Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie jest końcem świata, ale będzie miało poważne konsekwencje, których nie można lekceważyć - uważają eksperci nowojorskiej Rady Stosunków Zagranicznych (CFR).

Brytyjczycy dali sobie wmówić, że nie ma prawdziwego kosztu wyjścia z Unii Europejskiej i że dadzą sobie radę sami - mówił w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. - Zwolennicy Brexitu myślą, że brytyjska gospodarka rozkwitnie bez unijnej biurokracji. Wielką Brytanię czeka znacząca recesja - dodał.

Sukces Brexitu wywołał zaniepokojenie wśród członków brytyjskiej społeczności na Gibraltarze, która głosowała niemal jednolicie za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE. Spowodował też obawy przed utratą pracy wśród Hiszpanów zatrudnionych na terenie brytyjskiej enklawy.

Wycofywanie się firm z Wielkiej Brytanii, utrudniony dostęp do mieszkań komunalnych i spadek inwestycji - to możliwe scenariusze po Brexicie według dziennikarzy TVN24BiS. Jak decyzja większości Brytyjczyków może wpłynąć na Polaków?

Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie wpływa aktualnie na realizację unijnej polityki spójności w Polsce; wielkość funduszy UE dla Polski w ramach tej polityki na lata 2014 - 2020 pozostaje bez zmian - podał w piątek resort rozwoju.

Przy zmienności na rynkach coraz większe znaczenie będą miały fundamenty gospodarki, a polska gospodarka ma je silne, jest zrównoważona wewnętrznie i zewnętrznie - zapewnił Narodowy Bank Polski w piątkowym komunikacie, wydanym w związku z Brexitem.

Brexit stał się faktem. Za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zagłosowała większość osób głosujących w referendum. Jednak poza szeregiem negatywnych konsekwencji Brexit stwarza też pozytywne szanse dla naszego kraju.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wezwała w piątek Unię Europejską i Wielką Brytanię, by wspólnie zapewniły "łagodną transformację" stosunków gospodarczych po opowiedzeniu się przez Brytyjczyków za wyjściem ze Wspólnoty.