Kosmos

Kosmos

Zimowa aura potrafi być urzekająca. Szczególnie z kosmosu. Niezwykłe zdjęcie ośnieżonych stoków wybuchającego wulkanu Kizimen w syberyjskiej części Rosji wykonał radiometr umieszczony na satelicie Terra.

Miało być zupełnie inaczej. Sonda Fobos-Grunt leciała zbadać powierzchnię jednego z księżyców Marsa, by przynieść sukces i dumę dawnym zdobywcom kosmosu. Rosyjskiej agencji kosmicznej pozostało jednak bierne obserwowanie nieudanej misji i zgadywanie, gdzie spadnie próbnik. A spaść ma już w niedzielę.

Według rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, fragmenty marsjańskiego próbnika Fobos-Grunt, nad którym utracono kontrolę po jego wejściu na orbitę wokółziemską, spadną do Atlantyku. Wcześniej spodziewano się, że sonda zatonie w Oceanie Indyjskim.

Według rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, fragmenty marsjańskiego próbnika Fobos-Grunt, nad którym utracono kontrolę po jego wejściu na orbitę wokółziemską, spadną do Atlantyku.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) musi w piątek przesunąć się, żeby zejść z drogi kawałkowi "kosmicznego złomu". Astronauci odpalą silniki stacji, żeby uniknąć kolizji z fragmentem starego satelity komunikacyjnego.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) musi w piątek przesunąć się, żeby zejść z drogi kawałkowi "kosmicznego złomu". Astronauci odpalą silniki stacji, żeby uniknąć kolizji z fragmentem starego satelity komunikacyjnego.

Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców wskazują, że w Drodze Mlecznej planety są powszechniejsze od gwiazd. Takie rewelacje przynosi najnowszy numer "Nature". Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego.

Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble’a astronomom udało się rozwiązać zagadkę dotyczącą przodka supernowej, dzięki któremu dochodziło do widowiskowej eksplozji gwiazdy. Odkrycie daje badaczom nowe możliwości w tworzeniu scenariuszy wybuchów.

Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble’a astronomom udało się rozwiązać zagadkę dotyczącą przodka supernowej, dzięki któremu dochodziło do widowiskowej eksplozji gwiazdy. Odkrycie daje badaczom nowe możliwości w tworzeniu scenariuszy wybuchów.

- Rosyjski marsjański próbnik Fobos-Grunt, nad którym utracono kontrolę po jego wejściu na orbitę wokółziemską, spadnie na Ziemię między 14 a 16 stycznia - poinformowała w środę rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos). Dyrektor Roskosmosu sugeruje, że próbnik padł ofiarą obcej ingerencji.

Rosyjska sonda Fobos-Grunt, nad którą utracono kontrolę, spadnie na Ziemię między 14 a 16 stycznia - poinformowała rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos). Potencjalna strefa upadku obejmuje też Polskę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, aparat uderzy w Ocean Indyjski.

Międzynarodowy zespół astronomów i astrofizyków zbadał niezwykły kosmiczny proces. Superszybkie wiązki gazów, zamiast być pochłonięte przez czarną dziurę, zostały z niej wyrzucone w przestrzeń kosmiczną niczym pociski.

W wywiadzie dla dziennika "Izwiestija" dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej zasugerował, iż marsjański próbnik Fobos-Grunt, nad którym utracono kontrolę po jego wejściu na orbitę okołoziemską, mógł paść ofiarą obcej ingerencji - poinformował w środę "New York Times".

Tegoroczne topnienie lodu na półkuli północnej jest większe niż dotychczas. Amerykański satelita Terra wykonał niezwykłe zdjęcie Ziemi Franciszka Józefa, którą kiedyś pokrywał ogromny lądolód.

Australijscy naukowcy odnaleźli na Ziemi minerał do tej pory uważany za obecny tylko na Księżycu. Jego próbki przywieźli w 1969 astronauci lądujący na Srebrnym Globie. Amerykanie z misji Apollo 11 wylądowali w tzw. Morzu Spokoju na Księżycu (Mare Tranquillitatis) i zabrali stamtąd na Ziemię nieco ponad 20 kg próbek księżycowych skał. Stały się one przedmiotem bardzo dokładnych analiz naukowców. Znaleziono w nich trzy nowe minerały.

Nie najodleglejsze galaktyki, nie ciemna materia, ani nawet nie zagadka Wielkiego Wybuchu jest największą tajemnicą wszechświata, są nią kobiety - uważa Stephen Hawking. Słynny fizyk, który od lat przykuty jest do wózka, niedługo kończy 70 lat.

Szczątki rosyjskiej sondy marsjańskiej Fobos-Grunt, która na skutek usterki nie znalazła się na właściwej trajektorii, spadną na Ziemię najpewniej 15 stycznia - poinformował w środę przedstawiciel wojsk obrony powietrzno-kosmicznej Rosji Aleksiej Zołotuchin.

Polska nie wykorzystuje szansy na podbój i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej? Nie ma u nas ani pełnomocnika, ani departamentu, ani tym bardziej ministra do spraw kosmicznych. Jest wicepremier Waldemar Pawlak, który - o czym pewnie wiedzą tylko mocno zainteresowani tematem - odpowiada za technologie kosmiczne. Reszta projektów jest rozsiana po różnych ministerstwach. Inni na przestrzeni kosmicznej zarabiają i to niemało, my - jak na razie dopłacamy - analizuje reporterka magazynu "Polska i Świat".

Już niebawem czeka nas niezwykłe w skali roku wydarzenie. - W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.