Wielka Brytania

Wielka Brytania

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May rozmawiali w środę w Brukseli o możliwych alternatywnych rozwiązaniach w sprawie granic Irlandii Północnej po brexicie. May, która domaga się gwarancji, że kontrowersyjny mechanizm awaryjny (backstop) będzie tymczasowy, poinformowała o osiągnięciu postępu w negocjacjach.

Nazywana przez media "panną młodą dżihadu" 19-letnia Shamima Begum, która w 2015 roku wyjechała z Londynu do Syrii, gdzie wyszła za bojownika tak zwanego Państwa Islamskiego, skrytykowała rząd Wielkiej Brytanii za wszczęcie procedury dotyczącej pozbawienia jej brytyjskiego obywatelstwa. Begum przebywa z nowo narodzonym synem w obozie dla uchodźców w Syrii. Stara się o powrót do Wielkiej Brytanii.

Hiszpański okręt w pobliżu Gibraltaru został zmuszony przez brytyjską marynarkę do odpłynięcia - poinformowały władze Gibraltaru. Hiszpańska jednostka starała się sama zmusić przebywające tam statki handlowe do odpłynięcia z kotwicowiska na brytyjskich wodach terytorialnych.

W piątkowej rozmowie telefonicznej zapewniłem premier Wielkiej Brytanii Theresę May, że Polska opowiada się za rozwiązaniem w sprawie brexitu, które będzie dobre i dla Unii Europejskiej, i dla Wielkiej Brytanii - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu" - podkreślił.

Izba Gmin będzie musiała wybrać pomiędzy zaakceptowaniem projektu umowy proponowanej przez premier Theresę May lub znaczącym opóźnieniem brexitu - miał stwierdzić główny brytyjski negocjator w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Olly Robbins. Jego słowa, często sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Londynu, według doniesień mediów miały zostać podsłuchane w hotelowym barze.

Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Alex Younger będzie poproszony o pozostanie na stanowisku, mimo przekroczenia wieku emerytalnego. Celem jest zapewnienie stabilności instytucji w chwili spodziewanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - podał dziennik "The Times".

Brytyjski parlament nie poprze wynegocjowanego przez premier Theresę May porozumienia o brexicie, dopóki tak zwany backstop nie zostanie w nim ograniczony czasowo - we wtorek oświadczyła przewodnicząca Izby Gmin Andrea Leadsom. Jak podkreśliła, niekoniecznie oznacza to, że obecne porozumienie z Unią Europejską musi być renegocjowane.

97-letni książę Filip nie ma już prawa jazdy. Zrzekł się go - poinformował w sobotę Pałac Buckingham. Decyzja zapadła po wypadku samochodowym, do którego doszło w styczniu z udziałem męża brytyjskiej królowej Elżbiety II w pobliżu królewskiej posiadłości w Sandringham.