Wielka Brytania

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii wybuchła fala oburzenia po tym, jak jeden z tabloidów opublikował tekst zarzucający brytyjskiej premier niestosowny strój w trakcie spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem. Wielu wyraziło swoje oburzenie artykułem, zarzucając redakcji seksizm.

Brytyjski minister ds. imigracji Robert Goodwill zapowiedział, że jeszcze we wrześniu rozpocznie się budowa muru oddzielającego tzw. dżunglę w Calais, w której przebywa ok. 10 tys. migrantów, od autostrady prowadzącej w kierunku kanału La Manche.

Brytyjski sąd skazał radykalnego kaznodzieję Anjema Choudary'ego na pięć lat i sześć miesięcy więzienia. Wcześniej ława przysięgłych uznała go winnym zachęcania do wspierania tzw. Państwa Islamskiego.

Chcemy, żeby winni zbrodni na Polaku w Harlow zostali ukarani - oświadczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak w Londynie. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził z kolei, że przypomniał władzom brytyjskim, że Polacy na Wyspach płacą podatki, dlatego "zasługują na ochronę i opiekę". Ministrowie oraz szef policji polecieli do Londynu w związku z atakami na Polaków.

Policyjne statystyki pokazują, że po Brexicie w Wielkiej Brytanii częściej dochodzi do ataków motywowanych nienawiścią - alarmuje Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Przytacza ubiegłotygodniowy raport ONZ, w którym jako jedną z przyczyn wzrostu takich nastrojów wskazano "dzielącą" i "ksenofobiczną" kampanię zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania poinformowała, że mianowała swego pierwszego od 2011 roku ambasadora w Iranie, co jest przejawem dążeń do rozszerzenia współpracy między obu państwami.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Wielkiej Brytanii wzrósł w sierpniu do poziomu 52,9 wobec 47,4 w lipcu. To największy wzrost w 20-letniej historii badań. Kurs funta poszybował i jest najwyższy od siedmiu tygodni.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może doprowadzić do tego, że japońskie firmy opuszczą kraj - ostrzegają władze Japonii. Chodzi o wielu inwestorów z sektora motoryzacyjnego, w tym m.in. o Toyotę. która posiada fabryki też w Polsce. Powstające w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach silniki i skrzynie biegów trafiają obecnie do Wielkiej Brytanii.

Zobacz, jaka piękna katastrofa - powiedziałby pewnie Grek Zorba, widząc niezwykły spektakl, jaki w niedzielną noc zorganizowali na Tamizie londyńczycy. 350 lat po pożarze, który strawił większość miasta, w stolicy Wielkiej Brytanii spalono ogromną, 120-metrową replikę XVII-wiecznego Londynu.

Prezydent Barack Obama i brytyjska premier Theresa May przeprowadzili rozmowę przed rozpoczęciem szczytu G20. Zapowiedzieli, że oba kraje będą dążyć do wzmocnienia więzi handlowych. Obama zaznaczył, że USA nie mają mocniejszego partnera niż Wlk. Brytania.

Co najmniej kilkaset osób w sobotę po południu wzięło udział w marszu milczenia dla upamiętnienia 40-letniego Arkadiusza J. - Polaka, który w poniedziałek zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w ataku nastolatków w Harlow na południowym wschodzie Anglii.

"Promujmy kolarstwo" - apelują do władz brytyjscy olimpijczycy. I proszę premier Theresę May o dodatkowe fundusze na ścieżki rowerowe. Od wielu lat problem ten dotyka choćby Manchester. Miasto jest krytykowane za brak infrastruktury dla rowerzystów. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.