Wielka Brytania

Wielka Brytania

Biorąc pod uwagę naszą historię, trudno być eurosceptykiem. Polska zawsze cierpiała w wyniku rozgrywek europejskich sił, a zyskiwała na jedności - przekonywał w środę w Londynie prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski. Odnosząc się do negocjacji dotyczących brytyjskich planów reformy Unii Europejskiej, powiedział, że polski rząd nie zgodzi się na żadne rozwiązania o charakterze dyskryminującym lub retrospektywnym.

Premier Włoch Matteo Renzi oznajmił w Senacie, że potrzebny jest każdy wysiłek, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Eurepejskiej. Wyraził opinię, że nie można "ślepo" przychylać się do żądań Londynu. Według niego konieczny jest kompromis. Premier Francji Manuel Valls wyraził z kolei nadzieję, że na szczycie unijnych przywódców dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

37-letniemu Tomaszowi B. został przedstawiony zarzut zabójstwa Polaka mieszkającego od dekady w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna - jak zeznali świadkowie - został zaatakowany przez grupę napastników uzbrojonych w maczety, noże i kij bejsbolowy. Polak zmarł krótko po napaści, do której doszło 6 lutego w Bolton niedaleko Manchesteru.

Premier David Cameron pod coraz większą presją. Jak wynika bowiem z sobotniego sondażu, zdecydowana większość Brytyjczyków nie spodziewa się, by ich premier uzyskał dobrą ofertę renegocjacji warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. A to w konsekwencji może znacząco przybliżyć widmo Brexitu.

Londyn porozumiał się z Królestwem Jordanii i zdecydował o przerzuceniu do tego kraju 1,6 tys. żołnierzy. Mają oni przeprowadzić logistyczne gry wojenne, symulując inwazję podobną do tej, jaką w 2003 r. przeprowadziły w Iraku Stany Zjednoczone. Cel ćwiczeń - według anonimowego źródła w brytyjskiej armii - to przygotowanie do ewentualnej konfrontacji z Rosją.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej popiera 45 proc. Brytyjczyków, 36 proc. badanych jest przeciwko - wynika z sondażu YouGov opublikowanego w dzienniku "The Times". To największe poparcie dla tzw. Brexitu od września ubiegłego roku.