Wielka Brytania

Wielka Brytania

Premier rządu szkockiego Nicola Sturgeon zapowiedziała, że uda się w środę do Brukseli na rozmowy o przyszłości Szkocji w Unii Europejskiej. Spotka się tam z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Według telewizji Sky News spotkania ze Sturgeon odmówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Mówienie o nowym unijnym traktacie w reakcji na referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej, jest stratą czasu - powiedział w poniedziałek minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Minister zabezpieczenia socjalnego Wielkiej Brytanii Stephen Crabb rozważa możliwość ubiegania się przywództwo w Partii Konserwatywnej po Davidzie Cameronie - podała w poniedziałek telewizja Sky News, powołując się na swe źródła.

Po referendum w Wielkiej Brytanii europosłowie pozostają w Parlamencie Europejskim, dopóki ich kraj nie opuści Unii Europejskiej. Mogą jednak, wskutek politycznej presji, stracić wpływy i stanowiska w komisjach PE. Mogą też sami zrezygnować, choć nie ma sygnałów, aby jacyś chcieli to zrobić.

Wielka Brytania jest jednym z krajów z największą składką do unijnego budżetu. Każdego roku do wspólnej kasy przekazuje 12,9 mld funtów (ok. 69 mld zł). Przykładowo Polska wpłaciła w tym czasie "zaledwie" 2,5 mld funtów (ok. 13,35 mld zł). O ile unijny budżet - bez brytyjskich pieniędzy - będzie uboższy?

Ambasada RP w Londynie wyraziła zaniepokojenie atakami na polską społeczność w Wielkiej Brytanii, do których doszło w ciągu ostatnich dni. Brytyjskie media piszą zaś o fali rasistowskich incydentów i wiążą je z wynikiem referendum, w którym obywatele Zjednoczonego Królestwa opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Unia Europejska jako projekt w dalszym ciągu będzie się rozwijać i wszyscy będziemy się do tego przykładać. Będziemy starali się przekonać obywateli, że UE jest przyszłością, że może rozwiązać problemy, które napotykają oni w swoim codziennym życiu - powiedział czeski szef MSZ Lubomir Zaoralek po konsultacjach szefów dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz szefa MSZ Niemiec nt. konsekwencji Brexitu.

Choć do tej pory nie trzeba było po nią sięgać, procedura opuszczenia Unii Europejskiej została opisana w Traktacie Lizbońskim. Po zwycięstwie zwolenników wyjścia z UE w czwartkowym referendum zasady te będzie wprowadzać w życie Wielka Brytania.

Decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE może doprowadzić do niestabilności na rynkach finansowych, ale nasza gospodarka jest na tyle silna, że poradzimy sobie z wyzwaniem, jakie przed nami stoi - oświadczył w poniedziałek brytyjski minister finansów George Osborne.

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji przygotowali dziewięciostronicowy dokument zatytułowany "Silna Europa w świecie niepewności". Zawarte w nim propozycje mają na celu wzmocnienie Unii Europejskiej i dotyczą m.in. wspólnej polityki migracyjnej i bezpieczeństwa - informuje Reuters.

- Mamy w Unii kryzys i właściwą odpowiedzią na niego nie jest trwanie w tym, co jest, bo to skończy się katastrofą. Jeśli nie dojdzie do reformy w Unii, kolejne kraje mogą chcieć podjąć taką decyzję jak Wielka Brytania - komentuje Brexit w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński.