Wielka Brytania

Wielka Brytania

Ciepłe i suche czy mokre i deszczowe? Jakie naprawdę jest lato na Wyspach Brytyjskich? Odpowiedź dają dane klimatyczne z ostatnich 30 lat, które podsumowało Met Office.

Już drugi raz w tym roku w południowoangielskim hrabstwie Dorset z nadbrzeżnych klifów runęła ziemia. Znalazła się pod nią trójka osób spacerujących po popularnej plaży. 22-letnia kobieta zmarła.

- Ludzie żyjący na wybrzeżu są zdrowsi od tych, którzy mieszkają w innych regionach kraju - ustalili badacze z Uniwersytetu w Exeter. Naukowcy mają nadzieję, że niebawem uda im się przekonać rząd do wykorzystania terenów nadmorskich w charakterze "lekarstwa" dla Brytyjczyków.

Ogień olimpijski coraz bliżej Londynu. Za 13 dni zapłonie na stadionie dając znak do rozpoczęcia igrzysk. Na razie przemierza w sztafecie Wyspy Brytyjskie. A trasę ma uciążliwą z powodu rzęsiście padającego deszczu.

Od Diamentowego Jubileuszu królowej Elżbiety II po igrzyska olimpijskie. Tegoroczne lato jest bez wątpienia w Wielkiej Brytanii - a przede wszystkim w Londynie - okresem większych i mniejszych widowisk. Niestety część z nich zakłócił lub może zakłócić deszcz.

Wyjątkowo silne ulewy, jakie od kilku dni nękaja Wielką Brytnię, doprowadziły do utworzenia internetowego systemu ostrzegania powodziowego. Umożliwia on śledzenie obszarów, które są bezpośrednio zagrożone zalaniami i powodziami. Aktualizowana na bieżąco mapa obejmuje obszary Anglii i Walii.

Zalania domów, zamknięcia dróg oraz chaos w komunikacji - to efekty silnych ulew w Wielkiej Brytanii. Pogoda dała się też we znaki fanom Formuły1 - deszcz wymusił półtoragodzinną przerwę w wyścigu kwalifikacyjnym do Grand Prix Wielkiej Brytanii, a zawodnicy mieli sporo problemów na śliskiej nawierzchni. Wcześniej organizatorzy kwalifikacji w Silverstone apelowali nawet, żeby widzowie rezygnowali z oglądania wyścigu na torze.

Deszcz moczy korty Wimbledonu i wiele wskazuje na to, że Agnieszka Radwańska zagra o finał na mokrej nawierzchni. W drugim tygodniu wielkoszlemowego turnieju z pulą nagród 16,1 mln funtów tenisiści będą rywalizować nie tylko ze sobą, ale i z fatalną pogodą. Tak przynajmniej zapowiadają niemal katastroficzne prognozy meteorologów.

Mimo zachmurzonego nieba tysiące ludzi zgromadziło się w Stonehenge z okazji przesilenia letniego. Ciężkie chmury nie rozeszły się jednak ani na moment, tak więc poganie i druidzi nie mogli oglądać wschodu słońca rozpoczynającego najdłuższy dzień roku. Niezrażeni napawali się jednak "magiczną" atmosferą.

Determinacja Londynu w sprawie utrzymania Falklandów jest nieugięta - oświadczył brytyjski premier David Cameron w czwartek, w 30. rocznicę wygranej wojny z Argentyną o archipelag u wybrzeży Patagonii. Z kolei prezydent Argentyny Cristina Fernandez powiedziała, że fakt, iż Falklandy pozostają pod władzą Londynu "jest afrontem dla świata, o którym wszyscy marzymy".

Wielka Brytania ugina się pod opadami deszczu. Niektóre rejony są podtapiane już od kilku dni, a wciąż pada - i to tak intensywnie, że wzrasta zagrożenie powodziowe na obszarach, które jak dotąd nie ucierpiały. W wielu miejscach Walii i południowo-zachodniej Anglii też ogłoszono stany alarmowe.

150 osób trzeba było ewakuować z domów i kempingów z zalanych terenów zachodniej Walii. W akcji oprócz około 100 strażaków uczestniczyły łodzie ratunkowe i helikoptery Brytyjskich Sił Powietrznych. Powódź to wynik gwałtownych opadów, które nawiedziły zachód i południe regionu.

Nawet niewinny kontakt z przedstawicielem płci przeciwnej może dodać blasku kobiecej twarzy - dowodzą badania brytyjskich naukowców. W jego wyniku temperatura skóry rośnie, a u niektórych pań jest to wzrost nawet o jeden stopień Celsjusza.

Ogień olimpijski dotarł w piątek do Wielkiej Brytanii. Został przetransportowany z Aten samolotem, który wylądował w morskiej bazie sił powietrznych Culdrose w południowo-zachodniej Anglii.