Wielka Brytania

Wielka Brytania

Dwóch takich, co wygrało na brexicie. I cała reszta przegranych

Kto zyskał politycznie na brexicie, a kto stracił? W Wielkiej Brytanii z pewnością jest co najmniej jedna osoba, którą wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wyniosła na szczyty. Inny polityk może mówić zaś o osiągnięciu celu, o którym marzył od dawna.

Od słów Camerona do triumfu Johnsona. Tak wyglądał rozwód z Unią

W zamierzeniu miało pójść szybko i łatwo - tak obiecywali zwolennicy brexitu. Zamiast tego mieliśmy trzy i pół roku nerwów i niepewności przeplatanych z irytacją i znudzeniem. Co działo się między dniem, kiedy Brytyjczycy powiedzieli "nie" Unii Europejskiej, a dniem, w którym w końcu ją opuszczają.

FBI chciało przesłuchać księcia Andrzeja. "Nie wykazał żadnej współpracy"

Federalne Biuro Śledcze i amerykańscy prokuratorzy chcieli przesłuchać księcia Andrzeja w ramach śledztwa dotyczącego wykorzystywania seksualnego nieletnich dziewcząt przez zmarłego w więzieniu miliardera Jeffreya Epsteina, jednak członek brytyjskiej rodziny królewskiej nie chce współpracować - poinformował prokurator dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku Geoffrey Berman.

Para książęca i premier Johnson spotkali się z ocalałymi z Zagłady

Jako premier jestem odpowiedzialny za to, by zrobić wszystko, co możliwe, aby wyeliminować antysemityzm - powiedział w poniedziałek szef brytyjskiego rządu Boris Johnson. Książę William oddał hołd swojej prababce, księżniczce Alicji, która w czasie II wojny światowej udzielała schronienia żydowskiej rodzinie.

Brytyjczycy szykują się na brexit. Amerykanie chcą umowy

Podczas wizyty w Londynie amerykański minister skarbu Steven Mnuchin złożył deklarację dotyczącą umowy handlowej z Wielką Brytanią. Zapewnił, że Stany Zjednoczone chcą ją uzgodnić do końca 2020 roku. - Czekamy na kontynuację wspaniałych stosunków handlowych - dodał.

Tusk pożegnał Wielką Brytanię

W piątek Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisali porozumienie dotyczące wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Wydarzenie to na Twitterze skomentował również Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej.

Jest zgoda królowej, ustawa o brexicie wchodzi w życie

Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. To oznacza, że niezbędny do uporządkowanego brexitu akt prawny zaczął obowiązywać. Teraz Wielką Brytanię czeka niemal roczny okres przejściowy.

Brexit faktem

Brytyjski parlament 22 stycznia ostatecznie poparł proponowany przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Trzy i pół roku od referendum, które zdecydowało o opuszczeniu Wspólnoty, Brytyjczyków od tego faktu dzieli już tylko podpis królowej. Brexit ma nastąpić 31 stycznia.