Korea Północna

Korea Północna

Amerykański student Otto Warmbier został skazany przez północnokoreański Sąd Najwyższy na 15 lat ciężkich robót za "przestępstwa przeciwko państwu" i prowadzenie "działalności wywrotowej". Amerykanin przyznał jeszcze przed procesem, że zerwał slogan propagandowy ze ściany hotelu.

Korea Północna zagroziła w sobotę po raz kolejny, że w odpowiedzi na wspólne manewry USA i Korei Południowej przeprowadzi błyskawiczny atak na południowego sąsiada - podała KCNA - oficjalna agencja Korei Północnej.

Dwa miesiące po ogłoszonym przez Pjongjang teście bomby atomowej Korei Północnej wciąż nie wykryto w atmosferze radioaktywnych cząstek, które mogłyby ostatecznie potwierdzić jego przeprowadzenie. Według ekspertów oznacza to, że może nigdy nie udać się ostatecznie rozstrzygnąć, czy była to bomba wodorowa.

Władze Korei Północnej ogłosiły, że wycofują się nieodwołanie z wszelkich umów podpisanych z Seulem, w tym z projektów współpracy gospodarczej. Aktywa południowokoreańskich firm i agencji rządowych w Korei Płn. zostaną zlikwidowane. Władze Japonii złożyły natychmiastowy protest w sprawie wystrzelenia dwóch pocisków batalistycznych przez północnokoreański reżim.

Korea Północna wystrzeliła dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swego wschodniego wybrzeża w kierunku morza. Pociski zostały wystrzelone z bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan – podała w środę wieczorem południowokoreańska agencja Yonhap.

Korea Północna na potrzeby mobilnych wyrzutni rakiet wykorzystuje cywilne, chińskie ciężarówki - poinformowała agencja Reutera. Jak podkreślono, jest to dowód na trudności z egzekwowaniem międzynarodowych sankcji nałożonych na reżim Kim Dzong Una.

Korea Północna zminiaturyzowała głowice jądrowe w celu wyposażenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych - oświadczył w środę czasu lokalnego przywódca tego kraju Kim Dzong Un, cytowany przez oficjalną agencję KCNA. W mediach pokazano także Kima stojącego przy - prawdopodobnie - jej srebrnej makiecie.

Korea Płn. w czwartek wystrzeliła w morze ze swojego wschodniego wybrzeża pociski bliskiego zasięgu - poinformował minister obrony Korei Płd. Han Min Ku. Do zdarzenia doszło kilka godzin po tym, jak ONZ zdecydowanie zaostrzyło sankcje wobec Pjongjangu.

USA przedłożyły w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Płn. w odpowiedzi na jej ostatnie próby z bronią nuklearną i rakietową. Głosowanie nad rezolucją przełożono.

Coraz więcej wiadomo o przyczynach zatrzymania amerykańskiego studenta w Korei Północnej z początku stycznia. Pjongjang oświadczył w poniedziałek, że mężczyzna został aresztowany za próbę kradzieży propagandowego sloganu ze stołecznego hotelu i przyznał się do popełniania "poważnych przestępstw" przeciwko państwu.