Kosmos

Kosmos

Próby znalezienia form życia na Marsie mogą zakończyć się sukcesem. Amerykańscy naukowcy przestrzegają jednak, żebyśmy nie spodziewali się obcych rodem z filmów, ale... mikrobów. Ponadto bakterie mogą odnaleźć się nie na samym Marsie, tylko na jego księżycu - Fobosie (gr. "Strach").

Jeśli macie jakieś przesłanie dla przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji, przed Wami szansa, żeby wysłać je w kosmos. 35 lat po dotarciu do Ziemi "Sygnał Wow!", tajemniczy przekaz radiowy nieznanego autorstwa, przypisywany kosmitom, doczeka się wreszcie odpowiedzi od ludzkości. Każdy może do niej dorzucić swoje trzy grosze, czyli 140 znaków... za pośrednictwem Twittera.

Szkoccy badacze chcą walczyć z niebezpiecznymi dla Ziemi asteroidami za pomocą powszechnie używanego narzędzia - lasera. Ich pomysł - znacznie różniący się od idei wycelowania w kosmiczne skały broni nuklearnej - może wyznaczyć nowy kierunek myślenia naukowców o tym, jak ocalić Ziemię przed zagładą.

Chiński statek załogowy Shenzhou 9 z trzema astronautami na pokładzie połączył się na orbicie w trybie sterowania ręcznego z modułem bezzałogowym Tiangong 1. To pierwszy tego typu manewr w historii chińskiej kosmonautyki.

To prawdopodobnie meteor, który w środę przeleciał po niebie nad Kolorado, uziemił samoloty, za pomocą których straż pożarna próbowała ugasić ogień szalejący od tygodnia nieopodal Colorado Springs.

Rosyjscy kosmonauci wyjdą w przestrzeń kosmiczną i zainstalują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dodatkowe panele. Dzięki temu zyska ona lepszą ochronę przed kosmicznymi śmieciami.

Kosmiczne pozdrowienia po chińsku dotarły na Ziemię z orbity. Państwo Środka chwali się swoją czwartą załogową misją w Kosmos, misją wyjątkową, ponieważ pierwszy raz w historii członkiem załogi jest kobieta.

Na orbitę okołoziemską, gdzie w poniedziałek wysłano załogę chińskich astronautów, dotarł pierwszy e-mail. Komunikacja działa sprawnie i misja odbywa się bez problemów. Na pokładzie kosmicznej kapsuły jest pierwsza w historii chińska astronautka.

Należąca do NASA sonda Cassini wykryła jeziora metanu w tropikalnym rejonie księżyca Saturna - Tytana. Odkrycie zaskoczyło naukowców, ponieważ sądzili, że takie zbiorniki występują wyłącznie w okolicach biegunów Tytana.

Bulterier albo Smok Szczęścia z "Niekończącej się opowieści" - takie kształty w satelitarnym zdjęciu skutej lodem Zatoki Hudsona dostrzegli nasi redaktorzy. Naukowcy alarmują, że okres, kiedy akwen wygląda tak malowniczo, może się znacznie skrócić.

Pierwszy chiński załogowy statek kosmiczny osiągnął wyznaczoną orbitę. Kapsuła została wyniesiona w przestrzeń okołoziemską w sobotę przez rakietę Długi Marsz 2. Cel misji to przeprowadzenie eksperymentów medycznych i przećwiczenie manewrów cumowania do laboratorium orbitalnego.

Bezzałogowy wahadłowiec Pentagonu X-37B, który spędził ponad rok na orbicie w celu wiadomym tylko nielicznym amerykańskim wojskowym, wrócił na Ziemię. W sobotę wylądował w kalifornijskiej bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Start statku kosmicznego Shenzhou 9, na pokładzie którego znalazła się m.in. 33-letnia Liu Yang, odbył się tak jak planowano - w sobotę o godz. 12.37 czasu polskiego. Oznacza to, że Chiny mają już swoją pierwszą kobietę w kosmosie.

Chińczycy po raz pierwszy wyślą w przestrzeń kosmiczną kobietę, dokładnie 49 lat po tym, jak w Kosmosie znalazła się Walentina Tierieszkowa. - Czuję się nieskończenie dumna, że będę reprezentować miliony chińskich kobiet w Kosmosie - powiedziała 33-letnia Liu Yang, której powierzono tę misję. Start rakiety z trójką chińskich astronautów zaplanowano na sobotę.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła w środę na orbicie rentgenowski teleskop NuStar, po którym astronomowie obiecują sobie wiele nowych informacji o czarnych dziurach oraz o powstawaniu i ewolucji galaktyk. Start rakiety z urządzeniem odbywał się nietypowo - z samolotu zamiast z powierzchni Ziemi.

W sobotę badacze NASA zajęli się nie spoglądaniem w niebo, lecz… sprzedażą ciasteczek i czyszczeniem butów. Ich nietypowa aktywność była protestem przeciwko cięciom budżetowym, jakie w 2013 roku zamierza wprowadzić w niektórych programach prezydent USA Barack Obama.

- Jesteśmy zdania, że trafiliśmy na świadków bardzo dawnych czasów - mówi Alexander Kashlinsky z NASA. Należący do Agencji Kosmiczny Teleskop Spitzera prawdopodobnie wypatrzył grupę pierwszych obiektów, jakie powstały po Wielkim Wybuchu, z którego zdaniem niektórych wyłonił się Wszechświat. Mogą sobie one liczyć nawet 13 mld lat.