Wielka Brytania

Wielka Brytania

Szymański: Polska przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie brexitu

Polska konstruktywnie przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie daty brexitu wraz z jego uzasadnieniem - zapowiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że "bezumowny brexit" jest szkodliwy dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, dlatego trzeba go uniknąć, a przesunięcie daty brexitu może być tu pomocne.

Izba Gmin za opóźnieniem brexitu

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z Unii Europejskiej lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą. Za uchwałą opowiedziało się 412 deputowanych. Przeciw oddano 202 głosy.

"Cyrk trwa, akrobaci wydają się jednak wyczerpani". Media o brexicie

Wynik głosowań w sprawie bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej udowodnił, że rząd utracił kontrolę nad tym procesem - oceniły w czwartek brytyjskie media. Prasa skrytykowała też eurosceptycznych posłów za przedstawianie nierealnych rozwiązań obecnego kryzysu. Do sytuacji wokół brexitu odniosła się także włoska "Corriere della Sera", określając ją jako "tragikomiczną".

Komisja Europejska: Unia gotowa na brexit z umową lub bez

Unia Europejska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie - skomentował w środę wieczorem rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Izba Gmin przeciw "twardemu brexitowi"

Izba Gmin przegłosowała uchwałę, w której opowiedziano się przeciwko opuszczeniu Unii Europejskiej bez umowy. Za było 321 deputowanych. Przeciw oddano 278 głosów. Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że pomimo przyjęcia uchwały w przypadku braku większości dla innego rozwiązania "twardy brexit" pozostaje domyślnym scenariuszem w świetle prawa międzynarodowego.

Fregata rakietowa kontra wzburzone morze. Burza Gareth w Wielkiej Brytanii

We wtorek należąca do Królewskiej Marynarki Wojennej fregata rakietowa HMS Sutherland musiała stawić czoła potężnym falom. Przyczyną gwałtownej pogody jest burza Gareth. W całej Irlandii i w wielu regionach Wielkiej Brytanii obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed silnymi porywami wiatru.

Spór o brexit w dziesięciu punktach

Rezygnacja z awaryjnego mechanizmu w sprawie Irlandii, tak zwanego backstopu, podważałaby istotę Unii Europejskiej. Akceptacja tego mechanizmu podważałaby z kolei istotę brexitu - podkreśla Maciej Sokołowski. Korespondent TVN24 i TVN24 BiS z Brukseli w punktach wyjaśnia źródła sporu o treść umowy, na której warunkach Wielka Brytania chce opuścić Unię.

"Impas można rozwiązać tylko w Wielkiej Brytanii"

Unijni liderzy wyrazili we wtorek wieczorem żal z powodu wyniku głosowania w Izbie Gmin, która odrzuciła "porozumienie rozwodowe" Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ich zdaniem impas może być teraz przełamany tylko w Zjednoczonym Królestwie.

"Prawnie wiążące zmiany" w porozumieniu o brexicie

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May poinformowali, że porozumieli się w sprawie "prawnie wiążących" zapisów w projekcie porozumienia dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na wtorek zaplanowana jest publikacja szczegółowej analizy prawnej proponowanych zmian.