbrzycha. Wiadomo, że ma za sobą długą drogę, bo wędrowała przez Rosję, Niemcy i Tadżykistan.

Na autostradzie okradali tiry z kawy

Obserwowali parkingi przy autostradach, czekali na kierowców tirów, zatrzymujących się na postoju, a następnie dokonywali rabunku. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wraz z niemieckimi funkcjonariuszami rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. - Odzyskaliśmy ponad 1400 kartonów kawy o wartości 160 tysięcy złotych - informuje CBŚ.

157 metrów w dół, kilka godzin pod wodą i rekord. "Myślałem tylko o tym, żeby wyjść"

157 metrów – na taką głębokość zszedł Michał Rachwalski, który pobił rekord Polski w nurkowaniu głębinowym. We wtorek odbyło się otwarcie "kotliny uranowej", czyli podziemnej trasy turystycznej na terenie dwóch byłych kopalni uranu w Kowarach. Kopalnie są w dużej części zalane, a na ich terenie znajduje się najgłębsze nurkowisko w Polsce. To tam również pobito poprzedni rekord Polski w nurkowaniu głębinowym (132 metry). Jak przyznał sam śmiałek, najtrudniejszy był powrót na powierzchnię. Zajął mu on niemal 4 godziny. - W takich momentach myśli się tylko o tym, żeby wyjść - uśmiechał się po wypłynięciu.

Brawurowa jazda nauczyciela. Przewoził uczniów

O mały włos nie doprowadził do wypadku - oceniają jazdę nauczyciela dolnośląscy policjanci, którzy właśnie zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Skierowali też wniosek do sądu o ukaranie 31-latka zakazem prowadzenia pojazdów po tym, jak "w rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego i zasady bezpieczeństwa". Nauczyciel autem przewoził swoich uczniów.

Chodnikiem na skróty przed przedszkolem. "Samochód był centymetry od mojej córki"

Z piskiem opon zahamował przed rowerzystą. Mimo że nieprzepisowo jechał po ścieżce rowerowej i chodniku, nie szczędził ostrych słów cykliście. - Gdy zwróciłem kierowcy uwagę i powiedziałem, że zadzwonię na policję, nic sobie z tego nie zrobił. Tylko wymachiwał rękami - opisuje mężczyzna, który na drogowego pirata zaczaił się z kamerą. Powód? - Dzień wcześniej przejechał centymetry ode mnie i mojej córki, którą odprowadzam do pobliskiego przedszkola - wyjaśnia.

Milionowe granty wyłudzone przez naukowców? Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo w sprawie oszustw jakich mieli dopuścić się pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej przy realizowaniu tzw. grantów zleconych uczelni. Łączna kwota wyłudzonych pieniędzy to ponad 1,75 mln zł. Akt oskarżenia dotyczy 10 osób: 6 pracowników naukowych, kierowników poszczególnych grantów oraz 4 innych osób, które oskarżone są o uczestnictwo w procederze lub dopuszczenie się plagiatu cudzych prac.

Latający dysk i kilkanaście metrów trawy. Pokazy frisbee we Wrocławiu

W sobotę i niedzielę miłośnicy "latającego dysku" promowali ultimate frisbee. Dyscyplina ta zostanie rozegrana we Wrocławiu podczas 10. Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. Zawodnicy na pokazowym treningu udowodnili, że do jej uprawiania wystarczy niewiele: okrągły dysk, kilkanaście metrów trawy i dużo pozytywnej energii.

250-kilogramowa bomba na budowie dworca

Podczas przebudowy dworca PKS we Wrocławiu znaleziono bombę lotniczą ważącą 250 kilogramów. Niewybuch pochodzi z czasów II wojny światowej. Na czas akcji saperów z okolicy ewakuowano ponad 50 osób.