Ukraina

Ukraina

Dowodcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) informują o wzmożonych walkach na zachodnich obrzeżach Doniecka. - Rebelianci atakują także pobliską Marjinkę i Pieski - relacjonował rzecznik ATO Andrij Łysenko. W ciągu ostatniej doby pozycje ukraińskie w Donbasie zostały ostrzelane ponad 60 razy. Z kolei ukraińska opozycja zażądała od władz w Kijowie przestrzegania umów pokojowych. Zagroziła, że w przypadku ich "bojkotowania" zwróci się do trybunału w Hadze.

Rosyjskie władze zablokowały 22 czerwca portal obrońców praw konsumenta ozpp.ru, który opublikował ostrzeżenie dla Rosjan wybierających się na Krym. Aktywiści napisali, że osoby takie mogą mieć problemy z otrzymaniem wizy Schengen i być ścigane na terytorium Ukrainy. Roskomnadzor zablokował portal po słowach prezydenta Władimira Putina, który oskarżył twórców portalu o "realizowanie interesów obcych państw". Organizacja Human Rights Watch potępiła pogwałcenie wolności wypowiedzi przez rosyjskie władze.

Po rozmowie Wiktora Janukowycza z brytyjską telewizją BBC, ukraińscy i rosyjscy eksperci uznali, że obalony prezydent Ukrainy "wrócił do eteru, by wygłosić stanowisko Kremla w sprawie Donbasu". - Janukowycz zamierza zarówno się bronić, jak i oskarżać, zaś jego zachowanie wskazuje na to, że chce wrócić do gry politycznej - ocenił Aleksiej Muchin, szef Centrum Informacji Politycznej w Moskwie. - Janukowycz jest uzależniony od reżimu rosyjskiego, dlatego mówi dokładnie to, czego od niego żądają władze na Kremlu - komentował ukraiński politolog Petro Poliszczuk.

Gubernator obwodu ługańskiego Hennadij Moskal zaapelował do władz w Kijowie, by "zrobiły porządek z batalionem Tornado". - Oddział zablokował pociąg towarowy z węglem. Pod przykrywką walki z kontrabandą chce odwrócić uwagę od własnych przestępstw - oświadczył urzędnik. Sytuacja z Tornado jest jednak skomplikowana. Formalnie oddział specjalny milicji ukraińskiego MSW został rozwiązany, jednak jego członkowie wciąż nie złożyli broni.

Kolejne dymisje w kierownictwie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił dwóch zastępców szefa i naczelnika zarządu śledczego. Zwolnieni oficerowie poszli w ślady Wałentyna Naływajczenki, na którego dymisję parlament zgodził się kilka dni temu. Wszystko wskazuje na to, że faktyczną przyczyną dymisji było konflikt szefa SBU z ludźmi prezydenta.

Rosyjskie władze aktywnie próbują realizować w obwodzie odeskim projekt tzw. Besarabii - ostrzega gubernator Odessy Micheil Saakaszwili. Zarzuca on władzom w Kijowie, że przez lata zupełnie lekceważyły region, w którym on kieruje administracją od trzech tygodni. Niechęć do ukraińskiego państwa i dominacja mediów rosyjskich sprzyjają realizacji agresywnych planów Moskwy.

Rosja nie ma sił ani odwagi, aby zaryzykować otwartą wojnę w Donbasie - uważa rosyjski politolog Dmitrij Orieszkin. W rozmowie z ukraińskim portalem "Nowoje Wremja" Orieszkin mówi, jakich kroków spodziewa się ze strony Moskwy po tym, jak UE przedłużyła sankcje wobec Rosji. Jego zdaniem Putin jest gotów oddać Donbas w zamian za uznanie rosyjskich praw do Krymu.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz udzielił pierwszego wywiadu od czasu jego ucieczki z Ukrainy w lutym zeszłego roku. W rozmowie z BBC powiedział, że przyjmuje część odpowiedzialności za rozlew krwi, który poprzedził jego obalenie w lutym ubiegłego roku. Zaprzeczył jednak, że wydał rozkaz otwarcia ognia do demonstrantów na Majdanie. Jego zdaniem Donbas powinien pozostać częścią Ukrainy.

Przywódcy Francji i Niemiec - Francois Hollande i Angela Merkel - którzy w poniedziałek rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, uważają postęp na Ukrainie za "niewystarczający" - poinformowały źródła z otoczenia Hollande'a.

Austriacki dyplomata Martin Sajdik został specjalnym wysłannikiem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę - podała w komunikacie OBWE. Sajdik zastąpi na tym stanowisku Szwajcarkę Heidi Tagliavini. Rebelianci w Donbasie zapowiadali, że "wrócą do rozmów pokojowych po zapoznaniu się z nowym przedstawicielem OBWE".

Ukraińcy proszą misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by skontrolowała poziom napromieniowania w Doniecku. Twierdzą, że w wyniku walk o lotnisko zostało uszkodzone składowisko z odpadami radioaktywnymi. - Jest to bardzo niepokojąca sytuacja. Istnieje możliwość wycieku radioaktywnych substancji - powiedział generał Andrij Taran, przedstawiciel wspólnego ukraińsko-rosyjskiego z udziałem OBWE tzw. Centrum Kontroli i Koordynacji.

Grupa ukraińskich wojskowych przeleci nad wybranymi rosyjskimi bazami wojskowymi i obiektami strategicznymi. Będą mogli wykonywać zdjęcia i dokładnie wszystkiemu się przyglądać. Wszystko w ramach traktatu Otwarte Przestworza, który przetrwał pomimo załamania się relacji Zachodu z Rosją.

Jeden z najbogatszych Ukraińców, agresywny biznesmen, ale też skuteczny urzędnik. Ihor Kołomojski to zapewne najbarwniejszy oligarcha i jeden z głównych bohaterów ukraińskiego życia publicznego po upadku Wiktora Janukowycza. Po starciu z prezydentem oficjalnie wycofał się z polityki, ale z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Brytyjskie, holenderskie, a także malezyjskie media od piątkowego popołudnia przekazują jedną, elektryzującą informację. Niemiecki prywatny detektyw Josef Resch prowadzący - jak twierdzi - na zlecenie „anonimowego klienta” własne śledztwo ws. katastrofy lotu MH17 linii Malaysia Airlines nad Ukrainą, poinformował, że znalazł informatora, którego zeznania zakończą śledztwo.

- Konflikt z batalionem Tornado został wyczerpany. Decyduje się sprawa przeformowania jednostki – powiedział zastępca szefa ukraińskiego MSW Serhij Jarowoj. Wcześniej specnaz MSW miał przypuścić szturm na bazę rozwiązanego batalionu milicyjnego. Dochodzenie dotyczy ciężkich przestępstw, jakich dopuścić mieli się milicjanci. Aresztowano ich dowódcę i kilka innych osób. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna. Tornado mogło się narazić zwierzchnikom robiącym nielegalne interesy z rebeliantami.