Wielka Brytania

Wielka Brytania

Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotkał się z weteranami operacji z czasów II wojny światowej. Hołd polskim weteranom złożył także książę Walii - poinformował Sztab Główny Wojska Polskiego.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas środowej wizyty w Wielkiej Brytanii z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Spotkanie szefów rządów odbyło się przy okazji uroczystych obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Rozmawiał również między innymi z prezydentem USA Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Prezydent Donald Trump ocenił, że relacja Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych jest "najwspanialszym sojuszem, jaki świat kiedykolwiek widział". Jednocześnie wezwał kraje NATO do zwiększenia wydatków na obronność. Brytyjska premier Theresa May oceniła z kolei, że oba rządy zgadzają się co do "nowych i ewoluujących wyzwań dla naszego bezpieczeństwa i sposobu życia", ale przyznała, że różnią się w ocenie koniecznych do podjęcia działań.

Znaczenie i głębię relacji brytyjsko-amerykańskich podkreślili królowa Elżbieta II i prezydent USA Donald Trump. Wygłosili przemówienia podczas uroczystego bankietu w Pałacu Buckingham wydanego w poniedziałek wieczorem. Oboje przypomnieli wydarzenia sprzed 75 lat, czyli lądowanie aliantów w Normandii w czasie II wojny światowej, 6 czerwca 1944 roku.

Od odwiedzin w Pałacu Buckingham prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Elżbieta II oprowadziła go po królewskiej rezydencji. Prezydent odwiedził też księcia Karola i wypił z nim herbatę. Wieczorem odbędzie się zaś bankiet, którego goście uczczą trwające od wieków relacje między dwoma krajami. W sali balowej królewskiej rezydencji zasiądzie do stołu 170 osób.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w wywiadzie dla "Sunday Timesa", że lider eurosceptycznej Partii Brexitu Nigel Farage powinien zostać brytyjskim negocjatorem do spraw wyjścia z Unii Europejskiej. Trump dodał, że byłby gotów poprzeć bezumowne opuszczenie Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Kandydat na lidera torysów i premiera Wielkiej Brytanii, minister środowiska Michael Gove napisał we wtorek na Twitterze, że Zjednoczone Królestwo musi wyjść z Unii Europejskiej przed brytyjskimi wyborami parlamentarnymi, bo w przeciwnym wypadku wygrają je laburzyści.

Rządząca Partia Konserwatywna przedstawiła w piątek harmonogram wyboru następcy Theresy May na stanowisku przywódcy ugrupowania oraz premiera Wielkiej Brytanii. Według planów proces powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca. Z liczących się polityków jako pierwsi wolę ubiegania się o tę funkcję ogłosili były szef MSZ Boris Johnson oraz obecny, Jeremy Hunt.