Korea Północna

Korea Północna

Pastor z Kanady, który pojechał z misją humanitarną do Korei Północnej, a od lutego był przetrzymywany przez władze tego kraju, został skazany na dożywotnie ciężkie roboty za - jak to ujęto - działalność wywrotową - podała chińska agencja Xinhua.

"Jesteśmy zdolni do obrony naszej ojczyzny za pomocą potęgi bomb nuklearnych i termojądrowych", oznajmił północnokoreański przywódca Kim Dzong Un. Bomby termojądrowe są wielokrotnie silniejsze od tradycyjnych ładunków atomowych, ale przechwałki dyktatora nie zostały oficjalnie potwierdzone. - Informacje, jakimi dysponują USA, pozwalają poważnie wątpić w deklaracje przywódcy Korei Północnej - oświadczył rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Zdjęcia satelitarne z października i listopada dowodzą, że Korea Północna drąży w górskim zboczu nowy tunel do przeprowadzania prób atomowych, poinformowała grupa 38 North. Tunel umożliwi kolejną próbę w dowolnym momencie, "gdy zapadnie taka decyzja", stwierdzono.

Do wybrzeży Japonii dotarło co najmniej kilkanaście tajemniczych łodzi wypełnionych ludzkimi szczątkami. Eksperci spekulują, że mogli to być rybacy z Korei Północnej, którzy próbowali za wszelką cenę wywiązać się z polityki Pjongjangu dotyczącej połowów. Choć nie brak też opinii, że byli to uciekinierzy z tego kraju. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

Prowadząc kolejne testy rakietowych pocisków balistycznych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych Korea Północna łamie postanowienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej, Kim Min Seok.

Władze Korei Południowej przyjęły propozycję Korei Północnej, by 26 listopada na granicy rozdzielającej oba państwa odbyły rozmowy w celu rozładowania napięć we wzajemnych relacjach - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun złoży w tym tygodniu wizytę w Korei Północnej - poinformowała w poniedziałek południowokoreańska agencja Yonhap powołując się na źródła w ONZ. Podkreśla się, że będzie to rzadkie wydarzenie dyplomatyczne w tym izolowanym kraju.

Reżim Korei Północnej zarządził rozwój naukowy kraju. Niedawno otwarto nowe centrum technologiczne w Pjongjangu, a teraz zaprezentowano całe luksusowe osiedle dla naukowców i nauczycieli. - Nasz drogi i szanowany przywódca Kim Dzong Un okazał nam największą miłość - powiedział jeden z widocznych na nagraniu mężczyzn. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.

Południowokoreańska flota oddała strzały ostrzegawcze w kierunku okrętu Korei Północnej, który miał naruszyć granicę. Po chwili intruz zawrócił. Podobne incydenty w przeszłości zdarzały się prowadzić do eskalacji i gwałtownych bitw granicznych.