Wielka Brytania

Wielka Brytania

"Gabinet cieni" labourzystów rozmawiał o brexicie. Przekaz po zebraniu niejasny

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał we wtorek Partię Konserwatywną do organizacji referendum w sprawie rządowego planu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zapowiedział, że jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem we Wspólnocie, choć nie byłby temu przeciwny, jeżeli Zjednoczone Królestwo wyszłoby z niej po zmianie rządów i negocjacjach przeprowadzonych przez laburzystów.

Zgrzyt nad Atlantykiem. Brytyjski ambasador "nie jest lubiany w USA"

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że nie będzie utrzymywał kontaktów z brytyjskim ambasadorem w tym kraju Kimem Darrochem, który "nie jest lubiany w USA". W poufnych depeszach do władz w Londynie ambasador skrytykował administrację Trumpa.

"Otwarci na wszystkie talenty". Brytyjscy żołnierze na paradzie równości w Londynie

Samoloty brytyjskiego wojskowego zespołu akrobacyjnego Red Arrows uświetniły w ten weekend londyńską paradę równości, czyli Pride in London. Defilowali w niej też żołnierze pozostałych rodzajów sił zbrojnych, które podkreślają: jesteśmy otwarci na wszystkie talenty, niezależnie od orientacji seksualnej. W Polsce drzwi do służby wojskowej pozostają zamknięte dla osób transseksualnych.

"Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni oświadczeniem Iranu"

Prezydent Francji Emmanuel Macron uznał w niedzielę za złamanie zobowiązań porozumienia nuklearnego decyzję władz Iranu o rozpoczęciu wzbogacania uranu powyżej limitu z tego układu - przekazał Reutersowi urzędnik z Pałacu Elizejskiego. Także Londyn i Berlin w niedzielę wezwały Teheran do zakończenia działań podważających zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego

Irański duchowny: odpowiedzieliśmy na drona, odpowiemy na zatrzymanie tankowca

Brytyjczycy powinni bać się odwetu Teheranu za przejęcie irańskiego tankowca na Gibraltarze - powiedział agencji Fars irański duchowny Mohammad Ali Musavi Dżazadżeri. W czwartek żołnierze brytyjskiej piechoty morskiej zajęli tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniem, że transportował ropę do Syrii z naruszeniem sankcji ONZ.

Obaj kandydaci nie chcą backstopu. Johnson mówi o "moralnym szantażu" Brukseli

Kandydaci do zastąpienia Theresy May na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, Boris Johnson i Jeremy Hunt, zadeklarowali we wtorek, że będą żądali od Unii Europejskiej zrezygnowania z mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tak zwanego backstopu) w ramach umowy w sprawie brexitu. Johnson ocenił, że presja Brukseli na zachowanie mechanizmu awaryjnego sprowadza się do "moralnego szantażu".

Odwrócili się plecami podczas "Ody do radości". Pierwsza sesja europarlamentu

Deputowani eurosceptycznej Partii Brexitu odwrócili się plecami do prezydium Parlamentu Europejskiego w trakcie odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Stało się to we wtorek podczas pierwszej sesji plenarnej nowego europarlamentu w Strasburgu. Na zdjęciach widać także dwoje polskich europosłów z Prawa i Sprawiedliwości, którzy początkowo nie podnieśli się z miejsc, gdy zabrzmiała "Oda do radości".

Jedenaście połączeń z "Amirem". Nowe ustalenia w sprawie ataku na Skripala

Oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Denis Siergiejew koordynował z hotelu w centrum Londynu atak na Siergieja Skripala, byłego pułkownika GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego - podali niezależni eksperci i dziennikarze z międzynarodowej grupy Bellingcat. Wcześniej dziennikarze BBC ujawnili, że Siergiejew miał dowodzić grupą operacyjną, która w marcu zeszłego roku dokonała zamachu na Skripala i jego córkę w brytyjskim Salisbury.

Londyn grozi Pekinowi "poważnymi konsekwencjami", Pekin potępia słowa Trumpa

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt ostrzegł we wtorek przed "poważnymi konsekwencjami", jeśli Chiny nie uszanują podstawowych praw i wolności mieszkańców Hongkongu. Zapisane one zostały w chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 roku. Pekin tego samego dnia potępił natomiast słowa Donalda Trumpa. Amerykański prezydent zasugerował, że demonstranci, którzy wdarli się w poniedziałek do siedziby parlamentu w Hongkongu, szukali demokracji.

"Skrajne zaniepokojenie" po doniesieniach z Iranu

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i premier Izraela Benjamin Netanjahu wyrazili zaniepokojenie w związku z tym, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit przewidziany w międzynarodowym porozumieniu. "Nie złamaliśmy porozumienia nuklearnego" z 2015 roku - napisał w odpowiedzi irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Od 50 lat jest następcą tronu. Jubileusz księcia Karola

Następca brytyjskiego tronu książę Karol obchodził w poniedziałek 50. rocznicę uroczystego otrzymania tytułu księcia Walii. Wziął udział w spotkaniu z beneficjentami Funduszu Książęcego (Prince's Trust), wspierającego osoby z trudnym startem życiowym.