Korea Północna

Korea Północna

Dwa miesiące po ogłoszonym przez Pjongjang teście bomby atomowej Korei Północnej wciąż nie wykryto w atmosferze radioaktywnych cząstek, które mogłyby ostatecznie potwierdzić jego przeprowadzenie. Według ekspertów oznacza to, że może nigdy nie udać się ostatecznie rozstrzygnąć, czy była to bomba wodorowa.

Władze Korei Północnej ogłosiły, że wycofują się nieodwołanie z wszelkich umów podpisanych z Seulem, w tym z projektów współpracy gospodarczej. Aktywa południowokoreańskich firm i agencji rządowych w Korei Płn. zostaną zlikwidowane. Władze Japonii złożyły natychmiastowy protest w sprawie wystrzelenia dwóch pocisków batalistycznych przez północnokoreański reżim.

Korea Północna wystrzeliła dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swego wschodniego wybrzeża w kierunku morza. Pociski zostały wystrzelone z bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan – podała w środę wieczorem południowokoreańska agencja Yonhap.

Korea Północna na potrzeby mobilnych wyrzutni rakiet wykorzystuje cywilne, chińskie ciężarówki - poinformowała agencja Reutera. Jak podkreślono, jest to dowód na trudności z egzekwowaniem międzynarodowych sankcji nałożonych na reżim Kim Dzong Una.

Korea Północna zminiaturyzowała głowice jądrowe w celu wyposażenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych - oświadczył w środę czasu lokalnego przywódca tego kraju Kim Dzong Un, cytowany przez oficjalną agencję KCNA. W mediach pokazano także Kima stojącego przy - prawdopodobnie - jej srebrnej makiecie.

Korea Płn. w czwartek wystrzeliła w morze ze swojego wschodniego wybrzeża pociski bliskiego zasięgu - poinformował minister obrony Korei Płd. Han Min Ku. Do zdarzenia doszło kilka godzin po tym, jak ONZ zdecydowanie zaostrzyło sankcje wobec Pjongjangu.

USA przedłożyły w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Płn. w odpowiedzi na jej ostatnie próby z bronią nuklearną i rakietową. Głosowanie nad rezolucją przełożono.

Coraz więcej wiadomo o przyczynach zatrzymania amerykańskiego studenta w Korei Północnej z początku stycznia. Pjongjang oświadczył w poniedziałek, że mężczyzna został aresztowany za próbę kradzieży propagandowego sloganu ze stołecznego hotelu i przyznał się do popełniania "poważnych przestępstw" przeciwko państwu.

Stany Zjednoczone i Chiny są zgodne w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Korei Północnej w reakcji na przeprowadzenie przez ten kraj kolejnej próby jądrowej - poinformował Biały Dom. Amerykanie planują złożyć do Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt stosownej rezolucji. Ma być głosowana już w najbliższych dniach. Tymczasem przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nagrodził naukowców biorących udział w próbach rakietowych. Nagrodami dla niektórych były m.in. zegarki.

Przedstawiciele Korei Płn. potajemnie spotkali się z Amerykanami i zaproponowali negocjacje pokojowe, mające na celu formalne zakończenie wojny koreańskiej. Nie udało się jednak osiągnąć porozumienia, ponieważ Pjongjang nie zgodził się, by negocjacje dotyczyły również jego programu atomowego - poinformowała telewizja CNN.

Niektóre chińskie banki, w tym największy Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), od końca grudnia 2015 roku zamroziły konta należące do obywateli Korei Północnej - poinformował południowokoreański dziennik "Dong-A Ilbo".

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un zaapelował do swych naukowców, by umieszczali na orbicie okołoziemskiej kolejne satelity. Tymczasem według południowokoreańskich mediów Północ planuje jednocześnie próbę międzykontynentalnego pocisku rakietowego, zdolnego razić cele na terytorium Stanów Zjednoczonych.