Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"Głębokie i nieodwracalne skutki". Raport o polskim sądownictwie

"Wśród rozmówców pojawia się obawa, że wprowadzone w ciągu ostatnich czterech lat zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą miały głębokie i nieodwracalne skutki dla jego funkcjonowania" - czytamy w raporcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dotyczącym stanu polskiego sądownictwa. Autorzy dokumentu przeprowadzili wywiady z sędziami, którzy wskazywali między innymi na różne formy wywierania na nich presji.

"To nie jest żadna osobista wendeta" Timmermansa

Komisja Europejska poinformowała, że w kwestii nowego systemu dyscyplinarnego polskich sędziów, przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem przez Polskę prawa europejskiego. - To już jest taka mała zemsta Fransa Timmermansa jako wiceprzewodniczącego komisji - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. - To nie jest żadna osobista wendeta. Komisja Europejska musi podjąć kolejne kroki i to zrobiła - wskazał adwokat Michał Wawrynkiewicz, współtwórca inicjatywy "Wolne Sądy".

Propozycja poprawki do prawa wyborczego. "Bardzo poważna ingerencja"

W Kodeksie wyborczym ma znaleźć się zapis, iż o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego rozstrzygać będzie "właściwa izba" Sądu Najwyższego - zakłada jedna z poprawek do projektu noweli Kodeksu wyborczego zaakceptowana w czwartek przez komisję nadzwyczajną. Mariusz Witczak z klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska ocenił projekt nowelizacji jako "bardzo poważną ingerencję nieomal w przededniu wyborów".

"Nie pokażą tych list. Na pewno nie przed wyborami. Mogę przyjąć każdy zakład"

"Kancelaria Sejmu twierdzi, że trwa 'gromadzenie materiałów' i potrwa to co najmniej do 28 sierpnia. A potem pewnie do 31 grudnia i tak dalej. Skandal i kpina z państwa prawa" - napisał w mediach społecznościowych mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Skomentował w ten sposób odpowiedź Kancelarii Sejmu na obywatelski wniosek o udostępnienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jego zdaniem "to, co jest na tych listach, to kompletna kompromitacja".

"Podkomisja smoleńska jest jedną z największych patologii w naszym kraju"

- Jutro o 13 na pewno ja będę miał kilka pytań do komisji, bo chciałbym wiedzieć, jak to jest możliwe, że to pierwsza na świecie komisja, która zajmuje się badaniem wypadków lotniczych, która nie badała wraku i nie była na miejscu katastrofy - stwierdził w "Kropce nad i" w TVN24 Cezary Tomczyk (Platforma Obywatelska), który w środę ma się stawić przed podkomisją. - Gdybyśmy od pierwszego dnia od tej tragedii zrobili jako państwo wszystko, żeby sprawa była wyjaśniania w Polsce (...) myślę, że uniknęlibyśmy wielu sytuacji, które budzą dzisiaj emocje - ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"To jest teraz nowa mantra, że jesteśmy postkomunistami"

Zmiany w sądownictwie nie przyczyniły się ani do przyspieszenia postępowań, ani do prawdziwego, porządnego ścigania zaniechań dyscyplinarnych, tylko cały czas jest presja na sędziów, żeby byli spolegliwi - podkreśliła w "Kropce nad i" Małgorzata Gersdorf. W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego mają one "służyć wymianie kadr".

Czy sędziów Sądu Najwyższego wybrano w zgodzie z konstytucją? Pyta sędzia Zaradkiewicz

Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz, wybrany przez nową Krajową Radę Sądownictwa, skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytania dotyczące prawidłowości powołań sędziów tego sądu przez poprzednią KRS. Zaradkiewicz pyta między innymi, czy rozstrzygnięcia tych sędziów mają moc wiążącą oraz czy Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf jest uprawniona do kierowania Sądem Najwyższym.

"Reforma sądownictwa ma na celu zdyskredytowanie sędziów"

Poprawa skuteczności działania wymiaru sprawiedliwości nie może być prowadzona kosztem niezawisłości sędziowskiej - pisze w raporcie dotyczącym między innymi sądownictwa w Polsce, Dunja Mijatović, komisarz Rady Europy do spraw praw człowieka. Komisarz zwróciła też uwagę na sprawę dostępności aborcji i równości płci w Polsce.

Strzembosz: jeśli takie będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o KRS

Nie chcę myśleć, co się stanie, jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzieli stanowisko Rzecznika Generalnego, a to wydaje mi się w najwyższym stopniu prawdopodobne – powiedział w "Kropce nad i" prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - Jeżeli będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, wybrać do niej sędziów w sposób dotychczas nie tylko praktykowany, ale wynikający wprost z konstytucji – dodał.

"KRS, zamiast stać na straży niezależności sądownictwa, jest organem rządzącej partii"

- Rzecznik stwierdza w tej opinii, że rządząca partia, że PiS uzyskuje kontrolę nad Krajową Radą Sądownictwa, powołując w jej skład ludzi, którzy są zależni właśnie od tej partii - powiedział w czwartek rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Odniósł się w ten sposób do opinii rzecznika TSUE w sprawie KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Ta opinia tak naprawdę nie zaskakuje w żaden sposób, bo te argumenty były poruszane przez wszystkie kluby opozycyjne - komentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Szef nowej KRS: tezy Rzecznika Generalnego TSUE nie znajdują podstaw w prawie unijnym

Nie zgadzamy się z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w czwartek przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. W komunikacie w tej sprawie stwierdził, że "model rad sądownictwa, który stworzył Rzecznik Generalny, nie wynika z żadnego przepisu traktatowego". Rzecznik KRS Maciej Mitera stwierdził, że czwartkowa opinia jest "bez żadnych podstaw" i zawiera "bardzo dużo ogólników, znaków zapytania".

Wawrykiewicz: jeśli TSUE podzieli tę opinię, panie i panowie z KRS muszą się rozejść

Ta opinia w zasadzie podziela wszystkie wątpliwości Sądu Najwyższego - powiedział w TVN24 mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Skomentował w ten sposób opinię rzecznika generalnego TSUE, który ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w unijnym prawie. Jak mówił Wawrykiewicz, jeśli TSUE podzieli tę opinię, będzie to oznaczało, że "Krajowa Rada Sądownictwa w tym modelu ukształtowania nie istnieje", a "wyroki wydane przez Izbę Dyscyplinarną powołaną przez neo-KRS nie są wyrokami".

"Nie spełnia wymogów niezawisłości". Rzecznik TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Z tego powodu, jak ocenił, "Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii".

Przewodniczący KRS: polski parlament nie miał intencji, żeby jakiekolwiek przepisy naruszać

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej interpretuje swoimi orzeczeniami pewne rozwiązania, to jest wybór jednej z możliwości interpretacyjnych - ocenił przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. Tak odniósł się do poniedziałkowego wyroku TSUE w sprawie przepisów dotyczących sędziów Sądu Najwyższego. Dodał, że "porządek prawa europejskiego to nie jest jedyny porządek". - My kierowaliśmy się interpretacją w świetle naszego porządku prawnego - oświadczył.

Kogo najbardziej kompromituje wyrok TSUE? "Przede wszystkim prezydenta Dudę"

- On jest adresowany do wszystkich sędziów w Europie, we wszystkich państwach unijnych - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Na pytanie kogo ten wyrok najbardziej kompromituje, odpowiedział, że "przede wszystkim prezydenta (Andrzeja - red.) Dudę".