Wielka Brytania

Wielka Brytania

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek na Downing Street, gdzie weźmie udział w spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Następnie oboje wezmą udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem ministrów obu rządów.

Doniesienie o dronach latających nad londyńskim lotniskiem Gatwick spowodowały całkowity paraliż tego portu lotniczego, jednego z największych w Wielkiej Brytanii. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymano wszystkie starty i lądowania.

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w środę okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo, którego obecność władze w Kijowie tłumaczą zaostrzeniem sytuacji w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym i Azowskim.

Rosyjski statek handlowy, który utknął na mieliźnie przy południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii, został ściągnięty przez trzy brytyjskie okręty ratownicze i jest odholowywany na otwarte morze - poinformowała we wtorek agencja Reuters. Na pokładzie statku jest 18 osób załogi.

Unijna "27" potwierdziła na swym szczycie, że mechanizm awaryjny dotyczący granicy irlandzkiej ma być tymczasowy, a rozmowy w sprawie przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią powinny rozpocząć się tak szybko jak możliwe po zatwierdzeniu umowy o brexicie przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że jeszcze przed szczytem Unii Europejskiej spotka się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, by przeprowadzić rozmowy "ostatniej chwili". Unijna "27" przygotowuje deklarację o gwarancjach dla Londynu. Do Brukseli przybył także po południu premier Mateusz Morawiecki.

Posłowie brytyjskiej Partii Konserwatywnej w środę wieczorem przegłosowali wotum zaufania wobec przewodniczącej ugrupowania i premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Oznacza to, że May zachowa obie funkcje, a przez kolejne 12 miesięcy nie będzie można jej odwołać z funkcji szefowej partii.

Planowane na 11 grudnia głosowanie w brytyjskim parlamencie w sprawie przyjęcia porozumienia z Unią Europejską o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty zostało przełożone - poinformowała w poniedziałkowym wystąpieniu premier Theresa May.