Ukraina

Ukraina

Członkowie prokremlowskiego klubu motocyklowego Nocne Wilki zorganizowali dla dzieci w Sewastopolu imprezę rodem z czasów radzieckich: "Zarnicę" przypominającą ćwiczenia wojskowe. 300 dzieci z całej Rosji uczyło się "składać spadochrony, trenowało wytrzymałość i realizować normy ministerstwa sportu". Zabawa miała za zadanie "oderwać dzieci od komputerów".

Rosyjski Komitet Śledczy zakończył dochodzenie w sprawie Rosjanina Aleksandra Razumowa, któremu zarzuca udział w ukraińskiej nacjonalistycznej organizacji Prawy Sektor. Jak utrzymują śledczy, Razumow miał "werbować" rosyjskich policjantów do walki z rebeliantami w Donbasie. Prawy Sektor nie komentuje sprawy.

Tysiące ludzi wyszło w niedzielę na ulice Kramatorska na wschodzie Ukrainy, by świętować pierwszą rocznicę wyzwolenia miasta i pobliskiego Słowiańska od prorosyjskich separatystów. Rebelianci pod dowództwem Igora Girkina "Striełkowa", rosyjskiego oficera, wycofali się wówczas do Doniecka, który do dziś pozostaje pod kontrolą separatystów.

Jens Stoltenberg nie ma wątpliwości. W opublikowanym w sobotę przez serwis internetowy stacji Deutsche Welle wywiadzie, szef NATO mówi, że Rosja "wciąż dostarczająca nowoczesną broń do Donbasu (…) jest gotowa użyć siły" wobec swoich sąsiadów oraz Mołdawii, z którą graniczy samozwańcza Republika Naddniestrza sponsorowana przez Moskwę.

Rząd Niemiec skrytykował decyzję separatystów o przeprowadzeniu 18 października w Donbasie wbrew stanowisku centralnych władz Ukrainy wyborów do władz lokalnych. Zdaniem MSZ w Berlinie wybory są niezgodne z literą i duchem porozumienia z Mińska.

Na Ukrainie zatrzymano nadawcę SMS-ów do sędziego sądu apelacyjnego w Kijowie Antona Czernuszenki, które zawierały instrukcje, jaki wyrok ma być wydany w tej czy innej sprawie. Polecenia te przesyłał syn sędziego – podała w piątek prokuratura.

W ujawnionej przez media prezentacji na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę, SBU przedstawia dane sześciu wysokich oficerów rosyjskich, w tym pięciu generałów, którzy pod fałszywymi nazwiskami faktycznie dowodzą działaniami rebeliantów. SBU pokazuje też na mapach dokładną lokalizację kilkudziesięciu obozów szkoleniowych prowadzonych przez rosyjskie specsłużby.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę o policji, która zastąpi funkcjonującą obecnie w tym kraju milicję. Nowa, odpolityczniona służba, pojawi się na ulicach ukraińskich miast już w najbliższą sobotę.

Sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami, uległa znacznemu pogorszeniu - oświadczył w czwartek zastępca szefa misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Alexander Hug. Według władz ukraińskich w ciągu minionej doby przeciwnik atakował pozycje wojsk rządowych ponad 50-krotnie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że jeszcze w środę przekaże parlamentowi projekt nowelizacji konstytucji, który – jak podkreślił - przewiduje opartą na polskich doświadczeniach decentralizację, "zbliżającą władzę do zwykłego człowieka".

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zwiększa o 15 mln euro pomoc humanitarną dla mieszkańców wschodniej Ukrainy, gdzie wciąż dochodzi do starć sił rządowych z separatystami. Szacuje się, że liczba osób potrzebujących pomocy w regionie sięga 5 mln.