Korea Północna

Korea Północna

Presja "większa niż kiedykolwiek". Seul i Tokio zadowolone z sankcji

Korea Południowa i Japonia z zadowoleniem przyjęły decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną w związku z jej ostatnią próbą nuklearną. - Ważne jest, aby zmieniać północnokoreańską politykę poprzez wywieranie większej niż kiedykolwiek wcześniej presji - oświadczył japoński premier Shinzo Abe.

Nowe sankcje nałożone na Koreę Północną

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Nowe restrykcje ograniczają między innymi dostawy ropy naftowej do tego kraju.

Putin i Merkel rozmawiali o kryzysie północnokoreańskim

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec wymienili poglądy na temat obecnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim – podał Kreml. Jak poinformował, "rozmowa odbyła się w kontekście ostatnich prowokacyjnych działań Korei Północnej".

Korea Północna "podąża niebezpieczną ścieżką"

Ceną ciągłych prowokacji dla Korei Północnej będzie brak stabilności i trudności ekonomiczne - oceniła w poniedziałek szefowa południowokoreańskiego MSZ Kang Kiung Wha. Jej zdaniem Pjongjang podąża "niebezpieczną ścieżką".

Tak świętuje Kim Dzong Un. Wielka feta po próbie jądrowej

Kim Dzong Un urządził huczne przyjęcie, na którym uhonorował naukowców odpowiedzialnych za sukces północnokoreańskiego programu zbrojeń nuklearnych. Zdjęcia uśmiechniętego przywódcy Korei Północnej opublikowała w niedzielę reżimowa agencja KCNA. Tydzień temu Pjongjangu przeprowadził szóstą i największą do tej pory próbę jądrową.

Korea Północna: śmieszne jest mówienie, że nasza broń może być wymierzona w Europę

Jeśli broń nuklearna jest tak zła, to Francja powinna najpierw zrezygnować ze swojej, ponieważ nie znajduje się pod niczyim zagrożeniem - stwierdził wysoki rangą przedstawiciel MSZ Korei Północnej w wywiadzie udzielonym agencji AFP. W ten sposób skrytykował stanowisko Francji, według której ambicje nuklearne Pjongjangu mogą stanowić zagrożenie dla Europy.

"Denuklearyzacja Korei Północnej jest celem nieosiągalnym"

Nie potrzebujemy teraz okrzyków bojowych czy dyplomacji megafonowej. Potrzebujemy roztropnej, spokojnej dyplomacji - mówił o reakcji Unii Europejskiej na działania reżimu Kim Dzong Una organizator Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger. W wywiadzie dla "Der Tagesspiegel" ocenił, że Unia "może pomóc tym, którzy są zainteresowani deeskalacją, nie przeceniając przy tym swoich własnych możliwości".

Były szef CIA: Pjongjang może już być zdolny do ataku atomowego na USA

Obiegowe przekonanie, że Korea Północna nie jest jeszcze zdolna do przeprowadzania nuklearnego ataku na USA, może być błędne - ostrzegł na łamach "Washington Post" były szef Centralnej Agencji Wywiadowczej Michael Morell. Tymczasem Korea Południowa poinformowała, że spodziewa się kolejnej próby rakietowej Pjongjangu w sobotę 9 września.

"Zaostrzyć presję do maksymalnego poziomu". Szykują nowe sankcje dla Pjongjangu

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w czwartek, że należy wywierać silniejszy nacisk na Koreę Północną, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji ONZ w następstwie przeprowadzenia 3 września kolejnej próby nuklearnej. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała z kolei, że Unia Europejska przygotowuje wobec Pjongjangu odrębne restrykcje, które będą uzupełniały sankcje oenzetowskie.