Wielka Brytania

Wielka Brytania

Przed wieloma lokalami wyborczymi w Wielkiej Brytanii ustawiają się kolejki chętnych do głosowania w wyborach do Izby Gmin. Swój głos oddali już liderzy wszystkich głównych partii. Jak na warunki polskie, Brytyjczycy wyjątkowo chętnie chodzą do urn spełnić swój obywatelski obowiązek. W poprzednich wyborach frekfencja wynosiła 65 procent. Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Trwają wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. - Z pewnością są to wybory, które w Polsce jak i Europie kontynentalnej odbijają się szerokim echem - mówiła na antenie TVN24 BiŚ Karolina Borońska-Hrynkiewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreślał Krzysztof Bobiński, prezes Fundacji "Unia i Polska", "o dziwo sprawa imigracji nie zaistniała tak bardzo w tych wyborach" - Dominujące były kwestie dotyczące opieki społecznej i zdrowotnej oraz cięcia w wydatkach budżetowych podklreślał w "Otwarciu Dnia". Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Brytyjska komisja wyborcza ponowiła apel, aby głosujący na przyszłych parlamentarzystów nie publikowali w internecie zdjęć robionych sobie przy urnach. Karą za podzielnie się ze światem takimi obrazami może być pół roku więzienia lub wysoka grzywna. Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

O godzinie 8 rano czasu polskiego w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wybory parlamentarne, według komentatorów najbardziej nieprzewidywalne od kilkudziesięciu lat. W sondażach Partia Konserwatywna i opozycyjna Partia Pracy mają wyrównane poparcie, ale żadna z nich nie zdobędzie raczej większości w Izbie Gmin. To oznacza, że nie tylko kszałt przyszłego rządu, ale również przyszłość Wielkiej Brytanii leżeć będzie w rękach wyborców, którzy wybiorą Liberalnych Demokratów współtworzących rząd Davida Camerona, Szkocką Partię Narodową i antyunijną Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Spółka LetterOne należąca do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana, która wraz z kupnem spółki RWE Dea przejęła licencje na wydobycie surowców na Morzu Północnym, pozbędzie się ich. Zmusiły ją do tego groźby brytyjskiego rządu.

Tradycyjnie w pierwszy czwartek maja Brytyjczycy ruszyli do urn. Są to wybory ważne także dla Polaków mieszkających na Wyspach. Kończącą się kampanię wyborczą zdominowały tematy przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i nieustannie wzrastająca liczba imigrantów pracujących w Zjednoczonym Królestwie. Co wybór Brytyjczyków oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach? Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

- Normalnie za zrobienie piwnicy kasujemy ok. 400 tys. funtów. Jednak za stumetrową piwnicę w Fullham klient zapłaci dodatkowy milion funtów - powiedział Nicholas Jeffries, partner w Nubuilds, firmie zajmującej się budową luksusowych piwnic. To bardzo popularny trend w bogatych dzielnicach Londynu. W Chelsea, Nubuilds zakończyło właśnie budowę stumetrowej piwnicy. Jak podkreśla Jeffries, "jest w niej siłownia, składzik, pokój telewizyjny oraz sypialnia. Piwnica zwiększa wartość całej nieruchomości o jakieś 2,7 mln funtów". Dom jest do kupienia i kosztuje obecnie ok. 12 mln funtów. Władze Londynu mogą jednak już wkrótce zakazać budowy wielokondygnacyjnych piwnic ze względu na uciążliwość prac oraz osuwanie się gruntów.

Charlotte Elizabeth Diana - tak będzie nazywać się drugie dziecko księżnej Catherine i księcia Williama, które urodziło się w sobotę. O imionach nowo narodzonej, czwartej w kolejce do brytyjskiego tronu dziewczynki, poinformowano m.in. na Twitterze. Jej Królewska Wysokość Księżniczka Cambridge Charlotte - to oficjalny tytuł najmłodszego członka brytyjskiej rodziny królewskiej.

Partia Konserwatywna brytyjskiego premiera Davida Camerona wyprzedza o punkt procentowy opozycyjną Partię Pracy - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu dla tygodnika "Observer", natomiast sondaż dla dwóch innych gazet wskazuje, że obie partie idą równo. Wybory parlamentarne odbędą się w Wielkiej Brytanii w najbliższy czwartek.

Para książęca pokazała światu swoją nowo narodzoną córkę. Kate i William krótko po 19 naszego czasu wyszli przed szpital St. Mary's w Londynie, a kilkanaście minut później odjechali sprzed niego samochodem. Kilka godzin wcześniej Kate trafiła na porodówkę, gdzie urodziła zdrową, ważącą 3,7 kg dziewczynkę. Pałac Kensington informował, że księżniczka przyszła na świat "bez komplikacji" o godzinie 8.34 (9.34 czasu polskiego) i przy porodzie obecny był ojciec, książę William.