Ukraina

Ukraina

MSW w Kijowie przyznało, że 24-letnia Anastazija Diejewa została zatrudniona w resorcie bez konkursu. Jej kandydatury nie zaakceptowała także wicepremier Iwanna Kłympusz-Cyncadze. Nominacja Diejewej na stanowisko wiceszefa MSW ds. integracji europejskiej wywołała falę kontrowersji. Zastrzeżenia polityków w Kijowie wzbudził zarówno młody wiek urzędniczki, jak i sposób jej mianowania na ten ważny urząd.

Ukraina obchodzi trzecią rocznicę rewolucji godności - masowych protestów, które wybuchły w odpowiedzi na rezygnację władz z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w 2013 roku.

Kijów ma nową atrakcję turystyczną. W starym, obskurnym bloku właściciel nieruchomości otworzył galerię sztuki. W sąsiedztwie zaniedbanych pomieszczeń tworzy dekoracje inspirowane dawno minioną epoką.

Ukraina rozpatruje możliwość wydania byłego gubernatora obwodu odeskiego Micheila Saakaszwilego władzom Gruzji – podała internetowa gazeta "Ukraińska Prawda". Wcześniej Saakaszwili oświadczył, że prezydent Petro Poroszenko zamierza pozbawić go obywatelstwa ukraińskiego. Prokurator generalny w Kijowie Jurij Łucenko uspokaja: - Obywateli Ukrainy nie wydajemy innym państwom.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył, że prezydent Petro Poroszenko chce mu odebrać ukraińskie obywatelstwo. Saakaszwili niedawno odszedł ze stanowiska gubernatora obwodu odeskiego. Gruziński polityk buduje na Ukrainie nową partię polityczną, którą zamierza wprowadzić do parlamentu i domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

Szef polskiego MSZ rozmawiał we wtorek telefonicznie z szefem ukraińskiego MSZ Pawłem Klimkinem o incydencie z ukraińską flagą. Witold Waszczykowski uważa, że spalenie flagi 11 listopada był to jednostkowy akt wandalizmu, albo akt prowokacyjny, "aby doprowadzić do napięć w relacjach polsko-ukraińskich".

Nominacja 24-letniej Anastazji Diejewej na stanowisko zastępcy szefa MSW ds. integracji europejskiej wywołała w Kijowie falę kontrowersji. Politycy twierdzą, że minister Arsen Awakow powierzył kierowanie ważnym kierunkiem polityki osobie zbyt młodej i niedoświadczonej. Pikanterii dodają intymne zdjęcia urzędniczki, rozpowszechniane przez portale internetowe oraz niejasności wynikające z jej nadspodziewanie aktywnego życia zawodowego.

Naszych wschodnich sąsiadów nawiedziła śnieżyca. Miejscami spadło nawet 60 cm białego puchu. Takie opady przyczyniły się do wielu utrudnień na drogach, na kolei i w transporcie lotniczym.

Jeden cywil i dwóch żołnierzy sił rządowych zginęło ostatniej doby w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami – podały władze w Kijowie. Dwóch żołnierzy zostało rannych.

Na rachunkach bankowych obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i premiera Mykoły Azarowa w państwowym Oszczadbanku (największym na Ukrainie) znajduje się ponad miliard dolarów. Informacje w tej sprawie ujawnił prezes zarządu Oszczadbanku Andrij Pyszny. Po antyrządowych protestach na kijowskim Majdanie w latach 2013-2014 Janukowycz i Azarow zbiegli do Rosji.