Korea Północna

Korea Północna

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przewodniczył w tym tygodniu spotkaniu wysokich rangą przedstawicieli rządzącej Partia Pracy Korei mającemu na celu wyeliminowanie korupcji i nadużyć na szczytach władzy - podały północnokoreańskie media państwowe. Było to pierwsze spotkanie tego typu. Na maj zaplanowano kongres Partii Pracy Korei.

Korea Północna wysłała do Korei Południowej balony z milionem propagandowych ulotek - poinformowali przedstawiciele władz w Seulu. Większość ulotek spadła w pobliżu dzielącej oba kraje linii demarkacyjnej, ale część znaleziono także w południowokoreańskiej stolicy.

Amerykańscy eksperci podają w wątpliwość, czy pokazane niedawno przez północnokoreańskie media nagranie testu nowej rakiety balistycznej rzeczywiście pokazuje udany start. Ich zdaniem jest wręcz przeciwnie. Na nagraniu ma być widać nie zapłon silnika, a jego eksplozję. Lot miał się skończyć w kuli ognia, zanim się właściwie zaczął.

Po tym, jak Korea Północna przeprowadziła próbę nuklearną, Amerykanie zdecydowali się zademonstrować swoją siłę. Strategiczny bombowiec B-52 przeleciał nad terytorium sojuszniczej Korei Południowej. Agencja Yonhap podała, że USA mogą w następnym miesiącu wysłać lotniskowiec na wody w regionie Półwyspu Koreańskiego. Amerykanie jednak nie potwierdzają tych doniesień.

Południowokoreańska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała o wykryciu niewielkiej ilości ksenonu, który może pochodzić z próbnego wybuchu nuklearnym, przeprowadzonym w środę przez Koreę Północną. Tymczasem Chiny i USA krytykują się za dotychczasową politykę wobec reżimu w Korei Płn.