Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

"Nie wszystkie naruszenia prawa mogą zostać zapomniane"

To tak naprawdę nie jest sprawa polskich sądów, ona ma znacznie ogólne - podkreślał w "Tak jest" w TVN24 doktor Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, komentując poniedziałkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego. Dodał, że "nie wszystkie naruszenia prawa, które nawet zostały potem poprawione nowymi przepisami, mogą zostać zapomniane". Wyrok TSUE to "stworzenie wzorca na przyszłość" - ocenił mecenas i były poseł Ryszard Kalisz.

"Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej"

To potwierdzenie tego, że przepisy sprzed nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym były wątpliwe - ocenił senator klubu PiS Aleksander Bobko, odnosząc się do wydanego w poniedziałek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN. - Ten wyrok jest ważny dla całej Unii Europejskiej - podkreślił Marek Borowski, senator niezrzeszony. - Chodziło o to, żeby ten precedens nie był już nigdy powtarzany i wypróbowywany w innych krajach - dodał.

Polski rząd przegrywa spór przed TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego. TSUE stwierdził, że polski rząd złamał prawo unijne. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę w tej sprawie w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych rozwiązań, jednak Komisja Europejska nie wycofała sprawy z Trybunału.

Rzecznik TSUE: zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku sprzeczne z prawem Unii

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem Unii - taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew. Jak jednak wyjaśniał reporter TVN24, w tym postępowaniu polskiemu rządowi nie grozi żadna kara, gdyż omawiane przepisy zostały już zmienione. Rzecznik uznał natomiast, że sprawą nadal trzeba się zajmować, bo jest ona istotna dla całej UE.

Sprawa pytań polskich sądów przed TSUE. "Rozstrzygnięcie będzie orzeczeniem precedensowym"

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbyła się we wtorek rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów. Pytania powinny zostać odrzucone przez trybunał, bo sprawy, których dotyczą, nie mają elementu unijnego - przekonywali przedstawiciele polskiego rządu. 24 września ma zostać wydana opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE.

Kolejne pytania prejudycjalne. Dotyczą statusu sędziego Sądu Najwyższego

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pięć pytań odnoszących się między innymi do dopuszczalności orzekania o statusie osób powołanych na sędziów Sądu Najwyższego. Pytania wyłoniły się przy okazji sprawy wniesionej przez poznańską sędzię.

Prezydent: władza sądownicza nie jest nadwładzą

"Naród, który w akcie wyborczym obdarza prezydenta swoim zaufaniem, powierza mu mandat także w zakresie zaufania władzy sądowniczej" - napisał w liście do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent Andrzej Duda. Dodał, że "władza sądownicza, podobnie jak ustawodawcza i wykonawcza, nie jest nadwładzą".

Staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym. "Próba zastraszenia i zamknięcia ust"

Sędziowie, którzy w mediach krytycznie wypowiadali się na temat zmian zaprowadzanych przez rząd w sądownictwie albo brali udział w manifestacjach, mogą mieć kłopoty. Małgorzata Kluziak, Piotr Gąciarek i Marek Celej staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym w związku z wypowiedziami, jakich udzielili w TVN24. - To próba zastraszenia i zamknięcia im ust - ocenił były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rzecznik dyscyplinarny odmówił wszczęcia postępowania wobec swojego zastępcy

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego między innymi wobec swojego zastępcy sędziego Przemysława Radzika w sprawie terminowości sporządzania uzasadnień wyroków. Zdaniem Schaba, duża liczba spraw zakończonych w referacie Radzika "skutkować musiała niemożnością zachowania ustawowego terminu (...) w części spraw".

"Zmiany ustrojowe zagrażają konstytucyjnej tożsamości Polski"

Podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej w piątek w Warszawie przedstawiciele Sądów Najwyższych Państw Członkowskich Unii Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, korporacji prawniczych, profesorowie i sędziowie dyskutowali o praworządności w demokracjach europejskich.

"Głęboki smutek" i "nieskrywane oburzenie". Prezes Gersdorf o słowach premiera

"Wystąpienie premiera na Uniwersytecie Nowojorskim jest kolejnym, na przestrzeni ostatnich lat, wystąpieniem szefa polskiego rządu na forum międzynarodowym, w którym posługuje się on nieprawdą" - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Szef rządu porównał w ubiegłym tygodniu wprowadzanie zmian w wymiarze sprawiedliwości do rozliczania francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami.

Sędziowie piszą do premiera. "Porównanie do faszystowskich kolaborantów jest haniebne"

"Na jakiej podstawie premier polskiego rządu stawia znak równości pomiędzy polskimi sędziami a ludźmi odpowiedzialnymi za wywiezienie z Francji do obozów zagłady kilkudziesięciu tysięcy Żydów?" - pytają członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu porównał w ubiegłym tygodniu funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości do francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami. Sędziowie uznali to porównanie za "haniebne".

"Sytuacja, którą możemy porównać z Francją w okresie post-Vichy". Premier o zmianach w systemie sprawiedliwości

Fakt, że sędziowie nigdy nie byli odpowiednio traktowani w przypadku naruszenia prawa, stworzył taką sytuację, że 80 do 85 procent społeczeństwa popiera nas - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim. Jednym z tematów środowej dyskusji była kwestia praworządności w Polsce. Wprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości szef polskiego rządu porównał do rozliczenia kolaborantów po II wojnie światowej we Francji.

Sprawa poznańskiej sędzi skierowana do sądu dyscyplinarnego

Do sądu dyscyplinarnego, którym będzie Sąd Apelacyjny w Lublinie, została skierowana sprawa poznańskiej sędzi Moniki Frąckowiak obwinionej o przekroczenie ustawowych terminów na sporządzenie uzasadnień wyroków - poinformował sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. - Nie jest przypadkowe, że akurat wobec mojej osoby jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne, gdy tymczasem gdzieś około 30 procent sędziów w Polsce można postawić takie same zarzuty - skomentowała tę decyzję sędzia.